Ev yapımı CNC nasıl yapılır?

Firehorse MK II

Megapat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Acaba evde kendi CNC makinesi yapan var mı? Metal işlemek için kullanacağım. Örnekler var ama, aklımda tam olarak bir şey oluşmadı daha. Eğer varsa yapan, yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. CNC imalatı konusunda çok tecrübeli değilim fakat CNC kullanımı konusunda tecrübeliyim. 80x120 çalışma alanı olan bir CNC kullanıyorum. Genelde göz ardı edildiğini düşündüğüm bir konu var CNC konusunda; şase malzemesi ve kalitesi. Şasenin kesinlikle esnemeyen, sağlam bir malzemeden olmasını tavsiye ederim. Tabi ki bu freze için geçerli, lazerler ya da 3d printerlar için o kadar elzem olduğunu sanmıyorum. Fakat freze için şase kesinlikle çok önemli.

KW, işleyeceğiniz parçalar ve sabrınızla ilgili 😀 İşleme süresinin ne kadar uzaması sizin için uygundur onu değerlendirmek lazım 😀 Daha düşük KW ile aynı işi düşey adım ve işleme hızını düşürerek uzun saatlere yayabilirsiniz. Seri üretim hedefliyorsanız ve yüzeysel kazıma falan gibi değil de ciddi işleme yapacaksanız KW yükseltmenizde fayda var bence. Spindle motor kuvveti, kullanabileceğiniz bıçaklarla da doğrudan ilgili. Büyük alan tarama bıçakları vs kullanmak için kw arttırmak gerekiyor, kw ufaldıkça ufak çaplı bıçaklara mahkum oluyorsunuz.

Tekrar belirteyim, ben CNC imalatından pek anlamıyorum. CNC kullanıcısıyım. Step motorlar konusunda bilgi veremeyeceğim maalesef.

Dediğim gibi, işleyeceğiniz parçalara bağlı. Büyük bıçaklar gerektiren parçalar işleyecekseniz daha büyük motorlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Projede başarılar diliyorum.

CNC'ler ile fazla bir etkileşimim olmadı ama kendi 3D Yazıcımı topladığımdan CNC hakkında da biraz yorum yapabilirim diye düşünüyorum.

Nema 17'ler iyi, güzel, güçlüler ama CNC için ne kadar güç gerekeceğini kestiremiyorum. Sanki imkan varsa Nema 23 kullansanız biraz daha garanti olacağını düşünüyorum.

Spindle kısmına hiç girmiyorum orası beni aşıyor. Şase kesinlikle Erdem arkadaşın dediği gibi sağlam olması çok iyi olur. Metal işlemeyecek olsanız pek önemli değil derdim ama metal olunca iş değişiyor.

Yapım kısmında paylaşım yaparsanız takip etmeyi çok isterim. Kolay gelsin.

@5062

Ben mermer, metal ve ahşap işleyebilen bir makine kullanıyorum fakat sadece ahşap işliyorum. Onda bile şasenin yetersiz kaldığını düşündüğüm anlar oluyor.

Metal konusunda bir de soğutma meselesi giriyor işin içine. Onu da düşünmek lazım. Bazı malzemelerde ve parçalarda hava soğutması yeterli olabilirken, bazı durumlarda dasıvı soğutması mecburiyeti oluyor.

@erdemerdem

İyi ki soğutma kısmına girdiniz. Zaten sıvı soğutma yapılmak istense eminim ki zorluk 2-3 katına çıkacaktır. Ama düşünülmesi gereken bir konu.

@Firehorse MK II

Bol bol sabır diliyorum size. Ben 3D Yazıcı topladığım zaman lanet etmiştim neden hazır kit almadım diye 😂 Hala da düşünüyorum o kadar uğraşmama, emeğime, zamanıma değdi mi diye. Ama emin olun verdiğiniz emeğin karşılığını tonlarca bilgi olarak geri alıyorsunuz. Ama istediğiniz şey kolay bir şey değil söyleyeyim.

Benden öneri herhangi bir şey satın almadan önce planınızı düzgün yapın. Ayrıca kenarda gerekenden fazla nakit para bulundurun. Emin olun kenardan köşeden unuttuğunuz bir çok şey çıkacak. Yeniden parça toplamak da hem zaman olarak hem de sabır bakımından sıkıntı yaşatabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı