Eski oyunlar neden telefona çıkartılmıyor?

Daha fazla  
Tmnt 2003, Far Cry 1, Call of Duty 2, NFS Underground 1, God of War 1 düşünsenize şu oyunların Mobile çıkartıldığını. Bu oyunların yapımcıları bir iki optmizasyon getirip Mobile çıkartsalar. Çok iyi olmaz mıydı? Tmnt 2003'ü bileniniz azdır fakat Mobile en çok yakışan o olur. Ben yapımcı olsam Tmnt'nin çok benzerini yaparım bir de reklam çabuk büyüyecek bir oyun. Neden yapmıyorlar bu oyunun sahipleri oyunda hazır bir Mobile çıkartmak kalmış eski oyunlardan para kazanmak varken.

Hocam bildiğim kadarıyla bu port yapma işi aslen kolay gibi gözükse bile sıkıntılar çıkabiliyor. Genelde port yapması için verdikleri firma bunu ekstra yan iş olarak görebiliyor. O zaman oyunun mobil ya da başka platformlar için olan portu rezalet olabiliyor.

Ücretsiz verilmesi ise imkansız gibi bir şey hem port yapmak için para harcayacaklar hem ücretsiz olmaz işte.

Konudan alakasız ama port ne demek?

PUBG Mobile Online bir oyun ve Steam PUBG'den farklı. Dediğiniz oyunları daha çoğu kişinin telefonu açamaz, açtı diyelim telefondan oyun oynayan birisi oyunlara o kadar para vermez.

Etrafımda yeni telefon alacağım diye kendini yırtan bir sürü insan var. Hele yurt dışındakilerin yeterli telefonu kesin vardır. Ayrıca telefondan oynayan birisi neden o kadar para vermesin ki? PUBG örneğini "millet parayı oraya yatırabiliyor da o buna mı veremez şimdi?" anlamında verdim zaten.

GeForce NOW'da birçok oyun yok ama. Ben eski oyunların Play Store'de satılmasını veya ücretsiz verilmesini diyorum. GeForce NOW ile yeni oyunları oynuyabiliriz diye biliyorum.
Ücretsiz olucaksa oyun içi ödeme sistemi olmadığı sürece ya da reklam olmazsa -ki reklam olması saçma olur- uğraşacaklarını sanmıyorum.
Bu oyunların yapımcıları bir iki optimizasyon getirip Mobile çıkartsalar.
Belki de oyunları mobil platformuna portlamak düşündüğümüz kadar kolay değildir, eski oyunlar için bile. Eski oldukları için bir takım sorunlar ortaya çıkıyor olabilir.

PUBG Mobile Online bir oyun ve Steam PUBG'den farklı. Dediğiniz oyunları daha çoğu kişinin telefonu açamaz, açtı diyelim telefondan oyun oynayan birisi oyunlara o kadar para vermez.

San Andreas eski bir oyun ve telefonları yetiyor. God of War yetmeyebilir ama diğerleri optimize ile yeter. Call of Duty 1 GT 6100 ekran kartı 128 MB RAM istiyor. Ultra ayarlarda 60 FPS bile oynatır birçok telefon.

Ücretsiz olacaksa oyun içi ödeme sistemi olmadığı sürece ya da reklam olmazsa -ki reklam olması saçma olur- uğraşacaklarını sanmıyorum.

Belki de oyunları mobil platformuna portlamak düşündüğümüz kadar kolay değildir, eski oyunlar için bile. Eski oldukları için bir takım sorunlar ortaya çıkıyor olabilir.

Olabilir ama hala bazı oyunların yapılabileceğini her oyunda bu tarz sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Bazılarını Mobile çıkartmak için tekrar yapabilirler. Reklam işini de hallederler. Oyuna silah süsü getirirler alacak olan çok olur. Veya oyun anamenüsüne 10 reklam izleyince kazanacağın silah görüntüleri eklerler.

Etrafımda yeni telefon alacağım diye kendini yırtan bir sürü insan var. Hele yurt dışındakilerin yeterli telefonu kesin vardır. Ayrıca telefondan oynayan birisi neden o kadar para vermesin ki? PUBG örneğini "millet parayı oraya yatırabiliyor da o buna mı veremez şimdi?" anlamında verdim zaten.
Örneğin daha Tomb Raider (2013)ü açabilecek telefon yok ki. PUBG örneğini verme sebebim ise insanlar online oyunlara para verme konusunda daha yatkınlar.

Örneğin daha Tomb Raider (2013)ü açabilecek telefon yok ki. PUBG örneğini verme sebebim ise insanlar Online oyunlara para verme konusunda daha yatkınlar.

BioShock'u telefonlara yıllar önce portlanabilmiş. (şimdi erişemezsiniz tabii oyuna telefondan) Call of Duty de portlanır. Hele yıllar önce diyorum adamlar BioShock'u IPhone'a portlamıştılar. Şimdi akıllı telefonlar ne kadat güçlendi. Call of Duty de portlanabilir.

Telefona port yapmanın o kadar kolay olduğunu zannetmiyorum, işlemci mimarisi ve işletim sistemini tamamen ona göre ayarlamanız gerekiyor. Ekstra olarak port işinin boyut ile alakası yok. Eskiden 300 MB olan oyunların o kadar düşük boyutlara sahip olmasının tek nedeni grafik ve kaplama kalitesi değil. O zamanlar oyun yapımcıları oyunları sıkıştırmaya daha çok özen gösteriyordu. Şu anda oyunlar fazla yüksek boyutlarla çıkıyor çünkü artık sıkıştırma gibi bir dertleri kalmadı. Buna en iyi örnek CoD serisi olabilir. Buna ek olarak maliyeti ucuz tutmak için kötü bir firmaya port yaptırırlarsa hem adları kötüye çıkar, hem oyun satılmaz. Eğer iyi bir firmaya ya da kendileri yaparlarsa bu işi bu sefer fiyat yüzünden satışta başarısız olurlar. Diyelim ki reklam koyup ücretsiz yaptılar fakat bu sefer ne sıklıkla reklam koyabilirler. Çok koyarlarsa sıkıntı olur az koyarlarsa belki yine kazancı olmaz. Kısacası bazı şeyler zamanında güzeldi bırakın o şekilde güzel kalsınlar.

Tmnt 2003, Far Cry 1, Call of Duty 2, NFS Underground 1, God of War 1 düşünsenize şu oyunların Mobile çıkartıldığını. Bu oyunların yapımcıları bir iki optmizasyon getirip Mobile çıkartsalar. Çok iyi olmaz mıydı? Tmnt 2003'ü bileniniz azdır fakat Mobile en çok yakışan o olur. Ben yapımcı olsam Tmnt'nin çok benzerini yaparım bir de reklam çabuk büyüyecek bir oyun. Neden yapmıyorlar bu oyunun sahipleri oyunda hazır bir Mobile çıkartmak kalmış eski oyunlardan para kazanmak varken.

Mobile'da çoğu kişi oyuna para vermiyor. Ve oyun yapımcılarınında çoğu uğraşmak istemiyor.

Telefona port yapmanın o kadar kolay olduğunu zannetmiyorum, işlemci mimarisi ve işletim sistemini tamamen ona göre ayarlamanız gerekiyor. Ekstra olarak port işinin boyut ile alakası yok. Eskiden 300 MB olan oyunların o kadar düşük boyutlara sahip olmasının tek nedeni grafik ve kaplama kalitesi değil. O zamanlar oyun yapımcıları oyunları sıkıştırmaya daha çok özen gösteriyordu. Şu anda oyunlar fazla yüksek boyutlarla çıkıyor çünkü artık sıkıştırma gibi bir dertleri kalmadı. Buna en iyi örnek CoD serisi olabilir. Buna ek olarak maliyeti ucuz tutmak için kötü bir firmaya port yaptırırlarsa hem adları kötüye çıkar, hem oyun satılmaz. Eğer iyi bir firmaya ya da kendileri yaparlarsa bu işi bu sefer fiyat yüzünden satışta başarısız olurlar. Diyelim ki reklam koyup ücretsiz yaptılar fakat bu sefer ne sıklıkla reklam koyabilirler. Çok koyarlarsa sıkıntı olur az koyarlarsa belki yine kazancı olmaz. Kısacası bazı şeyler zamanında güzeldi bırakın o şekilde güzel kalsınlar.

Haklısınız belki dedğiniz gibi birçok oyun portlanamayabilir. Ama bu olamaz anlamına gelmez. Ben size haksızsınız demiyorum haklısınız ama mesela god telefona gelebilse God of War 1 telefona gelse çok ses getirir. Telefon ücreti Avrupa'da 10 dolar Türkiye'de 70 TL olsa ve 10 milyon satsa gayet kurtarırlar. Ve böyle bir oyun 10-15 milyon satar diye düşünüyorum. Boyut olarak da 2-3 GB'lık oyunları sıkıştırarak sunabilirler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı