Ev voltajı 200-220 arası geziyor

Çözüm olarak tesisatın düzenlenmesi gerekiyor diye biliyorum. Bir elektrik mühendisine hesap yaptırarak ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Elektrikçiler de halledebilir muhtemelen. Düşük gerilimin adaptör ile çalışan cihazların büyük bir kısmına zararı olmayacaktır. Bir çok adaptörün etiketinde 100-240V olarak değerler veriliyor zaten. Ancak çok fazla düşme olduğunda buzdolabı gibi cihazlar çalışmayabilir, öyle bir sorun var ise çözmek gerekir.

Bilgisayarın anakartı yanmıştı bu sorundan.
Xbox aynı sorun yüzünden bozulabilir mi?

Bunun dışında herhangi bir sorun yok.

Merhaba. Bu durum kesinlikle normal bir dalgalanma durumu değildir 1-2 volt kadar ölçümdeyken değişebilseydi ancak bu durumda çok normal olurdu. Ev tesisatını girişten itibaren yetkili bir elektrikçiyle iyice kontrol ettirmenizin çok büyük faydası olur. Otomatlar, kaçak akım rölesi, vb. yanında buat bağlantıları da bir elektrikçiyle çok iyi gözden geçirilmelidir. Çok fazla voltaj düşümü (20 volta yakın) hassas motor olan özelikle buzdolabı EVAP motorunun normal çalışmasını etkileyebilir, bu açıdan buzdolabı için sıkıntılı durumu oluşturabilir, bu değişikler buzdolabının termiğinin gereksiz açılmasına neden olabilir.

100-265 volt AC aralığında çalışan SMPS'ler (PC PSU'su da dahil, LCD TV, monitörler, adaptörle çalışan tüm cihazlar, laptop, vb.) bu dalgalanmadan pek etkilenmezler, sadece akkor (flamanlı) ampullerin ışığı hafifçe etkilenir Elektrik panosunda içten ark yapıp bozulan bir elektrik elemanı (ON/OFF şalteri, otomat veya kaçak akım rölesi veya elektrik bağlantıları, vb.) bu duruma direk neden olabilir, yetkili bir elektrikçiyle bunun çok iyi araştırılması lazımdr.

Ancak ayırt edici şu durumu vardır; ayni dalgalanma komşu dairelerde 200-220 volt AC şeklindeki dalgalanmalarla oluyorsa dağıtıcı şebekenin kalitesiz dağıtılan elektriğinden kaynaklıdır (o bölgedeki elektrik dağıtımıyla direk ilişkilidir) Ancak sadece sizin dairede oluyorsa iç tesisat elemanları veya bağlantılarındaki sıkıntılarla muhtemelen oluşuyordur. Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Benzer bir durumu yaşadım. Yeni tasindigimiz binada 190 volta kadar düşme oluyordu özellikle de akşam saatlerinde.
Elektrik dağıtım şirketine durumu telefon ile anlattım ilk defasında pek umursamadılar. Sonrasında ise yine düşük voltaj olduğunda, video kaydı yaptım ve yine dağıtım sirketini aradım, elimde video kaydı olduğunu, kullandığım elektrikli aletlerin voltaj kaynaklı bozulduğu takdirde, ilk olarak THH, ardından EPDK, ardından da yargı yoluna gideceğimi belirttim. Ne oldu dersiniz 24 saat geçmeden gelip faz dagitimi dengeli bir şekilde yapıldı. O günden beri sıkıntı yok.

Hocam sanırsam regülatör yanlış ölçüyor. Multimetre değerleri bu kadar düşük değildi. Faz dağıtımı da yapıldı.

Cata 9187 priz regülatörü.

6-7 Volt eksik ölçüyor galiba, düştüğünde lambalarda kırpma fark etmedim, buzdolabı ve kombide sorun yok.

Önce lambalarda kırpma oluyordu, mesela çamaşır makinesi çalıştığında bu daha da çoğalıyordu, faz dağıtımından sonra bu sorun çözüldü.

Yeni konular

Geri
Yukarı