Ev sahibi vergi çıkacağını söyleyerek paranın yarısını başka yere yatırmak istiyor

Hocam bilip bilmeden konuşan ne çok insan var.
Yeni ev aldım, tapu da üzerime. Tapuda memurun evin sahibine sorduğu soru şuydu: Burada yazan dışında alacağınızı aldınız mı? "
Açık açık sordu yani memur, evet başka ödememiz vardı ve karşı tarafın hesabına aktarmıştık.

Belli kısmını bu şekilde elden ödemeniz beklenebilir. Normal ve herkes böyle yapıyor.
Ayrıca eğer karşı tarafa güveniyorsanız alışveriş yapmayın zaten.

Son düzenleme:
Belli kısmını bu şekilde elden ödemeniz beklenebilir. Normal ve herkes böyle yapıyor.
Aslında normal bir şey değil, normalleştirilmiş bir şey. Bu direkt olarak vergi kaçırmak oluyor, bunun zamanında bu kadar yaygınlaşmasının nedeni de müteahhitlerin tapu kadastrodaki çalışanları yemlemesiydi. Yıllarca yapıla yapıla herkes normal karşılıyor ancak bu bir suç. İhbar edilme durumunda ödemekten kaçtığın verginin 2 katını ve faizini ödemek zorunda kalabiliyorsun.

Ayrıca elden aldığı parayı direkt olarak başka bir hesaba yatırması demek tespit edilme ihtimalinin yükselmesi demek. Çoğu zaman bu tür satışlarda elden verilen paranın bankaya "parti parti" yatırılması gerektiği özellikle söylenir...

Not: Verilen ceza (2 katı + faiz) ile ilgili araştırmam olmadı, satış sırasında müteahhit ve diğer ev ortaklarının konuşmasında bunu duydum.

Son düzenleme:
adam sonra çıkıp dese ki "paramın geri kalanı nerede? Gonderecektin, göndermedim" diye ben ne diyeceğim?
Kesinlikle. 2 seçenek var. Ya adam seni dolandırmaya çalışıyor ya da vergiden kaçarak devleti dolandırmaya çalışıyor.

Bu taktik 2. el araba piyasasında da çok yaygın. Yakın bir kız arkadaşım aracını satıp model yükseltecekti. Kızcağızı 3 kez aynı taktikle arayan olmuş. İlan koymadan önce bize de danışmıştı, belki bu konu hakkında fikri olmasa hem arabasından, hem de alacağı paradan olacaktı.

Dolandırıcılık şöyle: O parayı senin hesabına yolluyor ama arabayı alması için bir başkasını gönderiyor, arabayı o kişi üstüne alıyor. Daha sonra kişi ben parayı gönderdim ama arabayı başkasına sattı, bana satmadı diyerek dolandırıcıyken mağdur konumuna kendini düşürüyor ve hem para cebinde kalırken hem de arabayı bedavaya getiriyor.

Çakallıklara gelmeyin, alım satım işlerinde muhatap olduğunuz kişi kimse onla görün işinizi. Olaya 3. kişi girdiği an dolandırılma ihtimaliniz artar.

Ev sahibi ile kendi aranızda bir sözleşme hazırlatın, şu ada parsel üzerinde bulunan şu no'lu taşınmazımı şu kadar bedelle sattım ve satış bedeli olan xxx tamamını şu yol ile teslim aldım, bu satıştan doğan hiç bir alacağım yok tur kendisine ibra ederim. şeklinde. bir sorun olmaz.

Ev sahibi ile kendi aranızda bir sözleşme hazırlatın, şu ada parsel üzerinde bulunan şu no'lu taşınmazımı şu kadar bedelle sattım ve satış bedeli olan xxx tamamını şu yol ile teslim aldım, bu satıştan doğan hiç bir alacağım yok tur kendisine ibra ederim. şeklinde. bir sorun olmaz.
Evi vergi beyanında gösterilen fiyatıyla sigortalatabiliyorsun, elden aldığı parayı da hiç kimse vergi matrahında göstermez. Ev için 1 milyon TL verip satıcının bunu 250 bin TL olarak göstermesine izin verirsen şu oluyor; bir afette evin başına bir şey geldiği zaman aldığın ücret üzerinden sigortalatamadığın için çeyrek ücretini alırsın.

Evi vergi beyanında gösterilen fiyatıyla sigortalatabiliyorsun, elden aldığı parayı da hiç kimse vergi matrahında göstermez. Ev için 1 milyon TL verip satıcının bunu 250 bin TL olarak göstermesine izin verirsen şu oluyor; bir afette evin başına bir şey geldiği zaman aldığın ücret üzerinden sigortalatamadığın için çeyrek ücretini alırsın.

Bir taşınmazın sigortalanmasında taşınmazın tapu satış bedeli ya da belediye emlak rayiç değeri ya da vergi matrağı üzerinden baz alınan rakama göre sigortalanacağını düşünmüyorum. Çünkü ülkemizde bunların hiçbiri gerçek değil hepsi alt bedelden gerçekleşiyor. (kredi kullanılanlar hariç)

Çünkü ülkemizde bunların hiçbiri gerçek değil hepsi alt bedelden gerçekleşiyor.
Zaten sorun da bu, çoğu kişi böyle yaptığı için herkes bunu normal sanıyor. Sonra evin başına bir sorun geldiğinde satış fiyatına göre bölgelerde orantılanan rayiç bedeller düşüyor, iş sigortadan parasını alması gerektiği zaman ellerinde patlıyor insanların.

Yeni konular

Geri
Yukarı