Eski Palit ekran kartı çalışmıyor

Daha fazla  
Merhaba. 2004 yılında aldığımız bilgisayar son 8 senedir çalışmıyordu. O zamanlar çocuktuk haliyle anlamıyorduk, bakımını yaptırmıyorduk. Bilgisayar bozulunca da zaten eski diye kaldırmıştık, kullanmıyorduk. Şimdilerde ilgim var bilgisayar parçalarına ve bu eski bilgisayarımın içini açayım dedim. Bileşenleri temizledikten sonra uzay montaj şekilde çalıştırdım ve çalıştı ancak 5 dakika sonra ekran kartının fanı durdu ve görüntü kayboldu. Kapatıp açtım sistemi ve bir daha görüntü gelmedi. Ekran kartının içini açayım dedim, aşırı derecede pisti içi. Motor yağı kurur kalır ya hani, yapış yapış olur. Aynen o şekildeydi ekran kartının fanının alt tarafı. Tam anlamıyorum, daha önce hiç ekran kartı açmadım. Bir de eski model; ne yapılır, nasıl temizlenir? Ekran kartının modelini de bilmiyorum. Belki fotoğraftan modeli de bilen olur.

Bir de işlemci fanını da sökemedim. Değişik şekilde monte edilmiş. Ama sanırım işlemcide problem yok.

Dosya Ekleri

• 20210417_135132.jpg
    20210417_135132.jpg
    208,3 KB · Görüntüleme: 51
  • 20210417_135322.jpg
    20210417_135322.jpg
    147,2 KB · Görüntüleme: 50
  • 20210417_140845.jpg
    20210417_140845.jpg
    159,1 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. 2004 yılında aldığımız bilgisayar son 8 senedir çalışmıyordu. O zamanlar çocuktuk haliyle anlamıyorduk, bakımını yaptırmıyorduk. Bilgisayar bozulunca da zaten eski diye kaldırmıştık, kullanmıyorduk. Şimdilerde ilgim var bilgisayar parçalarına ve bu eski bilgisayarımın içini açayım dedim. Bileşenleri temizledikten sonra uzay montaj şekilde çalıştırdım ve çalıştı ancak 5 dakika sonra ekran kartının fanı durdu ve görüntü kayboldu. Kapatıp açtım sistemi ve bir daha görüntü gelmedi. Ekran kartının içini açayım dedim, aşırı derecede pisti içi. Motor yağı kurur kalır ya hani, yapış yapış olur. Aynen o şekildeydi ekran kartının fanının alt tarafı. Tam anlamıyorum, daha önce hiç ekran kartı açmadım. Bir de eski model; ne yapılır, nasıl temizlenir? Ekran kartının modelini de bilmiyorum. Belki fotoğraftan modeli de bilen olur.

Bir de işlemci fanını da sökemedim. Değişik şekilde monte edilmiş. Ama sanırım işlemcide problem yok.
Termal macun sürün ısındığından dolayı kapanmıştır belki.

Artı -1 Eksi
Ekran kartı motorunu yağlayın, termal macunu sürün, temizleyin açıp BIOS'dan sıcaklıkarı inceleyin.

Fanın altındaki metali sökememiştim. Değişik şekilde monte edilmiş. Şimdi sökebildim. Nvidia geforce mx4000'miş markası. Buraya termal macun sürülecek ve fanlar da yağlanacak. Umarım çalışır😁

Fanın altındaki metali sökememiştim. Değişik şekilde monte edilmiş. Şimdi sökebildim. NVIDIA GeForce MX4000'miş markası. Buraya termal macun sürülecek ve fanlar da yağlanacak. Umarım çalışır😁

Umarım çalışır yaptıktan sonra bize haber verirseniz seviniriz :).eğer çalışırsa çözüm olarak işaretlemeyi unutmayın :D.

Halletiniz mi hocam?
Yok hocam, termal macun almadım henüz. Hafta içi ilgileneceğim. Ancak İkinci elde baktığımda başka modeller de buldum. FX 5500 ekran kartı varmış, elimdeki anakarta uyumlu gibi görünüyor. Onu alabilirim, hem daha iyi performanslı olur hem de daha temiz olur. Termal macunu da sürerim elimdeki karta yine, dursun o da.

Geri
Yukarı