Eski oyunlar neden telefona çıkartılmıyor?

Daha fazla  
Tmnt 2003, Far Cry 1, Call of Duty 2, NFS Underground 1, God of War 1 düşünsenize şu oyunların Mobile çıkartıldığını. Bu oyunların yapımcıları bir iki optmizasyon getirip Mobile çıkartsalar. Çok iyi olmaz mıydı? Tmnt 2003'ü bileniniz azdır fakat Mobile en çok yakışan o olur. Ben yapımcı olsam Tmnt'nin çok benzerini yaparım bir de reklam çabuk büyüyecek bir oyun. Neden yapmıyorlar bu oyunun sahipleri oyunda hazır bir Mobile çıkartmak kalmış eski oyunlardan para kazanmak varken.

Eski oyunları Mobilea çıkarmak demek o oyunu baştan telefonlara uyacak şekilde yapmak demek ve bu da eğer oyun çok satılmadığı sürece oyunun yapımcısını zarara geçirebilir.

Mobile'da çoğu kişi oyuna para vermiyor. Ve oyun yapımcılarınında çoğu uğraşmak istemiyor.

Evet sebep bu da olabilir. Ama satılmama konusunda bence satılır. Minecraft Türkiye'de 10 milyondan fazla satılmış. God çıksa dünyada 100 milyona yakın indirilir bence.
Eski oyunları mobilea çıkarmak demek o oyunu baştan telefonlara uyacak şekilde yapmak demek ve bu da eğer oyun çok satılmadığı sürece oyunun yapımcısını zarara geçirebilir.

Ama ona kalırsa GTA 5 yaparkende yüzlerce insana maaş verildi. Tutulmasaydı firma batardı her işte risk var bence denenmesi lazım. Ama god gibi bir oyunda değil de küçük oyunlarda yapılabilecek oyunlarda denenmeliydi.

Evet sebep bu da olabilir. Ama satılmama konusunda bence satılır. Minecraft Türkiye'de 10 milyondan fazla satılmış. God çıksa dünyada 100 milyona yakın indirilir bence.

Minecraft'ın bu kadar satılmasıın nedeni oyunu çoğu çocuğun sevmesi ve çocukların %90 ının Mobile'da oynamasından dolayo olduğunu düşünüyorum. Ama dediğin gibi belki GoW gelse çok uğraş gerektirmez ama daha GoW PC de bile yok belki daha sonra olabilir.

Minecraft'ın bu kadar satılmasıın nedeni oyunu çoğu çocuğun sevmesi ve çocukların %90 ının Mobile'da oynamasından dolayo olduğunu düşünüyorum. Ama dediğin gibi belki GoW gelse çok uğraş gerektirmez ama daha GoW PC de bile yok belki daha sonra olabilir.

GoW çok eskidiği için PC'ye gelmez. Yenisi geliyor zaten. Mobile çıksa Türkiye'de az satsa bile yabancı ülkelerde çok satacağını düşünüyorum.

Ama ona kalırsa GTA 5 yaparkende yüzlerce insana maaş verildi. Tutulmasaydı firma batardı her işte risk var bence denenmesi lazım. Ama god gibi bir oyunda değil de küçük oyunlarda yapılabilecek oyunlarda denenmeliydi.

Oyunlar hakkında bilginiz yok sanırım, God of War bile dijitalde toplam 8 milyon indirilmiş.

Mobile ve konsol pc aynı değil. Mobileda %90 ücretsiz oyunlar oynanıyor. Ve dediğim gibi belki eski oyunlar gelebilir daha az uğraştırdığı için olabilir ama GoW daha PC ye bile gelmedi. Belki sonra gelebilir.

Oyunlar hakkında bilginiz yok sanırım, God of War bile dijitalde toplam 8 milyon indirilmiş.

Senin oyun bilgisi 2 saniyede arattığın Google'dan bakarak mı oluştu? Ben yorumdada belirttiğim gibi Play Store'deki indirmeleri baz alarak tahmin yürüttüm. Biraz fazla söylemiş olabilirim. Ama san bile 1 (mobil) milyondan fazla sattıysa (Türkiye'de)God of War da benzer bir şeyler yapacaktır.

Yanlış yazdığım mesajıda düzenledim.
Haklısınız belki dedğiniz gibi birçok oyun portlanamayabilir. Ama bu olamaz anlamına gelmez. Ben size haksızsınız demiyorum haklısınız ama mesela god telefona gelebilse God of War 1 telefona gelse çok ses getirir. Telefon ücreti Avrupa'da 10 dolar Türkiye'de 70 TL olsa ve 10 milyon satsa gayet kurtarırlar. Ve böyle bir oyun 10-15 milyon satar diye düşünüyorum. Boyut olarak da 2-3 GB'lık oyunları sıkıştırarak sunabilirler.

Olabilir ama hala bazı oyunların yapılabileceğini her oyunda bu tarz sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Bazılarını Mobile çıkartmak için tekrar yapabilirler. Reklam işini de hallederler. Oyuna silah süsü getirirler alacak olan çok olur. Veya oyun ana menüsüne 10 reklam izleyince kazanacağın silah görüntüleri eklerler.
Hocam her şeyi geçtim, bazı şeyleri yerinde bırakmak lazım. Tamam, zamanında pek çoğumuz CoD 1, 2'yi; NFS U1, U2'yi ve daha nice oyunu severek, beğenerek oynadı ama o oyunlar tekrar piyasaya çıksa eskisi gibi olmayacak. O oyunlar o tüplü bilgisayarlarda, o zamanlarda güzeldi. Devir değişti. Yeni nesle bu oyunlar sökmez hocam ki oyun yapımcılarının hedefi de yeni nesildir. Şimdi dürüst olmak gerekirse; örneğin CoD'u mobil platformuna çıkardılar ve Online olarak da oynanabiliyor, kim oynayacak bu oyunu? piyasada PUBG gibi daha iyi muadilleri varken niye insanlar bu oyunu oynasınlar ki? Bazı oyunlar olabilir ama dediğiniz gibi.

GoW gibi değil de emily is away gibi küçük oyunlar olabilir.

Hocam her şeyi geçtim, bazı şeyleri yerinde bırakmak lazım. Tamam, zamanında pek çoğumuz CoD 1, 2'yi; NFS u1, u2'yi ve daha nice oyunu severek, beğenerek oynadı ama o oyunlar tekrar piyasaya çıksa eskisi gibi olmayacak. O oyunlar o tüplü bilgisayarlarda, o zamanlarda güzeldi. Devir değişti. Yeni nesle bu oyunlar sökmez hocam ki oyun yapımcılarının hedefi de yeni nesildir. Şimdi dürüst olmak gerekirse; örneğin CoD'u mobil platformuna çıkardılar ve Online olarak da oynanabiliyor, kim oynayacak bu oyunu? Piyasada PUBG gibi daha iyi muadilleri varken niye insanlar bu oyunu oynasınlar ki? Bazı oyunlar olabilir ama dediğiniz gibi.

Yani bende haksızsınız demiyorum sadece aklınızda bir oyun oluşsun diye bu oyunları dedim. Bu oyunlar belki olmayabilir ama genel olarak eski oyunları bilgisayarlara çıkartmaları iyi bir fikir olabilir demek istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı