Evde köpek beslemek caiz midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ancak evde köpek beslenmesinin fıkhî hükmü genel kurala göre kısmen farklı bir durum arzeder. Konuyla ilgili olarak Resûl-i Ekrem, ziraat veya hayvancılık faaliyeti ya da bekçilik veya av gibi bir sebep olmaksızın köpek besleyen kimsenin çeşitli iyi davranışlarından elde edeceği sevap ve mükâfattan her gün bir miktar eksileceğini bildirmiş (Buhârî, “Ḥars̱ ve’l-müzâraʿa”, 3, “Ẕebâʾiḥ”, 6; Müslim, “Müsâḳāt”, 50-61), içinde köpek bulunan eve meleklerin girmeyeceğini ifade etmiştir (Buhârî, “Bedʾü’l-ḫalḳ”, 7, 17; Müslim, “Libâs”, 81-84). Gerek bu hadislerden gerekse köpeğin artığının necisliğiyle ilgili hadislerden hareketle fakihler, avlanmanın yanı sıra ihtiyaç duyulan diğer alanlarda kullanılmak üzere köpek beslenmesinin câiz olduğunu, ihtiyaç olmadığı durumlarda evde köpek beslenmesinin câiz sayılmadığını söylerler. İslâm dini çevreyi, tabii güzellikleri korumayı, hayvanlar da dahil bütün canlılara karşı merhametle davranmayı emretmiş, hayvanlara eziyet edilmesini, onların boş yere öldürülmesini yasaklamıştır.

Aynı bu şekilde yazıyor. Kaynak:

Bir ara kardeşim bayağı köpek istiyordu, babam ise köpek giren eve, rahmet melekleri girmez diyordu. Şafii isen köpeğin salyası geldiği zaman o yere 3 kere yıkamak lazım. Kedi için bir şey diyemem ama, peygamberimizinde kedisi varmış, ismini tam hatırlamıyorum.

Bir ara kardeşim bayağı köpek istiyordu, babam ise köpek giren eve, rahmet melekleri girmez diyordu. Şafii isen köpeğin salyası geldiği zaman o yere 3 kere yıkamak lazım. Kedi için bir şey diyemem ama, peygamberimizinde kedisi varmış, ismini tam hatırlamıyorum.
Doğru karar, kedi de almayın.

Meleklerle mutluluklar.

İnsanların düşünceleri inanılmaz, hayret ediyorum.

Diyanet'ten birisi köpek beslemeye başladığı zaman yeni bir güncelleme gelir(!) O zamana kadar inançlı arkadaşlar bekleyebilir. :)

Ahirette görüşürüz o zaman beyler, kim haklı kim haksız o zaman görürüz. Kolay gelsin.

Önceki konuyu niye kilitledim? Bilmeden fetva vermek tehlikelidir diye. Bu konu altında da tartışmaya doğru götüren mesajlar olmuş.

Orada zaten aşağıdaki linki atmıştım. Detaylıca yazılmış ve Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan bir eser.

Bilmeden vereceğimiz veya verdiğimiz yanlış bir fetva Allah korusun tehlikelidir. Dikkatli olalım. Forumlar da fetva ile ilgili şeylerde buna uygun değildir zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı