ETH madenciliği bitti, ne olacak?

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Bu konu ile ilgili konu açıldı biliyorum, ama asıl değinmek istediğim şey farklı. Biliyorsunuz 15 Eylül tarihinde ETH madenciliği bitti, onun yerine RVN, ERGO ve ETHW gibi şeyler kazılmaya başlandı. Ancak, hiçbiri ETH gibi güvenceli değil, risk faktörü çok yüksek. Eskiden bir madencinin sadece donanımsal arıza riski varken şu anda ticari riskleri de var. Bazı insanlar Spekülatif madencilik deniyor ancak yüksek risk oranı ile karşı karşıyalar.

Madencilik büyük bir sektör, madenciyi sadece madenci değil spot işlemciler ve vadeli işlemciler de izliyor. Sebebi ise analiz yaparken madencilerin kazandıklarını soğuk cüzdanda mı yoksa sıcak cüzdanda mı tutuyorlar bu önemli. ETH yüksek hacimli bir coindi ve bu hacime yetişen de bu hacimi sağlayan da madencilerdi. Stake olayı eyvallah iyidir ancak ETH bundan sonra ne yapar hiçbir fikrim yok. RVN gibi coinler kazılırken şöyle bir sorun var. Arz-Talep. Madenciler RVN'leri çıkarıp piyasa sürdüğünde alacak insan yeterli sayıda değil. Bu yüzden arz-talep sorunu çekiyor.

Şu anda kaos hüküm sürüyor, kaos bitene kadar aklı olan fişi çeker bekler ya da borcu olan kartlarını satıp borcu kapatmaya çalışır. Bu işe borçla girilmez zaten ama insanlar hata yapabilir ki yaptılar. Spekülatif madencilikte delinin işidir, kendimde bir kaç kez deneyeceğim orası ayrı konu ancak benim deneyeceğim kart sayısı az, o yüzden çok giren çıkan olmayacaktır bana.

Şu anda kazım yapan bir çok insan ya elektriğin çok ucuz olduğu ülkelerde kazım yapıyorlar, yada kendi ürettikleri (güneş panelleri veya rüzgar enerjisi) enerji ile kazım yapıyorlar. Bazı kesimlerde maalesef kaçak elektrik ile kazım yapıyor. :/

Şu andaki bu ciddi kazım gücünü kaldırabilecek henüz daha bir coin ve ağ yok. İnsanlar ne yapmalı onu da bilmiyor, en mantıklısı beklemek.

Madencilik bitecek mi? Hayır. NVIDIA gibi şirketler yeni kartlar çıkarıyor, bu kartların satışlarının azımsanmayacak miktarı madencilerden geliyordu.

FLUX projesi NVIDIA tarafından açık açık destek görüyor. FLUX PoW ve PoS'u birleştirip hibrit bir proje ve bence geleceği olan bir proje. ERGO projesinin ve algoritmasının temizliği öne çıkıyor. Yani genel olarak güzel projeler var ancak bu projeler yeterli olgunluğa ulaşmadı, çünkü ETH varken kimse bu coinlere bakmıyordu. ETH gölgesinde bıraktı bu projeleri.

Bu piyasada her şey olabilir, bir anda farklı bir şey olabilir. ETH'da regülasyon olacak gibi duruyor, başı dertte.

Ne kadar sürecek? Bence en az 6 ay. Umarım yanılırım. Tavsiyelerim, rica ediyorum WhatToMine gibi sitelere gidip 7/24 bakmayın. Psikolojinizden önemli değil, güzelce kartlarınızı temizleyin ve kafanızı dinleyin o fan sesinden kurtulup.

Bu yazıdaki yazanların hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir.

8 ay önce 10000TL'ye 3060 almıştım. Geçen hafta 14000tl ye 3090 aldım. Eth madenciliğinin bitmesinin bendeki etkisi bu oldu. 🤪

Madencilik bitecek mi? Hayır. NVIDIA gibi şirketler yeni kartlar çıkarıyor, bu kartların satışlarının azımsanmayacak miktarı madencilerden geliyordu.

Yazının bu kısmına katılmıyorum. Ekran kartı üreticileri madencilik işinden önceleri iy para kazandılar ancak sonrasında bu işin zararlı olduğunu anlamaya başladılar çinkü;

1-Madenciliğe yönlenen kartlar yüzünden ekran kartı üreticilerinin sadık, esas müşterileri açıkta kaldı. Bu kötü bir ticari durum.
2-Satılan ekran kartları çok yoğun çalıştırıldıkları için 2 yıl (bazı ülkelerde daha fazla) garanti sürelerinde çok fazla değişim yapmak durunda kaldılar ki hem AMD hem de Nvidai bu konuda zarar ettiklerini ve istedikleri bir durum olmadığını söylediler. Netekim LHR kartarın doğması, ekran kartı çıkışı olmayan madencilik kartlarına 3 ay garanti verilmesi gibi çözümler buldular.
3-EKran kartıları üreticileri sadece sattıkları kartlardan değil yazılım ve oyunlar, api'ler üzerinden çok fazla para kazanırlar. Oyun sektöründen, madenciliğe kayan kartlar yüzünden gelirleri düştü.

Tabiki fabrikadan çıkan her hartin saniye satılıyor olması güzel bir şey ancak üreticiler bunun sağlıklı ve sürdürülebilir olmadığını bildiği için pek de rahat değillerdi. Bunu da devamlı belirtiyorlardı.

O nedenle işin Nvidia - AMD tarafında madenciliğin daha kontrollü hale gelmesi daha iyi.😉

Son düzenleme:
8 ay önce 10000TL'ye 3060 almıştım. Geçen hafta 14000tl ye 3090 aldım. Eth madenciliğinin bitmesinin bendeki etkisi bu oldu. 🤪

Yazının bu kısmına katılmıyorum. Ekran kartı üreticileri madencilik işinden önceleri iy para kazandılar ancak sonrasında bu işin zararlı olduğunu anlamaya başladılar çinkü;

1-Madenciliğe yönlenen kartlar yüzünden ekran kartı üreticilerinin sadık, esas müşterileri açıkta kaldı. Bu kötü bir ticari durum.
2-Satılan ekran kartları çok yoğun çalıştırıldıkları için 2 yıl (bazı ülkelerde daha fazla) garanti sürelerinde çok fazla değişim yapmak durunda kaldılar ki hem AMD hem de Nvidai bu konuda zarar ettiklerini ve istedikleri bir durum olmadığını söylediler. Netekim LHR kartarın doğması, ekran kartı çıkışı olmayan madencilik kartlarına 3 ay garanti verilmesi gibi çözümler buldular.
3-EKran kartıları üreticileri sadece sattıkları kartlardan değil yazılım ve oyunlar, api'ler üzerinden çok fazla para kazanırlar. Oyun sektöründen, madenciliğe kayan kartlar yüzünden gelirleri düştü.

Tabiki fabrikadan çıkan her hartin saniye satılıyor olması güzel bir şey ancak üreticiler bunun sağlıklı ve sürdürülebilir olmadığını bildiği için pek de rahat değillerdi. Bunu da devamlı belirtiyorlardı.

O nedenle işin Nvidia - AMD tarafında madenciliğin daha kontrollü hale gelmesi daha iyi.😉
Hmm, şunu da unutmayın. LHR kilidinin kırılmasının sebebi kart satışlarının düşmesiydi. LHR kilidinin NVIDIA tarafından verildiği düşünülüyor. Dedikleriniz evet doğru ancak farklı konularda var. Açıkcası üreticinin de kafası karışık.

Sonsuza kadar sürecek hali yoktu, biteceği belliydi ama Bir devir biter, bir devir başlar. Aradan bir coin sıyrılır ve eski günlere döneriz gibime geliyor.:)

RVN gibi coinler kazılırken şöyle bir sorun var. Arz-talep. Madenciler RVN'leri çıkarıp piyasa sürdüğünde alacak insan yeterli sayıda değil. Bu yüzden arz-talep sorunu çekiyor.

Genel olarak atladığınız 2 nokta var.

1- taplam arz/ dolaşımdaki arz / Max arz kavramları.. Örnek verdiğiniz RVN için belirteyim.
11 milyar/ 11 milyar / 22 milyar. RVN ve ETH 1E1 aynı sistemde aynı performans ile çalıştığını varsayalım,
ETH 122milyon/122 milyon/ 122 milyon.

Yani kabacana 1/180 oranlı bir Max arz durumu var. Bu da ürünün fiyatını direk olarak belirleyen temel faktörlerden birisi. (sürekli para basılmasının enflasyona yol açması gibi)

ETH ile aynı kısmını geri alalım, XXX coin eğer başarılı bir algoritma ve ciddi başarı oranına sahip etkisel sonuçlara sahip ise, kısaca işe yarıyor sa, her zaman talep bulur... Bu talep yeri gelir 1 dolar olur yeri gelir 10 dolar. Bu zaman içinde spekülatif ve reaktif etkiler ile değişebilir. Burada da toplam piyasa değeri endeksi dahilinde Max arz belirleyici oluyor. Burak'i kilit nokta, ne kazım yaptığınızı bilmeniz, GPU'muz neye hizmet ediyor, bu hizmet, sürdürülebilir mi? (karlılık olarak değil kullanım olarak) ayrıca şunu da eklemek isterim, madenciler her zaman piyasa fiyatını negatif etkiler. Kabaca %90 madenci kazdıkca sattığı için stabil ya da düzenli satışa sebep olurlar ve fiyatı sürekli aşağı iteklerler. Max Supply'a yaklaştıkca bu zayıflar.

2- mevcut ayı dönemi.. Maalesef şu anda ayı sezonundayız ve 2022ŞUBAt vs gibi boğa başlaması öngörülürken 2022 Eylüldeyiz ancak hala net bir sinyal ibare işaret vs yok boğa için.
Bu da coinlerin fiyatına direk etki eden bir konu. Coin fiyatı da bizim karlılık kavramımızda ilk sırada. Mesela nisan 2021 de ETH 3500 dolar civarı BTC 60bin üstü RVN ise 20-22 cent civarı bugün ise ETH 1300 BTC 20bin RVN ise 4 cent civarı.
Yarın olası bir boğa ile basit orantı ile ana coinler X3 - X4 yapsın RVN X2 de kalsın ETH 3bin BTC 45bin RVN 7-8 cent olsun. Otomatik olarak, karlılığımız artar ve çektiğimiz fişleri prize geri takarız. (basit örnek olsun diye X2 dedim bu X10 da olur -X2 de (eksi X2)

Bunun haricindeki zorluk, toplam kazım gücü vs bahsetmiyorum zaten konuya hakim olduğunuzu düşünerek.

Benim şahsi fikrim, yol haritam, projesine whitepaper'ına güvendiğim coini kazmak. İmkan varsa satmamak beklemek. Bu sistemi 2015'ten beri devam ettiriyorum. ETH 1 dolar olduğunda da kazdım satmadım 5000'i zorlarken de. Şimdi ETH madencilik tamamen bitti doğru zamanı bekliyorum satmak için. (arada maalesef ihtiyaç sebebi ile satmak zorunda kaldım o ayrı😁)

Arka planda da zaten 2022 ilk çeyrek itibarı ile neredeyse bitirdim madenciliği ve ETH 2.0 havuzuna geçtim, kabaca bir 300mh ethhash gücüm kaldı, onu da belirttiğim gibi ilerisi için sağlam gördüğüm 2 coine böldüm.
Tekrar ediyorum benim bakış açım dahilinde, bugünku fiyatı karlılığı değil, ilerdeki fiyatı karlılığı önemli. Ben kendimce önce para (sistem elektrik bakım vs) sonra zaman yatırımı yaptım yapıyorum.

-Madenciliğe yönlenen kartlar yüzünden ekran kartı üreticilerinin sadık, esas müşterileri açıkta kaldı. Bu kötü bir ticari durum.
3-ekran kartıları üreticileri sadece sattıkları kartlardan değil yazılım ve oyunlar, API'ler üzerinden çok fazla para kazanırlar. Oyun sektöründen, madenciliğe kayan kartlar yüzünden gelirleri düştü.

Hocam 2 noktayı da düzeltmek isterim,

1- stok krizinin sebebi silikon bazlı chip krizidir. Hem NVIDIA hem AMD resmi sitelerinde bunun altını çizerek sorumluluk reddini kamu oyuna beyan ettiler. Sonuçta Nasdaq ta işlem görmekteler ve üretim sorunu yaşıyorlar. Google'dan basit disclamier yazarak direk ulaşabilirsiniz. Madencilerin alım yapması, sorun değil teşvik. Basitce söyle diyeyim Burger King'te çok fazla çocuk menüsü satılıyor diye wooper üretilmedi ve müşteriler mağdur oldu gibi bir şey bu. Ancak dana eti krizi yaşandığı taktirde wooper satışı sekteye uğrar.

2- tam tersine madencilik sektöründe ciddi potansiyel olduğu için yatırım yaparak girdiler, ancak piyasadaki bu yanlış algıyı kıramayıp sorun yaşamamak adına LHR sistemini geliştirdiler. Ben inanmıyor olsam da, LHR hacklerini NVIDIA tarafından sızdırıldığına dair çok spekülasyon var.

Benim açımdan sadece NVIDIA'nın 2021 de hacklenip 600GB datasının çalınması, ki bu data RTX ve yeni teknolojiler'in Core datası olduğu söylenmesi, ve bundan kabaca 1.5 ay sonra LHR teknolojisinin çıkması, LHR cracklerinin ise 1 haftadan kısa sürede piyasada olması manidar. Zaten 2022 de yeniden hacklenip 1TB data çaldırdılar ve AMD bu dataların kendilerine gelmesine rağmen red ettiklerini açıklaması. ancak ortada hiç resmi data kaynak kişi basın açıklamsı vs yok..

Benzer durum coca ve Pepsi arasında da yıllar önce olmuştu (sanırım 2006 olmalı) ve Coca-Cola formülü çalınıyor, Pepsi-Cola ya satmak vs için teklif ediliyor ancak Pepsi red ediyor. Sonra hırsızlar yakalanıyor vs. İşin içinde resmi kişiler polis ve basın açıklamaları olmasa buna da inamazdım aslında, ama o zamanki teknoloji bugünkü gibi değil.. Bu tarz şeyleri saklamak daha kolay..

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı