Ev bilgisayarı için güvenlik önlemleri

485258

Decipat
Bilgisayarıma yeni format attım Windows 8.1 Pro 32 Bit yükledim. Artık bilgisayarıma bulaşan virüslerden sıkıldım ve format atmaktan da sıkıldım. Sistemim düşük olduğu için sistemi yormayan kaliteli virüs programı önerebilir misiniz? Ayrıca ne gibi güvenlik önlemleri almalıyız? Ne önerirsiniz?

Eğer daha önce böyle bir rehber varsa direk link de atabilirsiniz. Artık yeter virüslere karşı savaş açıyorum.
:D

Hocam oyun oynarken kapatsam onun dışında açık bıraksam sorun çıkar mı. Fps düşürüyor
ESET FPS düşürmez, düşük donanımlı tüm sistemlerde kullandım ve çalıştığımız ortaklarımızda da kullanıyoruz. Özellikle ağ korumasında çok başarılı, bellekte 30 MB'a yakın bir tüketimi mevcut. Disk kullanımı siz ön planda ağır bir işlem yaparken neredeyse %1'e düşüyor.

BitDefender kullanın siz en iyisi ne de olsa offline Protection'da çok başarılı false positive de göz ardı ediyorsanız kesinlikle kullanın. :D
Çok tuhaftır benim bilgisayarım ESET yüklüyken ısınıyor ama Kaspersky'da çok sıkıntı çıkarmıyor :D
ESET güncel testlerde biraz geri de kaldı bence bu linkten kendiniz bakabilirsiniz.
Fotoğrafta malware protection testlerini inceleyebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• av.png
    av.png
    73,2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Yıllarca antivirüs kullandım. Avast çöp olduğu için yıllardır kullanmadım, çok uzun zaman önce kullanmayı bıraktım yani. Eset kullanıyordum, o da bilgisayarı çok yavaşlattığı için sildim. Antivirüs olmadan ara sıra Malwarebytes yükleyip taratıp tekrar silerek geziniyordum. Sisteme virüs sokmadım fazla. Olsa olsa 1-2 tane trojan girmiştir. Zaten KMS ile kullandığım için zombi oldum (eski bilgisayarda hala zombiyim). Yeni bilgisayarda ise Windows Defender açık. Onun harici bir şey yüklemeyi de düşünmüyorum. Başta kendimi kötü hissetmiştim, bilgisayara virüs bulaşır batırırım sanmıştım ama hep bildiğim sitelere girdiğim ve saçma sapan linklere nadir tıkladığım için sorun olmadı. Crack de yüklemem. Uygulamaları kendi sitelerinden indirip kurarım. Başka ek önleme gerek kalmıyor zaten.

Yıllarca antivirüs kullandım. Avast çöp olduğu için yıllardır kullanmadım, çok uzun zaman önce kullanmayı bıraktım yani. Eset kullanıyordum, o da bilgisayarı çok yavaşlattığı için sildim. Antivirüs olmadan ara sıra Malwarebytes yükleyip taratıp tekrar silerek geziniyordum. Sisteme virüs sokmadım fazla. Olsa olsa 1-2 tane trojan girmiştir. Zaten KMS ile kullandığım için zombi oldum (eski bilgisayarda hala zombiyim). Yeni bilgisayarda ise Windows Defender açık. Onun harici bir şey yüklemeyi de düşünmüyorum. Başta kendimi kötü hissetmiştim, bilgisayara virüs bulaşır batırırım sanmıştım ama hep bildiğim sitelere girdiğim ve saçma sapan linklere nadir tıkladığım için sorun olmadı. Crack de yüklemem. Uygulamaları kendi sitelerinden indirip kurarım. Başka ek önleme gerek kalmıyor zaten.
Crack yüklerseniz defender asla yeterli değil buranın altını çizelim bu konuda tartışmalar da yapıldı bugün forumda :D

Artı -1 Eksi
ESET ile ilgili aklınızda soru varsa yanıtlayabilirim, @485258 . Uzun bir süre boyunca ortaklarımızda kullandık, hala kullanıyoruz. Endpoint Security çözümlerinde de oldukça memnun kaldılar, bireysel güvenlik konusunda da.

Tercihiniz doğrultusunda önerdiğim KSC Free de kullanabilirsiniz, ancak ağ sorunu yaşayıp yaşamayacağınızı kontrol edin. Gecikmeler can sıkabilir.

Bitdefender'a gelecek olursam, sistemde en az etkiye sebep olan AV arıyorsanız Bitdefender pek sizlik bir çözüm olmayacaktır. Bitdefender, çevrimdışı korumasını virüs tanımlarını ve tespit motorunu bellekte aktif tutarak yapıyor, bu sebeple bellekte 400-600 MB arası bir yer kaplıyor. Bu da elbette düşük-orta sınıf sistemlerde sorun yaratabiliyor. Bu sebeple hala ESET tavsiye ediyorum.

Yeni bilgisayarda ise Windows Defender açık. Onun harici bir şey yüklemeyi de düşünmüyorum.
Mutlaka periyodik tarama öneririm, Defender her ne kadar bahsettiğiniz senaryo için (korsan/crack olmadan kullanım) yeterli olsa da web korumasında zaman zaman belleğe sızıntıları gözden kaçırabiliyor. Hitman.Pro veya EEK ile en azından 2 haftada bir yapılan taramalar son derece sağlıklı olacaktır.

Artı -1 Eksi
Crack yüklerseniz Defender asla yeterli değil buranın altını çizelim bu konuda tartışmalar da yapıldı bugün forumda :D

Crackli bir şeyler yüklemeyeli uzun zaman oldu. Ne zaman yüklediğimi hatırlamıyorum bile. Böyle toplara girmeyince gayet de antivirüs olmadan güvenle takılınabiliyor.

Crackli bir şeyler yüklemeyeli uzun zaman oldu. Ne zaman yüklediğimi hatırlamıyorum bile. Böyle toplara girmeyince gayet de antivirüs olmadan güvenle takılınabiliyor.
Kesinlikle, hedef haline gelmediğiniz sürece Defender bu senaryolarda yeterli oluyor. Hedef haline getirilmiş bir saldırıda profesyonel çözümlere yönelmek gerekebiliyor yalnız.

ESET koruma dışında launching applicationslar da en iyi performansı veren av lerden biridir bu arada defender da aynı skorlara sahip ama benim bilgisayarımı çok ısındırmıştı Kaspersky da böyle bir şey yaşamadım benim tavsiyem şu linke de bakabilirsiniz...

Artı -1 Eksi
Mutlaka periyodik tarama öneririm, Defender her ne kadar bahsettiğiniz senaryo için (korsan/crack olmadan kullanım) yeterli olsa da web korumasında zaman zaman belleğe sızıntıları gözden kaçırabiliyor. Hitman. Pro veya EEK ile en azından 2 haftada bir yapılan taramalar son derece sağlıklı olacaktır.

EEK'in açılımını bilmiyorum. Forumun güvenlik kısmına bugün dalasım geldi. Biraz takılacağım bakalım. EEK mi Hitman Pro mu daha iyi peki? Daha doğrusu hangisi ücretsiz? :D

Kesinlikle, hedef haline gelmediğiniz sürece Defender bu senaryolarda yeterli oluyor. Hedef haline getirilmiş bir saldırıda profesyonel çözümlere yönelmek gerekebiliyor yalnız.

Benim ağıma sürekli DDoS saldırısı oluyordu bir ara. Modem arayüzünde görmüştüm. Servis sağlayıcısına söyleyince log görüntülemeyi kapattılar. Manyaklar herhalde. Neyse dedim geçiştirdim. KMS'den olmuştur muhtemelen o da...

EEK'in açılımını bilmiyorum. Forumun güvenlik kısmına bugün dalasım geldi. Biraz takılacağım bakalım. EEK mi Hitman Pro mu daha iyi peki? Daha doğrusu hangisi ücretsiz? :D
EEK ücretsiz, Hitman.Pro deneme sürümü var. Deneme sonunda da taratıp silebilirsiniz sorun yok. EEK, Emsisoft Emergency Kit. Son derece gelişmiş bir tespit motoru var, komplike zararlıları tespit etmede son derece başarılı. Hitman.Pro'nun yanında kullanıldığında tamamlayıcı oluyorlar birbirlerine. İkisini de öneririm, yalnız EEK biraz daha uzun sürecektir, kısa taramalarda Hitman.Pro kullanabilirsiniz.

EEK ile tüm diskleri taratma imkanınız da var. Hitman.Pro'da ise yalnızca hızlı tarama ile bellek ve önemli sistem bölümleri taranıyor, ek olarak da belirli dosyalar.

Dediğim gibi ikisini de öneririm, gayet yeterliler.

Benim ağıma sürekli DDoS saldırısı oluyordu bir ara. Modem arayüzünde görmüştüm. Servis sağlayıcısına söyleyince log görüntülemeyi kapattılar. Manyaklar herhalde. Neyse dedim geçiştirdim. KMS'den olmuştur muhtemelen o da...
Ağ koruması konusunda ESET çok başarılı. Defender ne yazık ki çok yetersiz bu konuda. ESET IS, aynı ağdaki pek çok sistemden gelen paketlerde takibi çok başarılı yapıyor, MITM saldırılarına yer vermiyor. Kendi ev sunucumda MITM denemelerinde ESET hep tam koruma sağlıyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı