Evde İngilizce öğrenmek

Huseyin H

Hectopat
Daha fazla  
Evet, lise 11. sınıf dil öğrencisiyim ama okullar kapalı ve açılacağını da sanmıyorum mezun olana kadar. Burada amacım ileri düzey İngilizce öğrenmek yani C1 seviyesi mesela ama evde çalışma ile mümkün olmadı diyelim en azından yds de 80 sorudan 70 yapabilmek. Sorularım şunlar;

Her gün kaç saat çalışmak iyidir? (günde 6 saat uygun gibi)

Kelime öğrenmek için müzik, film gibi yöntemler etkili midir?(ing dublajdan ise Türkçe dublaj ing alt yazı daha etkili bence)

Marvel gramer kitabı var bende eğer o kitabı bitirirsem başka gramer konuları kalır mı?

Gramer konusunda internetten hangi sitelerden veya bir kişiden güzel bir anlatımla öğrenebilirim?

Bir dil kaç ayda/yılda öğrenilebilir? 1 yılda öğrenebilsem çok iyi olur.

Bu arada çocukluğumdan beri oyun oynadığım ve yazılımlarla uğraştığım için ingilizcem çok iyi sayılır ve bir konuyu hızlıca anlıyorum. Okulda arkadaşlarım 2 ders boyunca bir konu için kafa yorarken benim konuyu anlamam 2 saniye almıştı😁 sonra kapşonumu çekip uyumuştum.

Şimdilik bu kadar ileride ek sorular yazabilirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Düzenli olarak günde 6 saat ayırabilecekseniz gerçekten hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. Yıl içinde hızlı bir ilerlemeyle muhtemelen en fazla 4 kur (A1'den B2'ye) atlanabilir. Tabii bu kişinin öğrenme kapasitesine ve sıkı çalışmasına bağlı olarak da değişebilir ama tam oturtmadan geçmek ilerisi için sağlıklı olmuyor. Film ve dizilerin faydası olur, şarkı ezberleseniz de fena olmaz ve bu film ve dizilerin rastgele seçilmiş olması bazen yarardan çok zarar da verebilir. Sizin için anlaşılabilir ve düzgün bir İngilizce dil kullanan film ve dizilerden başlarsanız daha iyi olur.
Ayrıca benim tavsiyem İngilizce dublaj + İngilizce alt yazı olacaktır. Türkçe dublaj + İngilizce alt yazı da fayda sağlar elbette.

Gramer konusunda internet üzerinden nereler faydalıdır pek bir bilgim yok maalesef. Kendim de cümleyi kullana kullana ve göre göre öğrendim çoğu gramer ve cümle yapısını.

B1-B2 seviyeye geldiğinizde ya da yavaş yavaş ilerlemek için örnekler içeren, daha çok test kitabı mantığı olan Proficiency - Ekrem Uzbay kitabını önerebilirim. Fiyatı hakkında pek bilgim yok şu an fakat benim için pekiştirme açısından yararlı olmuştu.

Ekstra olarak da İngilizcede pek çok deyim olduğu için günlük olarak Idioms and phrases sitesinden alfabetik sırayla ya da kendinize göre artık ayarlayacağınız şekilde deyimleri de öğrenebilirsiniz. Site tamamen İngilizce ama sanırım anlayabilecek kadar yeterlisiniz yazdıklarınıza göre. Şimdilik bu kadarını tavsiye edebilirim. Hız kesmeden her gün çalışmanız size en büyük yararı sağlayacak şey olacaktır. İyi çalışmalar.

Düzenli olarak günde 6 saat ayırabilecekseniz gerçekten hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. Yıl içinde hızlı bir ilerlemeyle muhtemelen en fazla 4 kur (A1'den B2'ye) atlanabilir. Tabii bu kişinin öğrenme kapasitesine ve sıkı çalışmasına bağlı olarak da değişebilir ama tam oturtmadan geçmek ilerisi için sağlıklı olmuyor. Film ve dizilerin faydası olur, şarkı ezberleseniz de fena olmaz ve bu film ve dizilerin rastgele seçilmiş olması bazen yarardan çok zarar da verebilir. Sizin için anlaşılabilir ve düzgün bir İngilizce dil kullanan film ve dizilerden başlarsanız daha iyi olur.
Ayrıca benim tavsiyem İngilizce dublaj + İngilizce alt yazı olacaktır. Türkçe dublaj + İngilizce alt yazı da fayda sağlar elbette.

Gramer konusunda internet üzerinden nereler faydalıdır pek bir bilgim yok maalesef. Kendim de cümleyi kullana kullana ve göre göre öğrendim çoğu gramer ve cümle yapısını.

B1-B2 seviyeye geldiğinizde ya da yavaş yavaş ilerlemek için örnekler içeren, daha çok test kitabı mantığı olan Proficiency - Ekrem Uzbay kitabını önerebilirim. Fiyatı hakkında pek bilgim yok şu an fakat benim için pekiştirme açısından yararlı olmuştu.

Ekstra olarak da İngilizcede pek çok deyim olduğu için günlük olarak Idioms and phrases sitesinden alfabetik sırayla ya da kendinize göre artık ayarlayacağınız şekilde deyimleri de öğrenebilirsiniz. Site tamamen İngilizce ama sanırım anlayabilecek kadar yeterlisiniz yazdıklarınıza göre. Şimdilik bu kadarını tavsiye edebilirim. Hız kesmeden her gün çalışmanız size en büyük yararı sağlayacak şey olacaktır. İyi çalışmalar.

Bu siteden ve başka bir taneden seviye testi yaptım ve her iki siteden intermediate sonucunu aldım. Ancak yinede bildiğim konuları hızlıca tekrar edip geçicem sence bu şekilde 6 ayda c seviyesine ulaşır mıyım?

Ve günde kaç saat gramer kaç saat kelime çalışmamı önerirsin?

Çalışma saatlerini kendin belirlesen daha iyi olur. Eksiklerini en iyi sen bilirsin. B1 seviyeden sonra işler biraz daha karmaşıklaşıyor bence. C seviye hem konuşmada hem yazıda, anlamada kendini rahat rahat ifade edebiliyorsun anlamına gelen bir düzey. Seviyeleri okuma-dinleme-yazma-konuşma şeklinde bir bütün olarak ele almalısın yani. Tamamen hangi kısımlarda eksik olup, bu eksikleri ne kadar kısa sürede tamamlayabileceğine bağlı. Yine de bana göre 6 ayda C oldum bittim demek biraz kısa bir süre. Öğrenecek çok şey var çünkü.

Geri
Yukarı