Ev içi elektrik sayacı bağlantısı

hasuna

Hectopat
Merhabalar. Bilgisayarimda mining yapiyorum ve sorun su ki ailemin evinde oldugum için kendi kullandigim elektrigi kendim odemem gerekiyor.(90-100TL gelen fatura 15 gunde 250TL'ye cikti.) Bu nedenle wattmetre gibi bir arayisa girdigimde evde bos duran 3 fazli 4 telli aktif sayac oldugunu fark ettim. Bu durumda ben bu sayacin baglantisini direkt bilgisayarimin ciktigi prize yapabilir miyim? Herhangi bir sorunla karsilasir miyim? Detayli bilgisi olan bilgilendirebilirse sevinirim. Bunun yerine internette dijital wattmetreler var 100TL bandinda onlardan tercih etsem bosa masrafa mi girmis olurum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Bilgisayarimda mining yapiyorum ve sorun su ki ailemin evinde oldugum için kendi kullandigim elektrigi kendim odemem gerekiyor.(90-100TL gelen fatura 15 gunde 250TL'ye cikti.) Bu nedenle wattmetre gibi bir arayisa girdigimde evde bos duran 3 fazli 4 telli aktif sayac oldugunu fark ettim. Bu durumda ben bu sayacin baglantisini direkt bilgisayarimin ciktigi prize yapabilir miyim? Herhangi bir sorunla karsilasir miyim? Detayli bilgisi olan bilgilendirebilirse sevinirim. Bunun yerine internette dijital wattmetreler var 100TL bandinda onlardan tercih etsem bosa masrafa mi girmis olurum?

Bilgisayarı madende bıraktığın zamanları hesaplayarak harcadığı elektrik maliyetini çıkarabilirsin.
İnternette bununla ilgili hesaplayıcılar var. RTX 2070 Super 24 saatte 150-170W elektrik tüketiyor. Yaklaşık 5-6TL civarına denk geliyor.

Bilgisayarı madende bıraktığın zamanları hesaplayarak harcadığı elektrik maliyetini çıkarabilirsin.
İnternette bununla ilgili hesaplayıcılar var. RTX 2070 Super 24 saatte 150-170W elektrik tüketiyor. Yaklaşık 5-6TL civarına denk geliyor.
Suan undervolt ile yaklasik 110w guc tuketiyor. Internet uzerinden baktigimda tl/kwh orani yaklasik 0,6. Hesapladigim zamanda ise 50 60 tl civari bir masraf gozukmekte. Mininge basladigimdan beri 15 gun olmasina ragman 150 tl birden faturada artis oldu. Bu nedenle biraz kafam karisti dogrusu.

Şu an undervolt ile yaklasik 110W guc tuketiyor. Internet uzerinden baktigimda tl/kwh orani yaklasik 0,6. Hesapladigim zamanda ise 50 60 TL civari bir masraf gozukmekte. Mininge basladigimdan beri 15 gun olmasina ragman 150 TL birden faturada artis oldu. Bu nedenle biraz kafam karisti dogrusu.

Sadece ekran kartının harcadığı elektrik miktarı o kadar.
Genel sistemin harcadığı elektriği de düşünmek gerekiyor. Anakart, işlemci, RAM bunların hepsi elektrik tüketiyor.
Sistemin diğer parçaları da toplamda ekran kartı kartı kadar elektrik tüketiyordur.

Sadece ekran kartının harcadığı elektrik miktarı o kadar.
Genel sistemin harcadığı elektriği de düşünmek gerekiyor. Anakart, işlemci, RAM bunların hepsi elektrik tüketiyor.
Sistemin diğer parçaları da toplamda ekran kartı kartı kadar elektrik tüketiyordur.
Haklisiniz katiliyorum ama sorun su. 1 ay calistirma sonucunda faturaya yansiyan miktar 150 tl fazla olsa eyvallah. Ama sadece 15 gun calistirma sonucunda durum bu olunca bir yerde buyuk bir sorun var demektir. Normalde mining yapmadan once zaten ben bilgisayari gunde 10 saatten fazla kullanmaktaydim ki buna muzik sistemi monitor (2 adet) gibi guc tuketen aletler de giriyordu. Buna ragmen fatura 150 tl yi gecmezdi. Bu nedenle odamdaki prize bir wattmetre baglamayi dusundum ki ne harcadigimi bileyim.
Ek olarak sistem toplamda 300w yaksa bile 1 ayda yaklasik 150 tl fatura gelmesi lazim. 15 gunde degil :(.

Haklisiniz katiliyorum ama sorun su. 1 ay calistirma sonucunda faturaya yansiyan miktar 150 TL fazla olsa eyvallah. Ama sadece 15 gun calistirma sonucunda durum bu olunca bir yerde buyuk bir sorun var demektir. Normalde mining yapmadan once zaten ben bilgisayari gunde 10 saatten fazla kullanmaktaydim ki buna muzik sistemi monitör (2 adet) gibi guc tuketen aletler de giriyordu. Buna ragmen fatura 150 TL'yi gecmezdi. Bu nedenle odamdaki prize bir wattmetre baglamayi dusundum ki ne harcadigimi bileyim.

Karmaşık bir durum olduğu belli. En iyisi dediğiniz gibi bir Wattmetre satın almak.
Mining yapan bir arkadaşım bunu satın aldı. Bütçeniz müsaitse bunu öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı