Çözüldü Ev içi kullanımda CAT 5 mi, CAT 6 mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Evde modemden odalara ethernet kablosu çekeceğim. Hızı 50 Mbps. İleride artırsam da 100 Mbps'i geçmez. Online oyunlar oynayan birisiyim. Modemle bilgisayar arası yaklaşık 25m var. Sizce Cat 5 mi Cat 6 mı yaptırmalıyım?
Burada Cat6 kablosu var, uçları takılı 35 TL'ye geliyor, gayet uygun geldi bana. Sizce bu Cat6 almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
CAT 6 alın hocam daha dayanıklı yapıdalar kapıya falan sıkışmada sorun çıkartmazlar. Esnek oldukları içinde kolayca şekil alıyorlar CAT 5 öyle değil.
İkisi arasında fark var ama bu senaryoda senin için herhangi bir fark olmayacak. Ben olsam kategorisine değil, kablo kaplamasının kalitesine falan bakardım. Bazıları çok kötü oluyor.

CAT 6 alın hocam daha dayanıklı yapıdalar kapıya falan sıkışmada sorun çıkartmazlar. Esnek oldukları içinde kolayca şekil alıyorlar CAT 5 öyle değil.
O bazen belli olmuyor. Bütün cat6'lar süper değil. Esneklik ihtiyacı varsa çok damarlı kablo alır, kategorisine bakmadan.

Geçen Hafta internet bağlattım cat 6 kablo aldım kutuyla aramda 20-25 metre vardı

25 metre olacak şekilde, önerdiğiniz bir cat 5 veya cat 6 kablo var mı? (100TL altı olmalı)

Önceki evdeki kablom cat 5 idi. Zamanında Vatan Bilgisayardan hazır kutulu almıştım, lakin kablo yerden gittiği için çok kolay deforme oldu. Hazır kutu olmasına rağmen ttnet teknik servis yetkilisi kablonun kalitesiz olduğunu söylemişti. Yani kutuyada aldanmamak gerekiyormuş. Diğer yandan yakın fiyatsa cat 6 tercih etmek istiyorum, gerek ulaşabildiği hızın daha yüksek olması, gerek frekansının yüksek olması, gerekse daha dayanıklı olmasından dolayı.

25 metre olacak şekilde, önerdiğiniz bir cat 5 veya cat 6 kablo var mı? (100TL altı olmalı)

Önceki evdeki kablom cat 5 idi. Zamanında Vatan Bilgisayardan hazır kutulu almıştım, lakin kablo yerden gittiği için çok kolay deforme oldu. Hazır kutu olmasına rağmen ttnet teknik servis yetkilisi kablonun kalitesiz olduğunu söylemişti. Yani kutuyada aldanmamak gerekiyormuş. Diğer yandan yakın fiyatsa cat 6 tercih etmek istiyorum, gerek ulaşabildiği hızın daha yüksek olması, gerek frekansının yüksek olması, gerekse daha dayanıklı olmasından dolayı.
25 metre demişsiniz. Ben fiyat araştırması yaptığımda metresi 2₺'ye çok diyordum. Siz 25 metre 100₺ altı olsun demişsiniz. Kablo kalitesini bilmediğimden öneri yapamam ama çok rahat kaliteli bir CAT6 bulursunuz. Öneri yapanda olur bence.

CAT 6 kablo derim, kendimde CAT 6 kablo aldım oturma odasından kendi odama çektim kabloyu boyu 10 metre. Kapıya filan sıkıştırdım bir kaç defa, hatta kablo odanın içinde gözükmesin diye yatağın altından geçirirken yanlışlıkla yatağı kablonun üstüne bırakmışım yatağı kaldırdığımda baktım kablo tost gibi dümdüz olmuştu elimde yanlardan ezdim eski haline geri döndü :D. Aldığım kablonun ismi "Nexans CAT 6" N11 üzerinden satın aldım 10 metresi 28 TL idi kafaları takılı geldi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı