Eskiden Yeni Oyunlar vs. Şimdiki Yeni Oyunlar

Orası sadece bir örnekti ama algılayamayacak kadar saçma algılamışsınız o zaman. Ne diyeyim? Bir de mesele hangi oyunla tanışmak değil ne kadar farklı oyun oynadığımdır.
Ve zaten aralarında tek bir maddeye veya "Oyuna" diyeyim takılmanız olayı başından yanlış okuyup algıladığınız belli.
Anlıyorum Bay AMD. DP maçı ne zaman? (Bana başka maddeleri görmemişsin dedin ya. Oraya konuyla alakasız CS örneği vermişsin. Ben dedim mi "Ulan bu CS'de ne kötü oyun grafiklere bak. Iyyy Dota 2 kötü oyun. Grafikleri kötü ve eski.)

Bende çok fazla eski olmasada Morrowind, GTA 3, NFS Porsche Unleashed gibi oyunlardan başlamıştım. Ne bileyim eski nostaljik tutku benide vuruyor ahh o oyunlar diyorum. Belkide yeni nesiller bir zaman sonra tanıştıkları ilk oyun olan GTA 5 için ahh nerede o eski oyunlar diyecek...

Ancak ben grafik ve çözünürlük konusunda artık sonlara geldiğimizi düşünüyorum, artık daha o eskiden yaşadığımız devrimi yaşayamayız. 4K oyun oynayanlar ve TV seyredenler bilir. Bence artık sona yaklaşıldı gibi. Daha fazla ayrıntı bir süre sonra, (8K gibi) ayrıntılara bakmaktan izlediğimiz şey yada oynadığımız oyuna adapte olamıyoruz. 4K bir videoda bile bazen ayrıntıların ne güzel gözüktüğünü düşünüyoruz ve bazen görmediğimiz şeyleri görünce onlara dalıp gidiyoruz. Yani 4K için konuşuyorum artık standartlara oturmuş ve daha üstünü gereksiz bulduğum bir teknoloji. Hemen bir örnek vereyim telefonlarımızda bulunan ekran çoğunlukla Full HD, 2K ekranlı bir telefonu çok iyi gözü olan biri anlıyor. Fakat çıkan 4K ekranlı bir telefonu kimse 4K ile 2K bu diye ayrıt edemez. Artık göz onu fark edemiyor.

Bu şekilde bende farklı bir bakış açısından fikrimi belirtmek istedim. Firmaların daha çok para kazanma hırsının son dönemde ''raydan çıkmış bir tren'' olarak değerlendirdiğimide söylemeden geçemeyeceğim.
Bu 4K'dır carttır curttur. Tamamiyle ticari. Adamlar monitör satıyor, monitor için kablo satıyor, görüntü için kart satıyor, kart için işlemci-ram satıyor... Aslında zevkli de oyunlar böyle güzel hikayeler ve oynayışla çıksın razıyım. Suikastçiye arkadan "sneak attack" yapan çocuk mu olur lan?!

Anlıyorum Bay AMD. DP maçı ne zaman? (Bana başka maddeleri görmemişsin dedin ya. Oraya konuyla alakasız CS örneği vermişsin. Ben dedim mi "Ulan bu CS'de ne kötü oyun grafiklere bak. Iyyy Dota 2 kötü oyun. Grafikleri kötü ve eski.)

Bu 4K'dır carttır curttur. Tamamiyle ticari. Adamlar monitör satıyor, monitor için kablo satıyor, görüntü için kart satıyor, kart için işlemci-ram satıyor... Aslında zevkli de oyunlar böyle güzel hikayeler ve oynayışla çıksın razıyım. Suikastçiye arkadan "sneak attack" yapan çocuk mu olur lan?!
8 Yaşındaki küçük kuzenim abisinden görmüş sabaha kadar CS GO oynuyor, nova 1 oldu iyice suyu çıktı.

Nova ve 8 yaşında helal olsun. Ben olsam bağırmadan çağırmadan oynuyorsa oynasın yeteneklidir belki :) Trine oynasın çok zevkli ve hafif dilli bir oyun.

2004'de çıkan GTA San Andreas oyununda CJ vücut geliştirebilirken 2013'de çıkan GTA 5'de bu özellik yok. :) Bunlar çok ince ayrıntılar ama oyunu oyun yapan ince ayrıntılardır zaten. Grafiğe abanıyorlar, ama böyle şeyleri yapmıyorlar. Kimi için pekte önemli değil ama sonuçta bir ayrıntı.

Hocam grafiğe abansınlar abanmasına da şu optimizasyonu iyi yapsınlar yeter ki. GTA 5 mesela. Optimizasyon harikası bir oyun. İnşallah GTA 6'da böyle olur.

2004'de çıkan GTA San Andreas oyununda CJ vücut geliştirebilirken 2013'de çıkan GTA 5'de bu özellik yok. :) Bunlar çok ince ayrıntılar ama oyunu oyun yapan ince ayrıntılardır zaten. Grafiğe abanıyorlar, ama böyle şeyleri yapmıyorlar. Kimi için pekte önemli değil ama sonuçta bir ayrıntı.

Hocam grafiğe abansınlar abanmasına da şu optimizasyonu iyi yapsınlar yeter ki. GTA 5 mesela. Optimizasyon harikası bir oyun. İnşallah GTA 6'da böyle olur.
Aynen benim anlattığım da bu. Grafik yapacam derken oyunu unutiyorlar arada. :)

Nova ve 8 yaşında helal olsun. Ben olsam bağırmadan çağırmadan oynuyorsa oynasın yeteneklidir belki :) Trine oynasın çok zevkli ve hafif dilli bir oyun.
Trine 3 bekliyoruz 1-2 abisi ve onla beraber üçümüz oynadık. Oyunlara merakı var küfür etmez hiç sinirlenmez. Güzel oynar.

Tek görmeyen cahil ben miyim? Aşşağı atlamak istiyorum.
Hahahaha. Trine 3 çıktı da indirimsiz almayın. Oyunu 3 saatte bitirdim. İlk bossta bitti. Oyunu daha bitirmediler 2 yıl oluyo sanırım. 1/4 ü felan var oyunun :D
Oyun 1 ve 2 ye göre çok farklı ve hoş. Her yöne gidilebiliyor. 3D oldu yani. Grafiklet AC Origins'ten kat kat iyi ve HD 7570 ile medium'da oynadım. Muazzam oyun optimizesi var. Adamlar bütçelerini 4 Milyon dolar mı ne aşmışlar daha ilk bölümden. Haliyle bitiremediler. Bekliyoruz...

Hahahaha. Trine 3 çıktı da indirimsiz almayın. Oyunu 3 saatte bitirdim. İlk bossta bitti. Oyunu daha bitirmediler 2 yıl oluyo sanırım. 1/4 ü felan var oyunun :D
Oyun 1 ve 2 ye göre çok farklı ve hoş. Her yöne gidilebiliyor. 3D oldu yani. Grafiklet AC Origins'ten kat kat iyi ve HD 7570 ile medium'da oynadım. Muazzam oyun optimizesi var. Adamlar bütçelerini 4 Milyon dolar mı ne aşmışlar daha ilk bölümden. Haliyle bitiremediler. Bekliyoruz...
Satın aldım şu an PC yanımda inşallah güzeldir. ;)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı