Ev içi CAT kablo önerisi

ShaunWright

Hectopat
Mustakil 2 katlı dublexs eve CAT kablosu döşemek istiyorum evin en alt katından çatı katına duvarın içinden CAT 6 veya 7 kablo döşettirsem nasıl olur? Bana kaça patlar? Duvar içi CAT kablo çektirmek ne kadar sürer?
İnternet hızım 16 Mbps ve 10 Mbps hız alıyorum. Amacım hızdan yana ağ kalitesini arttırmak. Çünkü modem degerleri SNR degerlerim çok düşük. Önerebileceğiniz bir CAT kablosu var mıdır? Nexans veya ugreen gibi.

Dosya Ekleri

• IMG_20210112_192957.jpg
    IMG_20210112_192957.jpg
    141,6 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Ankastre kutusu nerede?

Evin önünde direk var 10metre falan arada santrale uzaklık ise 1.3km söyledi müşteri hizmetleri.
Çatıya baktığımda yukarıya cıkan CAT kablosu ankastreden gelen siyah kalın kablo ile ek yapılmış. Ek yeri çatıda.
Şu an kullandığım kablo hangi CAT standardı onu da anlamadım kırmızı mavi sarı yeşil bir de beyaz var 5 adet kablo.

Son düzenleme:
Telefon kablosu çekilmiş. Bende de aynısı vardı. Tavsiye edebileceğim Nexans, Reçber ve HES markalarıdır. İnternetten bulabilirsin. Metresi 5-8₺ arası olur. Bunlar benim bildiğim kaliteli kablolardır.

Çatıdan ek yapacaksan kablo dışarıda kalacağı için spiral borunun içinden geçir. Kabloyu yağmur, soğuk ve sıcaktan korumuş olursun. Eki de yak konnektör ile birleştir.

Ayrıca Cat6 tavsiye ederim. Cat7 ve Cat8 ev için aşırı gereksiz olur. Cat6 fazlasıyla yeterlidir.

Dosya Ekleri

• izoleli-celik-spiral-boru.jpg
    izoleli-celik-spiral-boru.jpg
    48 KB · Görüntüleme: 51
  • yak-2-konnektor-ithal-ffcf.jpg
    yak-2-konnektor-ithal-ffcf.jpg
    19,3 KB · Görüntüleme: 49
Telefon kablosu çekilmiş. Bende de aynısı vardı. Tavsiye edebileceğim nexans, reçber ve hes markalarıdır. İnternetten bulabilirsin. Metresi 5-8₺ arası olur. Bunlar benim bildiğim kaliteli kablolardır.

Çatıdan ek yapacaksan kablo dışarıda kalacağı için spiral borunun içinden geçir. Kabloyu yağmur, soğuk ve sıcaktan korumuş olursun. Eki de yak konnektör ile birleştir.

Ayrıca CAT6 tavsiye ederim. CAT7 ve CAT8 ev için aşırı gereksiz olur. CAT6 fazlasıyla yeterlidir.

Çatı katındaki ek yapılmış yer evin içinde kalıyor Türk Telekom'un siyah kalın kablosu ile ek yapılmış sadece yak connectörü ile ek yapsam yeterli herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı