Ethereum madenciliği nedir, nasıl işler?

Fodenist

Hectopat
Bildiğimiz gibi Ethereum madenciliği yüzünden stoklarda ekran kartı bulunmaz oldu.
Peki Ethereum'un çalışma mantığı nedir, nasıl madencilik yapılır?

Bruh... ben yapmak için sormadım mantığını merak ettim yoksa bende karşıyım ethereum madenciliğine stoklar falan bitti daha önce Ethereum ile ilgili konu açmıştım karşı olduğumu belirtmiştim site tarafından kaldırıldı.

Adamların yapması gereken bir ton hesap var, bir süper bilgisayar satın almaktansa senin bilgisayarının ve diğer milyonlarca bilgisayarın işlem gücünü kullanarak bu işlemleri yaptırtıyor, karşılığında da kendi icadı olan para birimini veriyor.

Kısaca senin bilgisayarını uzaktan kullanıyor ve para veriyor.

Adamların yapması gereken bir ton hesap var, bir süper bilgisayar satın almaktansa senin bilgisayarının ve diğer milyonlarca bilgisayarın işlem gücünü kullanarak bu işlemleri yaptırtıyor, karşılığında da kendi icadı olan para birimini veriyor.

Kısaca senin bilgisayarını uzaktan kullanıyor ve para veriyor.

Yapmasi gerekilen super bilgisayarlik cok zor hesaplar yok aslinda, bir Raspberry Pi 4'un ustesinden gelebilecegi basit kriptografik ozet fonksiyonu hesaplamasi isi. Ama tek bir cihazdan yapilirsa bir merkezi olmus oluyor. Merkeziyetsiz olabilmesi ve agin guvenli olmasi icin agdaki bircok bagimsiz kisi tarafindan bu islemlerin yapilmasi gerekiyor.

Geri
Yukarı