Eski nesil RAM yanına yeni nesil RAM eklemek sorun yaratır mı?

Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
iç mimar
Merhaba sevgili arkadaşlar,
Benim eski bir masaüstü bilgisayarım var. i7-2600 CPU @ 3.4 GHz, GT 1030 @ 2 GB ve 4 GB RAM şeklinde bir sistem. Ayrıntılı bilgileri AIDA64 üzerinden ekran görüntüsü atacağım.
Sormak istediğim şu ki, RAM'lerde bir kusur gözükmüyor ve normal çalışıyorlar. Bu 2x2 RAM'lerin yarına yeni nesil ve farklı model yeni RAM'ler takarsam çalışırlar mı? Aklımda 8 GB RAM takmak var. Biraz daha para biriktirince eskileri atar bir 8 daha takarım. Toplamda 2x2X8=12 GB RAM kullanmak mantıklı olur mu? Yoksa sadece yeni 8 GB RAM kullanmak mı daha mantıklı olur? Bir de anakartım DDR3 falan yazıyor, sadece DDR3 mü destekler acaba?
Saygılarımı sunarım.
Eğer merak eden olursa, bilgisayarı daha çok görselleştirme ve render almak için kullanıyorum. Arada CS:GO oynarım.

a2.png

a3.png

a4.png

a5.png

4 veya 8 GB DDR3 1333 MHz RAM almanız gerekiyor.

Örnek vermek açısından mesela böyle bir ürün uyumlu çalışacaktır o zaman anladığım kadarıyla.

Peki bu RAMleri tek veya çift sayıda takmak aşırı fark ettirir mi? Nihayetinde 12GB RAM olacak ve iş görür diye ümit ediyorum.

Evet, ancak sisteminizde takılı RAM markalarınız pek binmedik bir marka. RAM alırken aynı markanın ürününü bulmaya çalışın. Bulamazsanız Samsung, Kingston, Hynix gibi markaları tercih edin. 2.el RAM alabilirsiniz. Sistemde takılı olan RAM dual channel çalışıyor. Dual channel daha performanslı ve stabil çalışır.

Evet, ancak sisteminizde takılı RAM markalarınız pek binmedik bir marka. RAM alırken aynı markanın ürününü bulmaya çalışın. Bulamazsanız Samsung, Kingston, Hynix gibi markaları tercih edin. 2.el RAM alabilirsiniz. Sistemde takılı olan RAM dual channel çalışıyor. Dual channel daha performanslı ve stabil çalışır.

Söyledikleriniz benim için çok değerliydi. Bunlardan çıkarımla, tek 8 GB RAM almak yerine 4x2 RAM alarak daha iyi performans alırım diye düşünüyorum. İleride yine 16 GB yapmak istersem totalde 4 slotum var. 2 tane daha alarak 16 GB RAM'e tamamlarım. Şansıma da önerdiğiniz bir marka indirimdeymiş. Daha hesaplı oluyor.

Geri
Yukarı