ETS 2 ve ATS'de olmasını istediğim özellikler

Ed1tH

Hectopat
Katılım
17 Ekim 2019
Mesajlar
3.708
Çözümler
20
Kabin içi aydınlandırma, tırın tozlanması ve yıkama, terleme ve üşüme, yemek yeme, acıkma gibi olaylar gerçekten eklenirse çok güzel olur hatta markete gidince tırı bir yere park edip yürüyerek marketin içinden almak sonra tırımıza geri gidip yolumuza devam etmek ve yemeği yedikten sonra sizinde dediğiniz gibi tırın içine eklediğimiz buz dolabına koymak gerçekten çok güzel olurdu.
 

SİLİCİ

Hectopat
Katılım
25 Temmuz 2017
Mesajlar
1.902
Çözümler
3
Eski araçlar için konuşuyorum, iki tane göstergeyi direksiyonu yenileyemeyen adamlar bunları yapacak he mi? 2071'de olabilir bak beklemek lazım. O eski volvo ne öyle abi? Kapkara oluyor aracın içi.
 

YunusEmre2008

Picopat
Katılım
21 Eylül 2021
Mesajlar
575
Çözümler
6
SCS Software: tamam kardeşim hemen getiriyorum. (!)
Kabin içi aydınlandırma, tırın tozlanması ve yıkama, terleme ve üşüme, yemek yeme, acıkma gibi olaylar gerçekten eklenirse çok güzel olur hatta markete gidince tırı bir yere park edip yürüyerek marketin içinden almak sonra tırımıza geri gidip yolumuza devam etmek ve yemeği yedikten sonra sizinde dediğiniz gibi tırın içine eklediğimiz buz dolabına koymak gerçekten çok güzel olurdu.
DX9'u olan ben bunu beğendi.
 

Turgineer

Hectopat
Katılım
16 Kasım 2018
Mesajlar
4.104
Makaleler
9
Çözümler
7
Yer
Republic of Turkey
Daha önce önerilerimi belirten bir Steam incelemesi atmıştım ve bugün güncellemiştim, bu konu iyi denk geldi. Fakat şunu hatırlamak gerek ki, SCS Software diğer oyun şirketlerine göre küçük Çekyalı şirkettir.

1642865296854.png

1642865315451.png


 

İbrahim KoÇaK

Decapat
Katılım
20 Mart 2020
Mesajlar
70
Yer
Türkiye, Los Angeles
Çıktığı ilk zamanlardan beri alıp oynadığım iki oyun olan ETS 2 ve ATS'yi her ne kadar çok fazla oynasam da sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkıldığımı belirtmek isterim. SCS; güzel harita DLC'ler ile oyunu güncel tutmaya çalışsa da yıllardır sadece yolda sürmeye dayalı bir oyun olması artık beni sıkıyor ve yenilik bekliyorum. Aslında bu beklediğim yenilikler de bence yapılması hiç de zor olmayan şeyler. Hatta bazıları mod olarak da bulunuyor. Şimdi sizlere ETS ve ATS'ye eklenmesini istediğim bazı özelliklerden bahsedeceğim.

1) gerçekçi Ücret
Bildiğiniz gibi ücretler hiç gerçekçi değil. Şimdiki halini seven de vardır tabii ama benim gibi sevmeyen kişi de çok fazla var. Bu yüzden değiştirilebilir ücret ayarı eklense iyi olur "gerçekçi", "normal" gibi... Yani 2 teslimat sonrası kredi çekip tır almak, 2 teslimak daha yapıp şirket büyütmek hiç gerçekçi değil. Sırf bu özelliğin gelmesi bile oyuna fazlasıyla eğlence ve gerçekçilik katacaktır. Hatta bunun modları da mevcut ve bu modları kullanmayı seviyorum.

Eki Görüntüle 1277977

2) Cezaların daha caydırıcı olması

Bu da sürekli kırmızı ışıkta geçmek, düz yolda 150 ile gitmek gibi gerçek dışı olan şeyleri yapmamızı engelleyebilir. Belli bir ceza kotasını doldurduğumuzda oynadığımız profile belli bir süre engel gelse ve oynayamasak güzel olurdu bence. Tabii bu da oyuncunun isteğine bağlı değişken bir özellik olarak eklenmeli.

3) Acıkma ve susama (envanter sistemi)

Bu özelliğin eklenmesinin de hiç zor olacağını sanmıyorum. İlla yeme-içme animasyonu olarak eklenmesine gerek yok. Haritada bazı yerlere restoran eklenebilir. Otellerde de yeme-içme seçeneği eklenebilir. Hatta benzin istasyonlarına market özelliği eklenebilir ve yanımıza alıp yolda acıktığımızda atıştırabiliriz. Dediğim gibi, bunun animasyon şeklinde olmasına gerek yok. Sadece açlık-susuzluk barı ve yeme-içme için de tuş atama yapmak yeterli olabilir. Oyunda tırın içine mini buzdolabı, hazır yemek gibi aksesuar olarak eklediğimiz eşyalara da aktiflik kazandırılmış olur.

4) Şehirlere göre hava koşulları

Böyle bir özellik olsa çok güzel olurdu. Her yerde havanın aynı olması gerçekçiliği çok düşürüyor. Mesela Akdeniz kıyılarındaki yerlerde hava genelde açık ve sıcak; Avrupa'nın ortalarında ve kuzeyinde ise daha bulutlu ve soğuk hava koşulu olmasını isterdim. Mesela Britanya'da sürerken kapalı bir hava hakim olsa bu gerçekçiliği artıracaktır.

5) Gerçekteki koşullara göre anlık hava durumu

Şehirlere göre değişken hava durumu bile oyun için çok iyi bir değişiklik olacaktır. Ama daha da iyi bir düşüncem var. Bu düşüncem biraz garip gelebilir ancak Assetto Corsa'da Content Manager sayesinde "gerçekçi" hava durumunu açtığımızda pistin bulunduğu konumdan hava durumu bilgisini alıp oyundaki havanın da gerçekle aynı olmasını sağlıyor. Bunu ETS 2 ve ATS için yapmak zor olabilir tabii ama böyle bir özelliğin olmasını çok isterdim. Mesela İstanbul'da hava 5 derece ve yağmur yağıyor. Siz de oyuna girip İstanbul'da aynı derece ve hava koşulunda sürüyorsunuz. Çok gerçekçi bir his yaratırdı bende bu.

6) Üşüme ve terleme

Bu özellik, önceki yazdığım 2 özelliğin devamı olarak eklenebilir. Soğuk hava koşullarındayken klimayı sıcakta çalıştırmak, sıcak hava koşullarında ise camı açmak veya çok sıcaksa klimayı soğukta çalıştırmak gibi özellikler de eklenebilir. Ve bu hiç de zor olmayacaktır. Yine bir sıcaklığa bağlı üşüme barı gibi bir şey eklenebilir ve buna bakarak klima açıp açmamaya karar verebiliriz. Yani sadece bir tuş ataması ve klimayı çalıştırınca gelecek fan sesi ile çok kolay eklenebilecek bir özellik olduğunu düşünüyorum.

7) Kabin içi aydınlatma ve bunu açıp kapama

Neden böyle bir özelliğin olmadığını bilmiyorum. Modifiye paketlerinden gelen aksesuar ile kabin içerisi aydınlatılabiliyor. Ama bunu istediğimiz zaman açıp kapayabilmeli ve her tıra da böyle aksesuar ekleyebilmeliyiz. Gece sürerken çok karanlık oluyor. En azından direksiyonu ve ön konsolu loş bir ışık altında görmek güzel olurdu bence.

8) Akü bitmesi

Aydınlatma demişken, akünün de bitmesi ve değiştirilmesi gerekse güzel olur. Hatta akü bitince tırın çalışmaması ve bunun için F7'den yardım çağırma özelliği de eklenebilir. Ayrıca bunun da eklenmesinin hiç zor olacağını düşünmüyorum. Akü gücü göstergesi ve tamirciden değiştirilebilen bir akü ile çok kolay eklenebilecek bir özellik bence.

9) Aracın tozlanması ve yıkamak
Bu özellik çoğu araba sürüşü yapılan oyunda var. Sanmıyorum bu özelliğin eklenmesinin de zor olacağını. Tırı sürdükçe tozlanması ve özellikle toprak yollarda daha çabuk tozlanması görsel olarak sağlansa güzel ve gerçekçi bir görüntü olacaktır. Hatta yine benzinliklerde yıkama yeri eklenip tırın temizlenmesi sağlanabilir.

Eki Görüntüle 1277985

Eki Görüntüle 1277986

10) gerçekçi kaza görüntüsü, tamir ve lastik değişimi

Aslında bu özellik uzun zamandır beklediğim, hatta 6-7 sene öncesinde bazı videolar ile oyuna ekleneceğini herkesin düşündüğü ama bir türlü eklenmeyen bir özellik. Oyundaki tamir özelliği % ile belirtiliyor ve bence bu hiç gerçekçi değil. Biraz zor olabilir ama kaza yaptığımızda çarpılan yer özelinde kazalı bir görüntü görünmesi ve tamircide de "ön tampon değişimi" veya yandan hafif sürttüğümüzde "yan tampon boyama" şeklinde tamir özelliği olsa güzel olurdu.

En azından sadece lastikler özelinde bir sistem olabilir. Belli bir süre kullanıp, ömrü bittiğinde yeni lastik takma; takmayınca yol tutuşunda azalma, frenlemede güçlük hatta patlama gibi özellikler eklense bile yeterli.

11) Tırdan inme ve gezinme

En azından belirli bölgelerde tırdan inip tırımıza bakabilme veya manzaralara bakabilme gibi özellik olsa güzel olurdu. Hatta bu tırdan inme özelliği daha önce bahsettiğim restoran-market gibi özelliklere yürüme için de kullanılabilirdi.

12) Düzensiz trafik

Her iki oyunda da trafik çok düzenli ve robot gibi. Hız sınırı kaçsa o şekilde gidiyor her AI aracı. Rastgele hız ile gitmeleri yani bazısının hızlı bazısının yavaş gitmesi oyuna gerçekçilik katacaktır. Hatta agresif ve kurallara uymayan araçların olması daha da eğlenceli olabilir.

13) 2. el piyasası
Bunu düşündüğümde internette araştırmıştım ve böyle bir modun da olduğunu gördüm. SCS'nin bunu oyuna eklemesi zor olmayacaktır. Yeni ama kullanılmış tırlar veya daha eski model tırlar alabilme şansımız olsa güzel olurdu. Mesela şu anda sıfırı üretilmeyen tırlar ETS'de sıfır olarak satılıyor, bunlar 2. el piyasasında olsa sadece güzel olurdu. Ayrıca markaların daha eski modelleri de eklense oyundaki çeşitlilik bakımından daha iyi olurdu.

Eki Görüntüle 1278009

14) Sabit kasalı kamyonlar
Sadece tır sürmek yerine, bu şekilde kamyonet veya kamyon tarzı araçların da olması güzel olurdu.

Eki Görüntüle 1278017

Eki Görüntüle 1278023

15) Daha geniş harita
SCS'nin zaten tek yaptığı iş: Harita genişletmek. Ama bence bunu da yetersiz şekilde yapıyor. Başta ProMods olmak üzere çok güzel harita modları var. Orta Asya ve Uzak Doğu'dan tutun da Kuzey Kutup Daire'sine kadar gidebileceğimiz modlar mevcut. SCS, kaliteli yapılmış bu modları yapımcılar ile geliştirip daha stabil hale getirip oyuna dahil etse güzel olurdu. Çünkü oyun güncelleniyor ve mod yapımcıları da modu güncellesin diye beklediğimizden yeni sürümü oynayamıyoruz. SCS'nin mod yapımcıları ile iş birliği yapması gerçekten güzel olurdu.

Eki Görüntüle 1278031

Eki Görüntüle 1278035

Eki Görüntüle 1278046

(Roextended, Oyuncuyusbis ve Road to Asia modları haritaları)

Benim SCS'den beklediğim özellikler bunlar. Ama SCS ise sadece harita genişlemesi verip duruyor ve bunları da bence pahalıya yapıyor. Evet, haritanın sürekli yenilenmesi ve güncellenmesi de güzel bir şey ama sürekli aynı olayı yapmak insanı sıkıyor. Bu iki oyun benim Steam'de en çok oynadığım oyunlardan ve DLC'ler nedeniyle de en çok para harcadığım oyunlardan olabilir.

Siz de aklınıza gelen ve istediğiniz özellikleri yazın, merak ettim. :)
Yapay zekayada fix gelmesi lazım adamlar orta şeritten 140 la geliyor önündeki adamı sollayamıyorsun.
 

Just a Minute

Decipat
Katılım
17 Şubat 2021
Mesajlar
2.044
Çözümler
3
Yer
Düzce
Hasar sistemi olsa oyunun büyük bir kısmı kasmadan oynayamaz.
Bu söylediklerinizin neredeyse tamamı aslında scs çalışanlarına iletildi, bilmiyorum bilen var mı ama SimülasyonTürk kanalı uzun zamandır sisl ile canlı yayınlar yapıyor ve bunları konuşuyor.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı