ETS2 Tek çekirdek sorunu

İşletim sistemi
Windows 10

isimsizkahraman

Megapat
Makaleler
4
Yer
Akihabara
Bildiğiniz üzere ETS2 oyunu tek çekirdek kullanımına yönelik bir oyun, bunu nasıl 12 çekirdeğe göre optimize edebilirim?
Sorunu daha iyi anlayabilmeniz için ekran görüntüleri:

Adsız.png

Uğraşmaya gerek var mı hocam? 150 FPS yetmiyor mu? 🙂

Ekleme: Ekran kartı kullanımın %100. CPU kullanımını optimize etsen de hiçbir şey olmaz, ekran kartın zaten sınırında.

Ben de bunu modsuz ve sadece SP oynuyorum. Oyun yalnızca 2 izlek kullanıyor. Bu sayıyı hiçbir kullanıcı artıramaz. Oyun geliştiricileri oturup oyun motorunu tekrar yazmalı veya mümkünse ona uygun iyileştirme yapmalı.

Evet bende de çekirdek darboğazı oluyor. 4200 MHz hız aşırtmalı R7 3700x işlemci RX 5700 XT ekran kartına 1080p maksimum ayarlarda darboğaz yapıyor. (Hatta 1440p ile yaptığı da oluyordu.) Bazen GPU %60 seviyesine iniyor genelde 70 civarıdır. (Kabin içi kamera sanal dikiz aynası ile)
Ayrıca İtalya ve İskandinav ülkelerinde çevresel detay artışına bağlı olarak yine CPU darboğazı artıyor. Yağmurlu havalar da bu duruma sebep oluyor. FPS ortalama 100 civarı iken sıkıntılı vaziyetlerde 50-55'e kadar düşüyor, şehir dışı 120'ye çıkıyor. Oyun aslında işlemciye de sağlam yükleniyor ama zamanında sadece 2 thread kullanacak şekilde yazılmış. Çok değil 4 thread bile olsa çok şey değişecek ama 8 yıldır dokunmadıklarına göre bundan sonra da olmaz.

Yapılabilecek tek şey ekran kartına olabildiğince yüklenmek. Tüm ayarlar, özellikle ölçek ayarı yüksek tutulmalı. Örneğin 1080p çözünürlükte %400 ölçek ile 4 kat fazla çözünürlüğü render edip downscale ile 1080p'ye veriliyor. Verilebilecek tek tavsiye budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı