Eskişehir Espark'daki Suriyeli Bolluğu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cumhuriyet kavramının anlaşılmadığını düşünmüşsün. Cumhuriyet egemenliğin milletin olması. Cumhuriyet kavramımıza göre egemenlik Türklerin ve Türklerden başka millet yok bu ülkede. Arap, suriyeli yada diğerleri yok.

Atatürk'ün sözü ve anayasımızda geçen Türkiye'de yaşayan halka Türk Milleti denir'in, anayasada belirlenmiş kriterleri vardır. Halklar değil halk olarak geçer. Ayrıca mezopotamya kökenli oluşumlar bunu bu şekilde yorumlamaz. Direk ırktan olduğunu savunur. O yüzden Türklük olarak açıklanır. Türkiye üzerinde farklı etnik kökenler var, hepsini kendini Türk kabul eder, biri hariç.

Vatandaşlık bağının koşulları anayasa tarafından belirlenmiş, uzun uzun maddelerde var. Bu maddelere bakınca o insanlar kanunen vatandaş olsa da anayasal olarak vatandaş değil. Kimlikleri olmasına rağmen kabul edilmiyor anayasa tarafından. Mezopotamya toplumununda iddialarından biri budur :) Ben demiyorum onlar diyor.

Bunu söyleyerek anayasaya göre suç işliyorsun. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak Anayasa maddesidir. Bu yönde propaganda yapmakta suç kapsamındadır.

Değilse nedenini açıkla. Bir ülkeye gelen 7 milyon göçmen, o ülkenin anayasalarına göre tartışılmasının nesi yanlıştır?

Hangi yönden?

Cumhuriyet kavramını bizim anayasamızda olan şekilde algılıyoruz.
Olmayan devletin olmayan cumhuriyet kavramını mı düşünmeliyiz?

Öyle yapmalıyız, böyle olmalı, şuna benziyor, bunlar farklı şeylerden oluşan cümleler. Açıklasan bunları nedenleriyle. Ben herşeyi belgeli şekilde anlatıyorum, sen sadece geçiştiriyorsun.
Ben kendi fikrimi yazıyorum ama sen nedense hep Anayasa üzerinden yanıt vermeye; orada öyle yazıyor diye açıklamaya uğraşıyorsun sebepsizce. Sebepsiz değil diyebilirsin ama bence öyle. Bu yaptığın AKP tavrına benzemiyor da neye benziyor? :) Onlar da her fırsatta 1500 yıl önce yazılmış bir kitabı örnek vermiyorlar mı? Anayasalar, kutsal kitaplar kadar tuhaftır. Ben hayatımı sürerken Anayasaya bakarak yaşamıyorum. Kutsal kitaplar ne derece beni bağlamaz ise o da bağlamaz. Ben Türkiye'nin birçok milleti, etnik kökeni, çeşitliliği içinde barındırdığını düşünüyor. Kimseye de ''sen aslında Türksün'' de diyemem. Bu benim ''demokrasi'' anlayışıma ters. İşte bu yüzden bu ülkede demokrasi denen şeyin olmadığını söylüyor. Biz kimiz ki başkasına ''aslında sen busun'' ''sen böyle değilsin'' diyebilelim? Ne üstünlüğümüz var? Ben belki Türk kökenliyim belki de Ermeni. Bu zerre kadar umrumda değil. Ben de tam tersine bu ülkenin ve devletin, sadece bir millete değil; üzerinden yaşayan herkese ait olduğunu düşünüyor. Hepimizin tek ortak noktası insan olmak ya da ''olabilmek''.
..
Fikirlerin suç olması da ayrı bir tezat? Bunu sen de şu an söylüyorsun mesela? Evet aşmamız gerek zira 100 yıl geçmiş üstünden? Aşamadığımız için zaten ülke bu durumda değil mi? Bir adım ileri gidemiyoruz bu yüzden. bir tarafta Kemalizm diğer tarafta İslami gericilik. Kimsenin Mustafa Kemal'i kendi çıkarları için kullanmamalı bence. Mustafa Kemal'i ve devrimlerinin savunmak için Türk olmaya gerek yok. Bu ülkeye kazandırdıkları şeyler zaten dünya standartlarında olan şeyler. Milliyetçilik konusuna gelecek olursak da Mustafa Kemal'de milliyetçilik başkası yok saymak demek değildir. Onun milliyetçiliği kamusal ve yerli sermaye ve üretim anlamında ülkedeki her insana eşitlikle yaklaşması ile ilgilidir. Elbette bazı insanlar tarafından hataları olduğu söyleniyor olabilir. Eleştirisi de yapılabilir bu ayrı bir şey. Ama yaptığı ve ülkeye kazandırdığı şeyler çok önemli. O yüzden bence Türk milleti üzerinden yürümek hiç bir fayda sağlamaz.

Suriyeliler meselesini orada yaşayan bütün insanları aynı kefeye koyup ikinci sınıf dünya vatandaşı gibi ''Mezopotamyalılar'' sıfatıyla eleştirmek ne bilime; ne de Mustafa Kemal'in ülkeye yerleştirmeye çalıştığı demokrasi terimine uygun değildir. O halde Alevi kökenliler de size göre bu ülkede ikinci sınıf vatandaş oluyor? Alevi diye de bir şey yoktur o halde? Bu sizce demokratik bir tavır mı? Suriyeliler yoktur! Araplar yoktur! Bu şekilde neyi çözebiliriz? Söyleyeyim: Hiçbir şeyi! Arap da vardır, Türk de vardır, Kürt de vardır, Ermeni de vardır, Çerkes de, Gürcü de... Alevi örneğini niye verdim dersin. Konuyu daha iyi anlaman için. Ülke gizliden gizliye şu şekilde ayrılır durumda. Bir tarafta Osmanlı kafası eski düzen, diğer tarafta Mustafa Kemal ile gelen yeni düzen. Ve Demokrasi kavramını içlerine girerek çok iyi gördüğüm Aleviler yeni düzenden yana olmuştur her zaman. Ve senin anayasada belirttiğin Halklar ve fikirler sürekli iktidar ile ülkeyi yönetmişlerdir. Nedir bu? İşte o eski Osmanlı kafası! Anayasa ve demokrasiden bahsediyoruz ama bu ülkede siyasi ıslık çaldığı için tutuklanıp gözaltına alınanları da gördük. :) Hatta siyasi halay bile vardı bir ara? Nasıl bir Cumhuriyetse bu anayasada yazan ben anlamadım. :) İyi ki anayasada ''laiklik'' yazıyor. Yoksa Laik olamayacaktık değil mi? 😀 Yazmasa da ben Laik olacağım bundan şüphen olmasın. Laiklik Anayasada suç teşkil etse de olacağım!

Cumhuriyetin ve Demokrasinin dünya genelinde kriterleri vardır. Herhangi bir ülkenin anayasası bunu belirlemez. Neyse daha fazla uzatmaya da gerek yok benim Demokrasi ve Cumhuiyet anlayışım anayasalarla, kutsal kitaplarla sınırlı değildir. Özgür irademle karar veriyorum buna. Her şey çok güzel olacak!
Son olarak da W. Shakespeare'den güzel bir örnek vermek isterim. Ben Shakespeare'den yanayım. :)

Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür.

Son düzenleme:
Herkesin kendi dini. Benim vergimle süriyeli bakılmasını istemiyorum. Ben öğretim görevlisiyim, o sizin saatlerce kafanızı kaldırmadan ders çalışıp girmek istediğiniz, bölümlerde süriyeli dolu haberin olsun. Okul bedava, hayat bedava, devlet yardımı cabası vakıf devlet fark etmeksizin okul masrafları ve parası devlet tarafından karşılanıyor. 30 milyar TL devlet kasasından yardım yapıldı.
Kızılay kart, maaş oh mis. Dinle karın doymuyor sen cebine telefon alamazken son model telefon ile geziyorlar.

