Evde Oyun Sunucusu Kurmak

cihangryg

Decapat
Daha fazla  
24 kişilik ufak oyunlar için sunucu fiyatlarına bakıyorum aylık 50TL'den başlıyor onun yerine 2. el parçalardan oluşan Xeon işlemcili 4 ya da 8 GB'lık küçük bir bilgisayar toplasam 1 seneyi geçmeden parasını amorti eder diye düşünüyorum. Hem diğer kullanım amaçları için evde serverim olmuş olur. Ekran kartı falan olmaycağı için de 200-300W'lık PSU kullanırım elektrikte yakmaz. Fikir mantıklı ise yardımcı olur musunuz? Hangi parçaları seçmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Donanım tarafi tahmin ettiğinizden daha maliyetli olabilir, sunucu için daha fazla RAMe ihtiyacınız olacak, yük altındayken işlemcinin soğuması gerekiyor, ilave soğutmaya imihtiyaciniz olacak (basit olarak söylüyorum 4 saat islemci yük altında kalsın, ısısı 100-110 dereceyi rahatlıkla görür), elektrik kesintisine karşın UPSe ihtiyacınız olacak, bir de internetinizin indirme kapasitesi kadar gönderme kapasitesinin bulunması gerekiyor. Son olarak müşterilere ihtiyaciniz olacak, once makul bir ücret dahilinde nasil bir sunucu olusturabileceksiniz ona bakın, akabinde elektrik masrafı vb. masrafları hesaplayın, gelirinizle kıyaslayın.

wswsw.png
sw.pngswsw.pngswswsw.pngwswsw.png
Birkaç bir şey eklemem lazım öncelikle statik IP'ye ihtiyacım yok açacağım oyun türlerinden dolayı ve de aşağıda aylık sunucu kiralarını gösterdim 4 GB RAM olmayanlara bile 50 lira alabiliyorlar ayrıca kullandıkları işlemcileri onlarca kişiye bölüyorlardır Allah bilir ona rağmen 300 liralık işlemci kullanan var ve de internet konusunu dert etmeyin yeterli.
Merhaba,

Donanım tarafi tahmin ettiğinizden daha maliyetli olabilir, sunucu için daha fazla RAM'e ihtiyacınız olacak, yük altındayken işlemcinin soğuması gerekiyor, ilave soğutmaya imihtiyaciniz olacak (basit olarak söylüyorum 4 saat islemci yük altında kalsın, ısısı 100-110 dereceyi rahatlıkla görür), elektrik kesintisine karşın UPS'e ihtiyacınız olacak, bir de internetinizin indirme kapasitesi kadar gönderme kapasitesinin bulunması gerekiyor. Son olarak müşterilere ihtiyaciniz olacak, once makul bir ücret dahilinde nasil bir sunucu olusturabileceksiniz ona bakın, akabinde elektrik masrafı vb. masrafları hesaplayın, gelirinizle kıyaslayın.

Benim amacım o kadar büyük bir şey değil eski laptoba bile kurduğumda sorun yaşamamıştım sunucuda o derece küçük çaplı olur. Binada jeneratör var elektrik konusunda da sıkıntı yok.

Arkadaşlar zaten belirtilmişler yüksek bandwidth ve makul donanım ihtiyacı mevcut. Azure ve Google Cloud gibi bulut sağlayıcıları yeni üyelerine ücretsiz en az 1000 TL lik kredi veriyorlar. Eğer ekosistemi keşfetme niyetiniz varsa bu ücretsiz kredilerle ortamı test etmenizi öneririm.

Arkadaşlar zaten belirtilmişler yüksek bandwidth ve makul donanım ihtiyacı mevcut. Azure ve Google Cloud gibi bulut sağlayıcıları yeni üyelerine ücretsiz en az 1000 TL'lik kredi veriyorlar. Eğer ekosistemi keşfetme niyetiniz varsa bu ücretsiz kredilerle ortamı test etmenizi öneririm.

Link alabilir miyim?

Yeni konular

Geri
Yukarı