Eski sistemlerde neden GNU/Linux dağıtımları Windows'tan çok daha iyi çalışıyor?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Ben kendim ana sistem olarak kullanmasam da gittiğim okullarda veya bazı yerlerde çok eski sistemler görüyorum. Ve genellikle üzerinde yüklü olan işletim sistemi Windows 7 oluyor. Ona rağmen sistemin kastığını görüyorum. Özellikle de Pentium 4 veya Celeron D işlemcili bilgisayarlarda Windows 7'nin bile kastığını hatırlıyorum. Hatta bakım yapılmazsa XP bile kasıyordu.

Fakat Sosyal'de bu tarz eski sistem kullananlar sistemlerine hafif bir GNU/Linux dağıtımı kurunca Windows 7 ve hatta XP'den bile daha hızlı çalıştığını söylüyorlar.

Hatta sadece Pentium 4 işlemcili sistemler de değil. HDD'li, 4 GB RAM'li ve 2. veya 3. nesil i3/i5 işlemcili bilgisayarlarda bile Windows 10 yüklüyken yavaş çalışan bilgisayarlarının GNU/Linux'a geçince hızlandığını ifade ediyorlar. Hatta aralarından birisi eski bir bilgisayarda Windows yüklüyken Minecraft'ı açamamış fakat GNU/Linux'a geçince sorunsuzca Minecraft oynayabilir hale gelmiş.

Peki neden böyle bir durum var?

@cengover_ekin @Zurnadürüm @Dengesiz Kokarca @PossibleTurco @gen2 @Rashmore

Tüketim, Windows kapalı kaynak optimizasyon nadiren yapılıyor daha çok mavi ekran ve bizim bilmediğimiz işlere vakit ayırıyorlar.

Linux tarafı açık gönüllü kod severler optimize et optimize et herkes gönüllü herkes daha iyisi olsun ama kuruş olmasın diyor ve sonuç.

RAM tüketimi bakımından Windows+Google chrome belalı zaten.

Çünkü Windows ağır bir işletim sistemi. Arkada bir sürü işlem çalıştırıyor, bir sürü kaynak tüketiyor. Çekirdeği de kapalı. Microsoft dışında kimse özelleştiremiyor. Microsoft'ta ancak o dönemin en yeni donanımlarına göre yazıyor işletim sistemini. Her donanım stabil bir şekilde Windows'u çalıştıramıyor bu yüzden.

Pentium 4 ve Celeron D gibi işlemciler daha çok Windows 2000 ve XP için uygun işlemciler. Haliyle bunlara Windows 7 kurunca haddinden büyük yük biniyor ve kasıyorlar. Windows 7'yi akıcı bir şekilde kullanmak için millet zamanında en kötü Core 2 Duo almaya başladı.

Linux dağıtımları ise hafif sayılır. Açık kaynak. Arkada bir sürü işlem çalıştırmıyor. Sadece temel sistem bileşenleri çalışıyor. Kaynak tüketimi daha az. Normal olarak daha stabil çalışıyor.

Linux haifif bir yapı olduğu için daha iyi çalışır çoğu şey açık kaynaklı olduğu için arka planda çalışmaz boş yere ama Linux dağıtımları ağır değiller masaüstü ortamları ile iş bitiyor GNOME bazı dağıtımlarda daha ağır oluyor bazen Windows'dan daha hafif bir şey isteyenler genellede Xfce ile kullanır dağıtımı çünkü hafif bir masaüstü ortamıdır.

Dağıtımın kullandığı kernel ve masaüstü ortamı da önemli. Mesela şimdi o bilgisayarlara Kde, Gnome veya Cinnamon ortamını kur bakalım, sürünür bilgisayar.

Linux dağıtımlarında sistem açılınca direkt kullanmaya başlıyorsunuz ya, işte o kısmı mükemmel. Windows ilk açılınca hizmetler arka planda çalışıyor, bunlarda işlemciye yükleniyor. Ama Linux'ta bu sorun yok. 👌👌

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Ben kendim ana sistem olarak kullanmasam da gittiğim okullarda veya bazı yerlerde çok eski sistemler görüyorum. Ve genellikle üzerinde yüklü olan işletim sistemi Windows 7 oluyor. Ona rağmen sistemin kastığını görüyorum. Özellikle de Pentium 4 veya Celeron D işlemcili bilgisayarlarda Windows 7'nin bile kastığını hatırlıyorum. Hatta bakım yapılmazsa XP bile kasıyordu.

Fakat Sosyal'de bu tarz eski sistem kullananlar sistemlerine hafif bir GNU/Linux dağıtımı kurunca Windows 7 ve hatta XP'den bile daha hızlı çalıştığını söylüyorlar.

Hatta sadece Pentium 4 işlemcili sistemler de değil. HDD'li, 4 GB RAM'li ve 2. veya 3. nesil i3/i5 işlemcili bilgisayarlarda bile Windows 10 yüklüyken yavaş çalışan bilgisayarlarının GNU/Linux'a geçince hızlandığını ifade ediyorlar. Hatta aralarından birisi eski bir bilgisayarda Windows yüklüyken Minecraft'ı açamamış fakat GNU/Linux'a geçince sorunsuzca Minecraft oynayabilir hale gelmiş.

Peki neden böyle bir durum var?

@cengover_ekin @Zurnadürüm @Dengesiz Kokarca @PossibleTurco @gen2 @Rashmore
Arkada gereksiz hizmet programları çalışmıyor en basit olarak. Dağıtımın hafif olmasında kullandığı masaüstü ortamı gibi değişkenler de performansı etkiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı