Evde kendi ekipmanlarımla oluşturduğum rap parçası nasıl?

Nakarat kısmı dışında belirgin bir uyak yok. Ritim aşırı sabit tutulmuş. Farklı sesler ile iyi düet gider. Ancak tek başınıza sıktınız. Kusura bakmayın. Gene de oldukça başaralı ama.

Altyapıda müzik adına sizin yaptığınız bir şey olmadığı için yorum yapmak gerekmiyor. Bassları daha dolgun yapacağım diye EQ ya yüklenmişsiniz. Sonuç; peak yaptırmak olmuş. Sesin bozuk çıkmasını sağlamışsınız.

Bırakın kayıt olayını bilenler yapsın. Enerjinizi vokalde gelişmeye odaklayın.

Mix mastering olayında yeni olduğumu belirtmişim kimse anasının karnında mix mastering bilerek çıkmıyor hocam eleştiriniz güzel ancak kayıt olayını bırak bilenler yapsın falan olmamış. Bu şimdi iyi olmadığın gelecektede iyi olmayacağın anlamına gelmez. Teşekkürler.
Nakarat kısmı dışında belirgin bir uyak yok. Ritim aşırı sabit tutulmuş. Farklı sesler ile iyi düet gider. Ancak tek başınıza sıktınız. Kusura bakmayın. Gene de oldukça başaralı ama.
Teşekkürler fakat belirgin uyak derken 😆 aliternasyon ve asonanslarla dolu parça.

Mix mastering olayında yeni olduğumu belirtmişim kimse anasının karnında mix mastering bilerek çıkmıyor hocam eleştiriniz güzel ancak kayıt olayını bırak bilenler yapsın falan olmamış. Bu şimdi iyi olmadığın gelecektede iyi olmayacağın anlamına gelmez. Teşekkürler.

Gücenecek bir şey yok, bazı işler bilene bırakılır...
20 yıldır kayıt yapıyorum. Her hangi bir ortamda "Mastering" kelimesini ağzıma alırken 20 kere düşünürüm.

Azimle, tecrübe ile ilgisi yok; kolayca "Mastering" dediğiniz şey bir mühendislik alanıdır. Öğrendiğiniz / öğrenebileceğiniz hiçbir şeyin, size / yaptığınız işe katkısı olmaz. Boşa vakit harcarsınız.

Son düzenleme:
Gücenecek bir şey yok, bazı işler bilene bırakılır...
20 yıldır kayıt yapıyorum. Herhangi bir ortamda "mastering" kelimesini ağzıma alırken 20 kere düşünürüm.

Azimle, tecrübe ile ilgisi yok; kolayca "mastering" dediğiniz şey bir mühendislik alanıdır. Öğrendiğiniz / öğrenebileceğiniz hiçbir şeyin, size / yaptığınız işe katkısı olmaz. Boşa vakit harcarsınız.

Peki o zaman aldığım demo kayıtları size atayım siz yardım edin bana mix mastering konusunda. Çünkü mix mastering bilen bir stüdyoya gitmek en az 500'den başlıyor. Benim ekipmanlarımın fiyatı 875 TL mikrofon, ses kartı ve kulaklık dahil ve bunu bile öğrenci olduğum için zor aldım. Yani elbette ki imkanım olsa işin ustasına vermek isterim. Ayrıca gücenmedim zaten eleştirin ve eksik noktalarımın üzerine gidebileyim diye bu konuyu açtım. Mix masteringte herhangi bir iddiam yok. Ancak sizin dediğiniz gibi işin ustasına bırakmayı bende isterim ama dediğim gibi imkanım yok ve elimdekilerle yapabileceğim en iyi şeyi yapmayı hedefliyorum o yüzden sondaki o söyleminiz bana göre yanlış çünkü insanların belirli imkanları vardır ve bu imkan nereye kadar yetiyorsa en fazla onu yapacaktır. Onun dışında EQ eleştiriniz vesaire dikkate alacağım.

Benim söylediğim şu;
Vokalde iyi ve potansiyelli görünüyorsunuz bunun için Solfej eğitimi alın, bir enstrüman öğrenmeye azmedin ki bu mesele tona uyumunuzu sağlayacak. Gruplarla çalışmalar yapın. Mümkün olduğu kadar farklı tarzlarda şarkılar da söylemeye çalışın.

Kayıt işlerine uğraşsanız da, belli bir seviyenin üzerine çıkmanız yıllar alır.
Çok iyi bir şarkınız varsa onu kötü kayıtla heba etmiş olursunuz. Yazık olur.

Kendinize pilot kayıtlar yapabilirsiniz, ancak onları paylaşmayın. ( kötü reklam) Güvendiğiniz şarkılar varsa belli bir bütçe ayırıp profesyonel kayıt yaptıracaksınız. Yükarılara doğrı sıyrılmanın tek yolu bu.

Benim söylediğim şu;
Vokalde iyi ve potansiyelli görünüyorsunuz bunun için Solfej eğitimi alın, bir enstrüman öğrenmeye azmedin ki bu mesele tona uyumunuzu sağlayacak. Gruplarla çalışmalar yapın. Mümkün olduğu kadar farklı tarzlarda şarkılar da söylemeye çalışın.

Kayıt işlerine uğraşsanız da, belli bir seviyenin üzerine çıkmanız yıllar alır.
Çok iyi bir şarkınız varsa onu kötü kayıtla heba etmiş olursunuz. Yazık olur.

Kendinize pilot kayıtlar yapabilirsiniz, ancak onları paylaşmayın. ( kötü reklam) Güvendiğiniz şarkılar varsa belli bir bütçe ayırıp profesyonel kayıt yaptıracaksınız. Yükarılara doğrı sıyrılmanın tek yolu bu.
Teşekkür ederim dediklerinizde haklısınız ve imkan bulduğumda zaten işin ustasına bırakmak konusunda hemfikiriz. Teşekkürler değerli yorumlarınız için bol müzikli güzel yıllar dilerim.

Geri
Yukarı