Evde arka aktarıcıyı değiştirebilir miyim?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, bisikletimin arka aktarıcısı kırık o yüzden değiştirmek istiyorum. Evde kendim değiştirmem mümkün mü?

Attığın modelde aktarıcı üzerindeki dişliyi de sökebiliyorsun yani zinciri sökmene gerek yok. Aslında işlem basit. Aktarıcıdaki dişliyi sökeceksin zinciri geçirdikten sonra aktarıcıyı sabitleyeceksin en son da aktarıcıya giden vites telini bağlayacaksın. Şurada arkadaş anlatmış, ekipmanın varsa gayet basit bir işlem çocukken çok yapardık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Attığın modelde aktarıcı üzerindeki çarkı da sökebiliyorsun yani zinciri sökmene gerek yok. Aslında işlem basit. Aktarıcıdaki çarkı sökeceksin zinciri geçirdikten sonra aktarıcıyı sabitleyeceksin en son da aktarıcıya giden vites telini bağlayacaksın. Şurada arkadaş anlatmış, ekipmanın varsa gayet basit bir işlem çocukken çok yapardık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Zinciri de değiştirmek istiyorum, ekstra bir işlem yapmam gerekecek mi zinciri değiştirirken? Bir de nasıl zincir almalıyım sizce?

Zincirde bakla sayısı oluyordu yanlış bilmiyorsam Jant ve vites sayını yazarak aratırsan uygun zincirler bulursun. Zinciri biskletten sökmekte bir şey yok. Aktarıcıyı zaten sökeceğim, dedin. Arka tekeri çıkarttığın ve aktarıcıdan zinciri kurtardığın zaman ön pedal dişlisinden zinciri çıkartacaksın. Yeni zinciri de aynı şekilde önce ön dişliye takacaksın sonra ilk attığım videodaki gibi aktarıcıdan geçireceksin. Burada doğru zinciri alman önemli uzun zincir alırsan zincir ayırma aparatına ihtiyaç duyarsın. Bisikletine tam uyumlu zinciri bulman lazım. Marka soruyorsan da benim emektar bisiklette Shimano marka zincir var ama şu an baya pahalanmış. Marka tavsiyesi veremeyeceğim maalesef. Bu arada uygun boyutta zinciri bulmanda işini kolaylaştırması için şu an elinde olan zincirin baklalarını sayabilirsin.

Zincirde bakla sayısı oluyordu yanlış bilmiyorsam Jant ve vites sayını yazarak aratırsan uygun zincirler bulursun. Zinciri biskletten sökmekte bir şey yok. Aktarıcıyı zaten sökeceğim, dedin. Arka tekeri çıkarttığın ve aktarıcıdan zinciri kurtardığın zaman ön pedal dişlisinden zinciri çıkartacaksın. Yeni zinciri de aynı şekilde önce ön dişliye takacaksın sonra ilk attığım videodaki gibi aktarıcıdan geçireceksin. Burada doğru zinciri alman önemli uzun zincir alırsan zincir ayırma aparatına ihtiyaç duyarsın. Bisikletine tam uyumlu zinciri bulman lazım. Marka soruyorsan da benim emektar bisiklette Shimano marka zincir var ama şu an baya pahalanmış. Marka tavsiyesi veremeyeceğim maalesef. Bu arada uygun boyutta zinciri bulmanda işini kolaylaştırması için şu an elinde olan zincirin baklalarını sayabilirsin.
Aslında zinciri değiştirmeli miyim bilmiyorum, onu nasıl öğrenebilirim eskidiğini?

Aslında zinciri değiştirmeli miyim bilmiyorum, onu nasıl öğrenebilirim eskidiğini?
Zincir eskidiğinde uzama yapar yani orijinal uzunluğunda olmaz. Satılan zincir cetvelleri var ama almana gerek yok. Ön pedaldaki dişliler var ya o dişlinin en büyüğüne getir zinciri, zincir o büyük dişli üzerindeyken biraz çekiştir 4-5 milim zincir uzuyorsa değiştirebilirsin. Örnek videosu var.
Dakika 2:19'da abimiz anlatmış.

Zincir eskidiğinde uzama yapar yani orijinal uzunluğunda olmaz. Satılan zincir cetvelleri var ama almana gerek yok. Ön pedaldaki dişliler var ya o dişlinin en büyüğüne getir zinciri, zincir o büyük dişli üzerindeyken biraz çekiştir 4-5 milim zincir uzuyorsa değiştirebilirsin. Örnek videosu var.
Dakika 2:19'da abimiz anlatmış.
Tüm bilgiler için teşekkürler, şu an parçaları sipariş edeceğim fakat onaylamak için şu anda bisikletteki aktarıcı böyle, attığım linkteki uyuyor değil mi?
Adsız.png

Tüm bilgiler için teşekkürler, şu an parçaları sipariş edeceğim fakat onaylamak için şu anda bisikletteki aktarıcı böyle, attığım linkteki uyuyor değil mi?
Eki Görüntüle 1431828
Kusura bakma daha yeni gördüm mesajını, evet uyumlu görünüyor. Sorunsuz takabilirsin. Videoları izleyerek yapmayı unutma. Dediğim gibi çok zor bir işlem değil biraz elin yatkınsa el aletlerine 15 dakikada bile yapabilirsin.

Geri
Yukarı