Devletlerin dini yoktur. Vatandaşların dini vardır o yüzden "din kardeşiyiz" deyip de Türkiye Cumhuriyetinin kasasından para verilmesi sizi cennete taşımaz. Siz Müslümansanız, kendi cebinizden çıkarıp din kardeşlerinize bakacaksınız. Kimse Türkiye Cumhuriyetinin parasını öyle din ayağına harcayamaz!

Cumhuriyet kavramının anlaşılmadığını düşünmüşsün. Cumhuriyet egemenliğin milletin olması. Cumhuriyet kavramımıza göre egemenlik Türklerin ve Türklerden başka millet yok bu ülkede. Arap, suriyeli yada diğerleri yok.

Atatürk'ün sözü ve anayasımızda geçen Türkiye'de yaşayan halka Türk Milleti denir'in, anayasada belirlenmiş kriterleri vardır. Halklar değil halk olarak geçer. Ayrıca mezopotamya kökenli oluşumlar bunu bu şekilde yorumlamaz. Direk ırktan olduğunu savunur. O yüzden Türklük olarak açıklanır. Türkiye üzerinde farklı etnik kökenler var, hepsini kendini Türk kabul eder, biri hariç.

"Madde 66 – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür. (Mülga ikinci cümle: 3/10/2001-4709/23 md.) (…) Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. "
Türk devleti, vatandaşlık bağı.
Vatandaşlık bağının koşulları anayasa tarafından belirlenmiş, uzun uzun maddelerde var. Bu maddelere bakınca o insanlar kanunen vatandaş olsa da anayasal olarak vatandaş değil. Kimlikleri olmasına rağmen kabul edilmiyor anayasa tarafından. Mezopotamya toplumununda iddialarından biri budur :) Ben demiyorum onlar diyor.

Bunu söyleyerek anayasaya göre suç işliyorsun. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak Anayasa maddesidir. Bu yönde propaganda yapmakta suç kapsamındadır.

Değilse nedenini açıkla. Bir ülkeye gelen 7 milyon göçmen, o ülkenin anayasalarına göre tartışılmasının nesi yanlıştır?

Hangi yönden?

Cumhuriyet kavramını bizim anayasamızda olan şekilde algılıyoruz.
Olmayan devletin olmayan cumhuriyet kavramını mı düşünmeliyiz?

Öyle yapmalıyız, böyle olmalı, şuna benziyor, bunlar farklı şeylerden oluşan cümleler. Açıklasan bunları nedenleriyle. Ben herşeyi belgeli şekilde anlatıyorum, sen sadece geçiştiriyorsun.
Asıl merak ettiğim şey senin birçok siyasi yorumunu görüyorum bu forum sitesinin çok DEĞERLİ moderatör grubu hiç mi uyarı vermedi ne bu rahatlık!? Neredeyse küfür etme imkanın olsa Cumhurbaşkanına küfür edeceksin. Anayasa anayasa dersin sen anayasayı ihlal ediyorsun bu forum sitesinde umarım seni birileri uyarabilmesini biliyordur.

Din kardeşlerimiz din!!
Din kardeşlerimiz diye başkasının ülkesinde rahat rahat gezmesi ve bizim cesur askerlerimizin onların ülkesi için savaşması ve onların yardıma gitmemesi benim ve insanların zoruna giden bir şey. Ulan daha ben İphone 8 alamıyorum, fiyatı fazla diye. Elin suriyelisi rahat rahat alıyor. Ah oturduğum yerde şöyle yaşıtım da bir suri olsada dövsem diye yakınıyorum. Şimdi arkadaşlar bana ırkçısın falan diyecek. Arkadaşlar bu suriyeliler akrabalarımızın mahallesinde de var. Yolda oturuyoruz, muhabbet ediyoruz. Oturdukları ev kötü ama evin içinde 11 adet salcano bisiklet ve bir sürü telefon bulunmakta. Mahallenin huzurunu bozuyorlar. Parklara işiyorlar. Geçende bi' suriyeli arkadaş elinde levye bize şaka yapıyor. Aklı sıra levyeyi bize vuruyormuş gibi yapıyor. Ama korktum yani. En sonunda kovuldular mahalleden.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı