Ethernet bağlantısının kısa süreli kopması

Anil37

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, uzun süredir yaşadığım bu problemin bir sürü konu okumama ve araştırma yapmama rağmen çözümüne ulaşamadım. Laptopumu kablolu olarak internete bağladığımda günde 1 2 kere internet bağlantısı 3 4 saniyeliğine gidiyor ardından geliyor, bunu düzenli olarak yapıyor ama zaman sıklığı belirsiz. Wi-Fi'da bu sorunu yaşamıyorum. Servise yolladığımda parçada bir sorun yok dediler sistemsel olabileceğini Windows'u tekrardan kurmamı önerdiler. Windows'u birden fazla kere kurmuştum zaten en son tekrar Windows 10 Pro sürümünü kurdum orijinal olarak 5 6 gün sorun yaşamadım sonra tekrardan sorun başladı. Kabloda sorun yok, modemde de sorun yok çünkü farklı laptopta aynı anda internet kablolu olarak bağlıyken kopma sorunu olmuyor sadece benim bilgisayarıma özel yaşanıyor. Driverları güncelledim Ethernet driverinin fakat bir şeye fayda etmedi. Ayrıca TP-Link'in USB üzerinden bağlanan Ethernet adaptörünü aldım onun driverida güncel o cihazla bağlıyken de aynı problemi yaşıyorum, cihazda da problem yok bu denediğim 2. sıfır cihaz. Anti-malware ve virüs programlarına da birçok kez tarattım dosyalarımı bir tehdite rastlanmadı, cracklı bir uygulama kurulu değil şu an bilgisayarımda. Benzer bir sorunu bir kişi daha yaşamış ama çözümüne dair düzgün bir yanıt vermemişler. Buradaki konuda: https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/windows-10-bilgisayarımda-kablolu-internet/da106fbe-a5d3-41f4-86f1-25ac03602d61

Birçok şey denedim araştırdım çözümünü bulamadım, düzeltemedim sorunumu. Aynı şeyi yaşayan oldu mu acaba? Sorunun nereden kaynaklandığını nasıl öğrenebilirim ve bunu çözebilirim? Oyun oynarken bana büyük sıkıntı yaşatıyor bu durum, bıktım açıkçası sırf bu nedenden iyi çalışan bilgisayarımı değiştirmek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aygıt yöneticisi - internet adaptörünüze sağ tık - özellikler - güç yönetimi başlığı altındaki "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın" tikini kaldırmayı denediniz mi?

"Aygıt yöneticisi - internet adaptörünüze sağ tık - özellikler - güç yönetimi başlığı altındaki "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın" tikini kaldırmayı denediniz mi?"
Arkadaşın bahsettiği yöntem dışında sürücü güncelleme soket değişimi ve anakart üstündeki ethernet soketinin lehimlerini tazelemek dışında yapabileceğin birşey yok bu driver güncelleme haricinde diğerlerini tecrübeli birinin yapması lazım.

Laptopların üzerindeki ethernetler çok iyi olmuyor maalesef (gaming veya workstation) modeller hariç

Aygıt yöneticisi - internet adaptörünüze sağ tık - özellikler - güç yönetimi başlığı altındaki "Güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapatsın" tikini kaldırmayı denediniz mi?
Öncelikle cevabınız için sağolun denedim evet kendi ethernet driverimında o seçeği kapattım, usb'den bağlanan ethernet adaptörünün driverinda da o seçenek kapalı. Ayrıca "Gelişmiş" kısmında olan "Enerji tasarruflu Ethernet" devre dışı bırakıldı seçeneği seçili.

Arkadaşın bahsettiği yöntem dışında sürücü güncelleme soket değişimi ve anakart üstündeki ethernet soketinin lehimlerini tazelemek dışında yapabileceğin birşey yok bu driver güncelleme haricinde diğerlerini tecrübeli birinin yapması lazım.

Laptopların üzerindeki ethernetler çok iyi olmuyor maalesef (gaming veya workstation) modeller hariç
Monster Abra A5 V1.1 modelini kullanıyorum yaklaşık 7 senedir 2 seneye yakındır da bu problem var. Servise yolladım bu sorunu söyleyerek üstüne basa basa yazdım konuştum fakat "Sistem sabit diskiyle, aktif testleri yapıldı cihazda internet kopma sorununa rastlanmadı" ve "Cihazın işletim sistemi sorunları mevcut cihaza sistem kurulması önerilir" diye eklemişler ama sorunun neden kaynaklı olduğu yok, sadece bu kadar bilgi girmişler ben orjinal windows 10'u sitesinden indirerek kurdum bilgisayarıma ve driverlar hariç ufak tefek şeyler kurdum 2 tane oyun discord, team viewer falan sıradan herkesin kullandığı şeyler. Sistem kurmama rağmen birden fazla kere format yemesine rağmen tekrarlıyor ve sorunun ethernet girişinden olabilceğini düşündüğüm için harici Tp-Link Ue200 ethernet adaptörünü aldım fakat bu alette de bire bir bilgisayarın ethernet girişine bağladığımda karşılaştığım hata çıkıyor karşıma belirsiz aralıklarla kopmalar (genellikle 1 saatten fazla aralıklarla), aklıma bir tek sorunun kaynağı windows olduğu geliyor bu yüzden. Kendi ethernet kartımda girişimde sorun var diyelim usb adaptöründe neden aynı sorun karşıma çıkıyor 1 marka denedim bu denediğim 2. cihaz ikiside aynı değişen bir şey olmadı.

Öncelikle cevabınız için sağ olun denedim evet kendi Ethernet driverimında o seçeği kapattım, USB'den bağlanan Ethernet adaptörünün driverinda da o seçenek kapalı. Ayrıca "gelişmiş" kısmında olan "enerji tasarruflu Ethernet" devre dışı bırakıldı seçeneği seçili.

Monster Abra A5 v1.1 modelini kullanıyorum yaklaşık 7 senedir 2 seneye yakındır da bu problem var. Servise yolladım bu sorunu söyleyerek üstüne basa basa yazdım konuştum fakat "sistem sabit diskiyle, aktif testleri yapıldı cihazda internet kopma sorununa rastlanmadı" ve "cihazın işletim sistemi sorunları mevcut cihaza sistem kurulması önerilir" diye eklemişler ama sorunun neden kaynaklı olduğu yok, sadece bu kadar bilgi girmişler ben orijinal Windows 10'u sitesinden indirerek kurdum bilgisayarıma ve driverlar hariç ufak tefek şeyler kurdum 2 tane oyun Discord, Team Viewer falan sıradan herkesin kullandığı şeyler. Sistem kurmama rağmen birden fazla kere format yemesine rağmen tekrarlıyor ve aynı zamanda ben harici Tp-Link Ue200 Ethernet adaptörünü kullanmaktayım bilgisayarımda sürücüsü de güncel bu alette de bire bir bilgisayarın Ethernet girişine bağladığımda karşılaştığım hata çıkıyor karşıma aklıma bir tek sorunun kaynağı Windows olduğu geliyor bu yüzden.

O zaman çok farklı bir yöntem deneyeceğiz.
Modeminizin DHCP'sini kapatın elle IP verin bilgisayarınıza ya da modeminiz destekliyor ise Mac adresine özel rezerv IP adresi oluşturun ama DHCP kapatma metodunu ilk başta denemenizi öneriyorum.

Windows kurduktan anakartın dahili Ethernet sürücüsünü indirin ama Monster'in sitesinden değil Ethernet üreticisinin kendi sitesinden bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı güç seçenekleri modundan "yüksek performans" moduna getirin sürücü güncellemesi almadan bir süre kullanmanızı öneririm en son artık yapacağınız şey BIOS güncellemek olur bunu da eğer anakart üreticisi "X anakartımın Ethernet'inde bu sorun var onun için BIOS güncellemesi yapmanız gerekiyor" diye yazmış ise yapmanız gerekir.

Bu arıza çok problemli bir arıza değil ama birileri bir şeyleri yanlış yapıyor ya teknik servis personeli ya da Windows'u yeniden kuran siz...

Son yazdığımı bir suçlama gibi algılamayın. Amacım sadece yardımcı olmak ama süreçte bir tarafın hata ya da ihmali var.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman çok farklı bir yöntem deneyeceğiz.
Modeminizin DHCP'sini kapatın elle IP verin bilgisayarınıza ya da modeminiz destekliyor ise Mac adresine özel rezerv IP adresi oluşturun ama DHCP kapatma metodunu ilk başta denemenizi öneriyorum.

Windows kurduktan anakartın dahili Ethernet sürücüsünü indirin ama Monster'in sitesinden değil Ethernet üreticisinin kendi sitesinden bunu yaptıktan sonra bilgisayarınızı güç seçenekleri modundan "yüksek performans" moduna getirin sürücü güncellemesi almadan bir süre kullanmanızı öneririm en son artık yapacağınız şey BIOS güncellemek olur bunu da eğer anakart üreticisi "X anakartımın Ethernet'inde bu sorun var onun için BIOS güncellemesi yapmanız gerekiyor" diye yazmış ise yapmanız gerekir.

Bu arıza çok problemli bir arıza değil ama birileri bir şeyleri yanlış yapıyor ya teknik servis personeli ya da Windows'u yeniden kuran siz...

Son yazdığımı bir suçlama gibi algılamayın. Amacım sadece yardımcı olmak ama süreçte bir tarafın hata ya da ihmali var.
Modem dhcp ayarı hakkında bilgim az biraz araştırdım ama sizin özel olarak yardımcı olma şansınız var mı ve bunu kapattıktan sonra her cihaz için ayrı ayrı ip'mi atamam gerek telefonlara ve diğer bilgisayarlara modeme bağlanan tek tek? Birde evde daha eski bir laptop daha var laptopum servisteyken 20 gün onu kablolu olarak kullandım ve bu ethernet sorununu onda hiç yaşamadım.

Ethernet driverini Monster'ın sitesindeki sürümünü kurmadan direk kendimde güncelledim dediğiniz gibi ve monsterin sitesindekini de denedim farklı 0'dan Windows yüklemelerinde bir değişiklik olmadı malesef. Şuan hatta direk kaldırdım ama her kaldırdığımda tekrar Microsoft tekrar yükledi bende çareyi devre dışı bırakmakta buldum. USB Ethernet adaptörü ile bağlıyım sadece onun driveri aktif aygıt yöneticisinde belki bu şekilde sorunum çözülür diye deneyeceğim 1, 2 güne belli eder kendini oyun oynarken.

Bios'u servise yolladığımda eğer güncel versiyonu varsa fayda edecek bilgisayarıma güncellensin dedim onu not almışlar ama güncellediler mi emin değilim bir bilgi yazmamışlar ona dair. Kendi sitelerinde de bios güncellemesine dair bir dosya yok sanırım.

Özenli bir insanım özellikle bu sorunun çözülmesine yönelik çok fazla kafa yordum çok uğraştım, beni psikolojik olarak kötü etkiliyor gerçekten bir çözüm bulamamak ilgilendiğiniz için teşekkürler.

PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_35011558&REV_12
PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_35011558
PCI\VEN_10EC&DEV_8168&CC_020000
PCI\VEN_10EC&DEV_8168&CC_0200

Bu şekilde
Bunu indirip kurar mısın?

Bunu indirip kurar mısın?

Linke tıklıyorum ama tam liste açılıyor ana sayfa , direk drivera yönlendirmiyor beni windows 10 pro kullanıyorum 64 bit.

Yeni konular

Geri
Yukarı