Ev mesh ağı kurulumu tavsiyesi

burakkcbyk

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Aşağıda paylaştığım resimde evin yapısı mevcut.

Türk Telekom fiber kullanıcısıyım. Resimdeki 2 nolu odada kırmızı noktanın bulunduğu duvardan ince fiber kablosu çıkıyor ve GPON terminaline bağlanıyor. Oradan da Türk Telekom'un vermiş olduğu TP-Link Archer C5v modeminin WAN girişine RJ45 ile giriyor ve eve internet gelmiş oluyor.

2 numaralı oda ve kırmızı işaret:
Fiber kablo duvardan çıkıyor GPON cihazına giriyor.
GPON cihazından RJ45 ile TP-Link Archer C5v interneti eve getiriyor.
TP-Link WPA8630p PowerLine kitinin vericisi (8610p diye geçer) fişe takılı ve ev elektrik hattına internet yayıyor (WPA8630'a ve WPA4220 ye)

Bu odada C5v ye bağlı Ethernet ile bağlı 4 cihaz var(bir tanesi PowerLine vericisine bağlı). Ve modem kablosuz yayın da yapıyor.

3 numaralı oda ve mavi işaret:
Mavi işaretin olduğu duvarda ASUS DSL AC55u Modem/Router var. Router olarak kullanıyorum. 2 nolu odadaki Türk Telekom modeminden ASUS'un WAN girişine elektrik hatlarında buatlardan RJ45 yürüttüm kılavuz ile.

Bu odada ASUS DSL AC55u ya 4 cihaz Ethernet ile bağlı. Ve router kablosuz yayın yapıyor.

6 numaralı oda ve yeşil işaret:
Yeşil işaretin olduğu duvardaki prize WPA8630p PowerLine kitinin alıcısı takılı.

Bu odada WPA 8630p cihazına 3 cihaz Ethernet ile bağlı. Ve PowerLine alıcısı kablosuz yayın yapıyor.

holdaki turuncu işaret:
Duvardaki prize TP-Link WPA4220 alıcısı bağlı. Ethernet ile bir cihaza internet vermiyor. Sadece 2.4GHz kablosuz yayın yapıyor.

Şimdi ben bu tüm cihazların SSID adını aynı yaptım. Evdeki her cihazı tüm cihazlarda IP ataması yaptım. Fakat yine de kablosuz da verim alamıyorum. Özellikle oda değişimlerinde bugda kalıyor çoğu zaman. Telefonlar kendi geçemiyor her zaman. Wi-Fi kapat aç yapmak gerekiyor. Unutuluyor çoğu zaman.

Ben tamamen TP-Link ürünlerinde oluşan, Mu-Mimo özellikli, Onemesh uyumlu cihazlardan yen bir ağ kurmak istiyorum. Öncelikle TP-Link'in mesh versiyonu olan Onemesh kararlı ve sorunsuz bir kurulum olur mu? Ardından da düşündüğüm cihazlar ve hepsiyle alakalı sorularım şöyle.

Modem olarak bunu düşünüyorum: Onemesh uyumu var. (Onemesh olup da Wi-Fi 6 uyumlu bir model göremedim)
Türk-Telekom fiber kullanıcısı olarak internete sorunsuz çıkış alabilir miyim?

Router olarak WI-FI6, Mu-Mimo ve Onemesh uyumlu şu modeli düşünüyorum.

PowerLine olarak ise Onemesh uyumlu olan elimdekinin bir üst versiyonu WI-FI5 cihaz şunu düşündüm.(WI-FI6 PowerLine göremedim?
TL-WPA8631P | AV1300 Gigabit Passthrough Powerline ac Wi-Fi Extender | TP-Link Türkiye (kit hali ise bu fakat vericiler birebir aynı model. Sadece alıcı alsam da işim görülür TL-WPA8631P KIT | AV1300 Gigabit Passthrough Powerline ac Wi-Fi Kiti | TP-Link Türkiye)

Turuncu işaretteki WPA4220 cihazına 6 ay önce kadar Firmware ile Onemesh desteği geldi. O cihaz değişmeyecek.

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    21,2 KB · Görüntüleme: 57
Hocam çok güzel yazmışsın okudum sonuna kadar. Zaten sen gayet bilgili birisisin. 😀 Ben de dubleks evde oturuyorum. 3 modem kullanıyorum. Tplink wr-840n routerını wifi güçlendirici olarak kullanıyorum gayet yeterli. Masaüstü bilgisayarım içinde ana modemden odaya priz içinden kablo geliyor. Miss gibi kullanıyorum. Yukarda belirttiğim modemide 90-100 bantlarında bi fiyata almıştım. :)

Hocam çok güzel yazmışsın okudum sonuna kadar. Zaten sen gayet bilgili birisisin. 😀 Ben de dubleks evde oturuyorum. 3 modem kullanıyorum. Tplink wr-840n routerını wifi güçlendirici olarak kullanıyorum gayet yeterli. Masaüstü bilgisayarım içinde ana modemden odaya priz içinden kablo geliyor. Miss gibi kullanıyorum. Yukarda belirttiğim modemide 90-100 bantlarında bi fiyata almıştım. :)

Hocam şu anki cihazlarım kötü cihazlar değil. Ben şu an zaten evin her noktasına wifi yayabiliyorum.
Birinci amacım kesinlikle tüm cihazlarda mesh özelliği ve mu-mimo olması. Evdeki aynı anda ağa bağlı olan wifi cihazı 10un üstünde. Ve telefon gibi mobil cihazların oda geçişlerinde hiç kopmaması dileğim. Yani mesh.

Hocam şu anki cihazlarım kötü cihazlar değil. Ben şu an zaten evin her noktasına wifi yayabiliyorum.
Birinci amacım kesinlikle tüm cihazlarda mesh özelliği ve mu-mimo olması. Evdeki aynı anda ağa bağlı olan wifi cihazı 10un üstünde. Ve telefon gibi mobil cihazların oda geçişlerinde hiç kopmaması dileğim. Yani mesh.
Haklısınız, ben sizi çok iyi anlıyorum zaten. Sadece kendi fikrimi sundum ☺️ İmkan varsa kullanmak lazım tabi ki ☺️

Yeni konular

Geri
Yukarı