Evcil tekir kedi için mama önerisi

Beni ikna ettiniz ya helal olsun . Herkese sesleniyorum açana, orijen falan sakın almayın zehirli proteinler var onlarda kedinizi zehirlemesin. Daha az proteinli mama alın ama dikkat edin bazısında da msm varmış uzak durun ondan da aman ha

EVCİL kediler için mama önerisi yazısı yazmışsınız. Şimdi de hareketsiz kediler için iyi olmayabilir size iyi gelmediyse sorun yok diyerek kendinizle çelişiyorsunuz. Evde yaşayan kedileri acana orijen gibi protein konsantresi yüksek mamalar zehirliyor. Üretici firma, veya Türkiye toptancıları ise reklam kampanyalarıyla bu gerçeği kapatmaya çalışıyor, mamalarını evcil ve sokakta yaşayan, kısır olan olmayan tüm hayvanlar için güvenli olarak lanse ediyor. Bu benim görüşüm değil, veterinerlerin söylediği bir gerçektir.

Tırnak ayak vb. dediğiniz içeriğe MSM denir ve bir mamanın MSM olmayan hayvan kısımlarından üretilmesi için illa evcil kediler tehlikeli derecede yüksek protein içeriğine sahip olmasına gerek yoktur. Buna örnek olarak Türkiye'deki markalar içinden N&D markası gösterilebilir. Tahılsız mama serilerinde kısır ev kedileri için ayrı ürünler satıyorlar.

Yeterince bilginiz olmayan bir konuda biliyormuş gibi bir yazı yazmışsınız, buradaki problem şu: yeni kedi sahiplenmiş insanlar yazdığınız yazıyı ciddiye alarak, benim de önceden yaptığım gibi, kedilerinin hayatlarını tehlikeye atabilirler. Geçmişte benimle aynı yanılgıya düşmüş ve kedisine zarar vermiş olan pek çok insan da tanıyorum. Bu teknoloji sitesinde hesap açıp bu mesajları yazmamın tek amacı bunun önüne geçmek, sizinle polemiğe girmek değil.
Bu arkadaş çok komik. Ciddiye almayın. Diğer mesajlarda uzun uzun yazdığım için tekrar yazmayacağım ama kedisi böbrek rahatsızlığı geçirmiş ve sebebini mamaya bağlıyor. Böbrek rahatsızlığının nedenlerinden 10 tane sayarım ve mamayı 11. sıraya koyarım. Ama arkadaş anlamamakta ısrarcı. He deyip geçelim lütfen, sevinsin.

Bu arkadaş çok komik. Ciddiye almayın. Diğer mesajlarda uzun uzun yazdığım için tekrar yazmayacağım ama kedisi böbrek rahatsızlığı geçirmiş ve sebebini mamaya bağlıyor. Böbrek rahatsızlığının nedenlerinden 10 tane sayarım ve mamayı 11. sıraya koyarım. Ama arkadaş anlamamakta ısrarcı. He deyip geçelim lütfen, sevinsin.
Hocam bildiğim kadarıyla en yaygın nedenleri genetik ve ırk doğru mudur? (Ankara ve İran kedilerinde sık görülen bir durummuş)

O pahalı ya cins kedi olsaydı alırdım ama tekir kedi başka mama yok mu?
Forumda durmasını istemiyorum ben bu arkadaşın bu mesajdan sonra, cins kedi olsaydı alırdım ne ya?

Enerji değeri aşırı olanları almayın.

Purina öneriyorum, kedilerim gayet memnun.

Purina kullanmayın, sık sık sorun yaşanan bir mama hatta daha geçen Amazon toplattı mamaları.

Kedinin tekiri cinsi yoktur, kedi kedidir ve her kedi kaliteli mamayı hakeder. "cins olsa pahalı alırdım da tekir diye ucuz alayım" kafası gerçekten çok çirkin, durumunuz kötüyse, kısa süre sonra başkasına verecekseniz bunu söylemenin 1000 yolu var ama bu kötü hatta en kötü uslup.

Purina kullanmayın, sık sık sorun yaşanan bir mama hatta daha geçen Amazon toplattı mamaları.

Kedinin tekiri cinsi yoktur, kedi kedidir ve her kedi kaliteli mamayı hakeder. "cins olsa pahalı alırdım da tekir diye ucuz alayım" kafası gerçekten çok çirkin, durumunuz kötüyse, kısa süre sonra başkasına verecekseniz bunu söylemenin 1000 yolu var ama bu kötü hatta en kötü uslup.
1 Yıl önceki mesajımı alıntılayıp bunu yazman ilginç, kedilerim memnundu gayet iştahlı yiyorlardı o zamanlar kullanıyordum. Şu an kedilerim için farklı bir markadayım, aman adını vermeyeyim de. Linçlersin falan. Ha bu arada merak ediyorsan ikiside halen benimle 🙂

1 yıl önceki mesajımı alıntılayıp bunu yazman ilginç, kedilerim memnundu gayet iştahlı yiyorlardı o zamanlar kullanıyordum. Şu an kedilerim için farklı bir markadayım, aman adını vermeyeyim de. Linçlersin falan. Ha bu arada merak ediyorsan ikisi de halen benimle 🙂

Mevzu linçlemek değil, kedinin memnun olması da değil mevzu burayı okuyacak bir insanın purinanın iyi mama olduğunu düşünüp kedisine alma durumu. Linçleme falan yok, alttaki paragraf konu sahibineydi, size nazik bir şekilde yazdım yazacağımı. İstediğiniz mamayı kullanın beni ilgilendirmez, ben sadece söyledim purina sıkıntılı bir mama daha önce de vukuatları oldu belki burayı okuyan biri nestlenin bu iyidir diye alma gafletine düşer diye yazdım.

Hocam bildiğim kadarıyla en yaygın nedenleri genetik ve ırk doğru mudur? (Ankara ve İran kedilerinde sık görülen bir durummuş)
Aynen öyle temel sebeplerin başına kronik yani aileden geçen rahatsızlıklar gelir. Böbrek hastalıkları bir kroniktir bunu da geçtim kalpten karaciğere kandaki bozukluktan idrar yolu tıkanıklıklarına kadar onlarca sebebi varken arkadaş gelip mama diyor. Anlatıyoruz anlamıyor bu yüzden daha fazla anlatmayacağız :)

Ayrıca hala Proplan markasına iyi diyen arkadaşlar var, eskiden haber falan çıkmamıştı biz şişirilmiş balon deyince linçleniyorduk. Şimdi kanıtlandı adamlar bizzat kendileri piyasadaki Proplan ürünlerini geri çekti hala iyi diyenler var. Peki en iyisi Proplan kullanın ne diyeyim.

Aynen öyle temel sebeplerin başına kronik yani aileden geçen rahatsızlıklar gelir. Böbrek hastalıkları bir kroniktir bunu da geçtim kalpten karaciğere kandaki bozukluktan idrar yolu tıkanıklıklarına kadar onlarca sebebi varken arkadaş gelip mama diyor. Anlatıyoruz anlamıyor bu yüzden daha fazla anlatmayacağız :)

Ayrıca hala proplan markasına iyi diyen arkadaşlar var, eskiden haber falan çıkmamıştı biz şişirilmiş balon deyince linçleniyorduk. Şimdi kanıtlandı adamlar bizzat kendileri piyasadaki proplan ürünlerini geri çekti hala iyi diyenler var. Peki en iyisi proplan kullanın ne diyeyim.

Oyle deme proplan verince yiyorlar o yuzden en iyisi o. İnsanların anlamak istemediği şey su bu mama ile beslenen 100 kediden 90 tanesi sorun yasamasa bile %10 ihtimalle kedinizin zarar gormesi buyuk bir kumar. Nasil kronik sorunlu SSD konusunda "ben kullandim sorun yasamadim" demek o SSD'nin iyi oldugunu gostermiyorsa sizin kedinize bir şey olmamasi mamanin iyi oldugunu gostermez.

Yeni konular

Geri
Yukarı