Ev elektriği yeterince sağlıklı değilse bilgisayar bileşenleri bozulur mu?

Elektrik ile ilgili çok bilgili değilim. Üstteki arkadaş çok güzel açıklamış. Benimde başıma 7-8 sene önce böyle bir olay gelmişti. Eski evde ilk önce televizyon bozulmuştu, büyük masraf çıkmıştı. Hemen ardından kardeşimin bilgisayarının anakartı yandı, daha sonra kendi Playstation 3'üm bozulmuştu.

Bunların üst üste gelmesi tesadüf olamaz.

Dediğim gibi elektrik hakkında çok bilgili değilim fakat ben önlem olarak schneider marka akım korumalı priz almıştım. Biraz pahalıydı, hala pahalı fakat gerçekten işe yaradığını düşünüyorum.

Şöyle söyleyeyim; şuan Tekirdağ'da yazlıkta kalıyoruz. Istanbul'a dönmedik henüz. Bulunduğum bölgede internet altyapısı, doğalgaz altyapısı bile yok. Sık sık elektrik kesiliyor. Bütün eve schneider marka priz almıştım, sadece tek bir yere almayı unutmuştum. Daha sonra alırım diye geçiştirdim ve sonuç, o odadaki elektrikli ısıtıcı ya elfatiha dedik elektrik kesintisinde. Diğer elektrikli ısıtıcılarda aynı marka aynı model fakat schneider priz ile kullanılıyordu, sıfır sorun..

Bence akım korumalı prizler gerçekten hayat kurtarıyor. Kaliteli bir marka alırsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dediğim gibi, elektrik konusunda bilgili değilim fakat tecrübem işe yaradığı yönünde.

Güç kaynağınızda gayet kaliteli bence. Corsair'in en kötü modeli bile bir çok güç kaynağından iyi oluyor zaten.

Güç kaynağınızı değişmeye gerek yok.
674CAC0F-7F09-4AF0-9AF4-0B542ED962D0.jpeg

Son düzenleme:
Elektrik ile ilgili çok bilgili değilim. Üstteki arkadaş çok güzel açıklamış. Benimde başıma 7-8 sene önce böyle bir olay gelmişti. Eski evde ilk önce televizyon bozulmuştu, büyük masraf çıkmıştı. Hemen ardından kardeşimin bilgisayarının anakartı yandı, daha sonra kendi Playstation 3'üm bozulmuştu.

Bunların üst üste gelmesi tesadüf olamaz.

Dediğim gibi elektrik hakkında çok bilgili değilim fakat ben önlem olarak schneider marka akım korumalı priz almıştım. Biraz pahalıydı, hala pahalı fakat gerçekten işe yaradığını düşünüyorum.

Şöyle söyleyeyim; şuan Tekirdağ'da yazlıkta kalıyoruz. Istanbul'a dönmedik henüz. Bulunduğum bölgede internet altyapısı, doğalgaz altyapısı bile yok. Sık sık elektrik kesiliyor. Bütün eve schneider marka priz almıştım, sadece tek bir yere almayı unutmuştum. Daha sonra alırım diye geçiştirdim ve sonuç, o odadaki elektrikli ısıtıcı ya elfatiha dedik elektrik kesintisinde. Diğer elektrikli ısıtıcılarda aynı marka aynı model fakat schneider priz ile kullanılıyordu, sıfır sorun..

Bence akım korumalı prizler gerçekten hayat kurtarıyor. Kaliteli bir marka alırsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dediğim gibi, elektrik konusunda bilgili değilim fakat tecrübem işe yaradığı yönünde.

Güç kaynağınızda gayet kaliteli bence. Corsair'in en kötü modeli bile bir çok güç kaynağından iyi oluyor zaten.

Güç kaynağınızı değişmeye gerek yok.
Eki Görüntüle 1211340
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, dikkate almaya çalışacağım. Güç kaynağı değiştirme konusuna da o kadar uzak değilim aslında. Yani genel olarak bilgisayarın parçalarını yükseltmek istiyorum ama dediğim gibi şu an iyi bir zaman değil. Ayrıca bu başımın derdi haline gelen bilgisayarı almak için bile uzunca bir süre uğraştım ama gel gör ki 3-4 ayda kafayı yedirtti.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, dikkate almaya çalışacağım. Güç kaynağı değiştirme konusuna da o kadar uzak değilim aslında. Yani genel olarak bilgisayarın parçalarını yükseltmek istiyorum ama dediğim gibi şu an iyi bir zaman değil. Ayrıca bu başımın derdi haline gelen bilgisayarı almak için bile uzunca bir süre uğraştım ama gel gör ki 3-4 ayda kafayı yedirtti.
Rica ederim. Aklınızda yükseltme fikri varsa tabi ki daha iyi bir güç kaynağı alabilirsiniz fakat sorunun güç kaynağı ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Bence iyi bir markadan akım korumalı priz alıp deneyin. Hem yapacağınız masraf PSU masrafından çok daha az olur, hem de belki sorununuz çözülür. Çözüleceğini düşünüyorum çünkü ben bu dediklerimi yaptıktan sonra kötü bir tecrübe yaşamadım, umarım da yaşamam. Umarım sizde bir daha böyle kötü bir tecrübe yaşamazsınız hocam. Geçmiş olsun...

Not: UPS de tercih edilebilir. Kökten çözüm olur fakat fiyatları malum...

Son düzenleme:
Ben de güç kaynağı konusuna bir ekleme yapayım o zaman.

CV550 çok dandik bir güç kaynağı değil fakat kesinlikle kötü bir model. Eski VS serisi ile aynı sayılır neredeyse. Elinize ekstra bütçe geçtiğinde satıp daha iyi bir modele geçilebilir. Almanız gereken en kötü güç kaynağı (Corsair CX-F, High Power Performance GD) şu anda 500TL civarında. İndirimsiz hali de 600 falan olur muhtemelen.

Sorunun güç kaynağı olduğunu düşünmüyorum gerçi.

Eve gelen elektrik stabil değilse çeşitli sorunlarla karşılaşmanız olası. Ancak evdeki elemanların genel olarak bilgisayarınızı korumada pek bir etkisi yok. Buna topraklama da dahil.

Şebeke elektriğinde oluşan ufak tefek sorunları bilgisayarınızın güç kaynağı tolere edebilir. Ancak dağıtım şirketi tarafında büyük bir sorun olursa bilgisayarınızın kendi içindeki koruma önlemleri de yetersiz kalır. Mesela şirket sizin eve ~230v yerine söz gelimi 1000v verdirecek bir arıza yaşarsa o an elektriği kullanan tüm cihazlarınız yanar. (yaşanmış olaydır.)

Bilgisayar güç kaynakları sisteminizdeki parçalar için gerekli gerilim değerlerini regüle eder. Aynı zamanda kendisini, kablolarını ve kendisinden güç alan parçaları korumak ve sağladığı gerilimi sabit tutabilmek için önlemler de barındırır. Eğer koruma sertifikaları eksikse veya kritik parçaları kalitesiz ise size sorun yaşatma ihtimali vardır. Bu sorunlar güç kaynağının kendisinin bozulmasına ve/veya sistemdeki diğer parçaların da bozulmasına sebep olabilir. Eğer sisteminizdeki bir parçanın eceli ile değil de kararsız bir elektrik akımından dolayı bozulduğunu düşünüyorsanız ilk araştıracağınız yer bilgisayarın güç kaynağıdır.

Yaygın bir şekilde görülen yanılgılar arasında topraklama hattının veyahut akım korumalı prizlerin bilgisayarın korunmasında katkı sağlaması vardır.

Hocam XPG Core Reactor aldım 650W 80+ Gold. Akım koruma prizine gerek var mı diye içim içimi yiyor. Topraklamanın korumadığını o koruyamaz bence. https://www.itopya.com/s-link-swapp...-10lu-akim-kor-gri-2-usb-port-3100ma-5v-priz/ şöyle bir ürün var fazla akım gelince otomatik kapandığını iddia ediyor. Sizin fikriniz nedir?

Geri
Yukarı