Eski telefon yeni Sim kartı okumuyor

De Bruyne

Decapat
Daha fazla  
Telefonum bozuldu yapılana kadar evde olan Nokia 1208 telefonu kullanayım dedim simkartı takıyorum şebeke gelmiyor ama eski büyük simkarttan takıyorum şebeke ful çekiyor. Taktığım eski simkartın çip kısmı büyük benim yeni aldığım Türk telekomun simkartının çip kısmı küçük. Buna bir çözüm bulamadım var mı böyle bir tecrübe yaşamış yada bilgisi olan? Ne yaptım ettim olmadı şimdi bayiye gideceğim bana eski büyük simkart ver desem olmayacak. :)

Yeni küçük hatları alırken çerçeve -o boş plastik kısımları- içerisinde veriyorlar diye biliyorum. Telefonun yuvasına göre çerçevelerini çıkarıp takabiliyorsun.

Bu 4.5 G teknolojisi gelince sim kartların bazılarının değişmesi gerekmişti. Benim de telefonum LTE'ye geçmiyordu ve değiştirmem gerektiği için değiştirdim. Bir sebepten ötürü Nokia 3310'a geçmem gerekmişti. Aynen sizinki gibi çalışmadı sinyal yok veya şebeke yok yazıyordu. Sanırım yenilenen sim kartların çipi eski tip telefonlara uyumlu değil. Eski cihazlar yenilenen teknoloji yüzünden işlevini kaybediyor anladığım kadarıyla.

Eski nesil kartlar vardı 32bit 64bit gibi. Eski telefonlarda yeni nesil kartların bit değeri yüksek olduğundan kartı okuma sıkıntısı olabilir. Kartınız farklı telefonda çalışıyor ise sorun bundan kaynaklıdır.

Yeni küçük hatları alırken çerçeve -o boş plastik kısımları- içerisinde veriyorlar diye biliyorum. Telefonun yuvasına göre çerçevelerini çıkarıp takabiliyorsun.
Çerçeve var sorumu okursan çipin küçük geldiğinden bahsediyorum teşekkürler.
Bu 4.5 G teknolojisi gelince sim kartların bazılarının değişmesi gerekmişti. Benim de telefonum LTE'ye geçmiyordu ve değiştirmem gerektiği için değiştirdim. Bir sebepten ötürü Nokia 3310'a geçmem gerekmişti. Aynen sizinki gibi çalışmadı sinyal yok veya şebeke yok yazıyordu. Sanırım yenilenen sim kartların çipi eski tip telefonlara uyumlu değil. Eski cihazlar yenilenen teknoloji yüzünden işlevini kaybediyor anladığım kadarıyla.
Anladım yeni simkartların çipi küçük eski telefonların simkart yuvalarındaki okuyucu dişliler geniş ve büyük, uyum sorunu var yani eski telefonlar çöp oldu ne güzel İstanbul be dokunmatik kullanamayan büyükler yada parası olmayan adam ne yapacak kapitalizm akıyor.. teşekkürler.
Eski nesil kartlar vardı 32bit 64bit gibi. Eski telefonlarda yeni nesil kartların bit değeri yüksek olduğundan kartı okuma sıkıntısı olabilir. Kartınız farklı telefonda çalışıyor ise sorun bundan kaynaklıdır.
Simkartta sorun yok başka telefonda çalışıyor sadece yeni sim kartlar eski telefonda çalışmıyor sorum bunun bir yolu var mıydı.
Simkart çipini genişletmek mümkün değil sadece iletken bir kağıt yada bir şeyle çip temas alanını genişletip kullanmak mümkün mü böyle şeyler var mı diye merak ettim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı