Çözüldü Evdeki cihazların güvenliği nasıl sağlanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

414605

Hectopat
Makaleler
1
Av kullanmak ve güvenli yerlere girmek dışında ne yapabilirim?

Bu aralar THM(TryHackMe) üzerinden alıştırmalar yapıyorum ve cidden çok ciddi güvenlik açıklarının olabileceğini öğrendim, ben bunlardan nasıl korunabilirim?

@24099 @Murat5038

Son düzenleme:
Çözüm
Normal bir kullanıcı olarak yapabileceğin şey, kullanıcı hesabına parola koymak, iyi bir IS yazılımı kurmak, bilmediğin yerlere girmemek ve işletim sisteminin kendisi ile yazılımları her daim güncel tutmak. Ayrıca modem arayüzünden UPnP, uzaktan yönetim gibi ayarları kapatıp panel şifresini de değiştirebilirsin. Modem üstündeki FW'de açık bulunsun.

İnternette gezerken de Ublock Origin gibi bir reklam engelleyici kullanman güvenlik anlamında faydanadır.

Windows yerine Linux kullanabilirsin, daha az saldırı ve daha az güvenlik açığı yaşarsın.
Linux sistemlerde toplamda çıkan güvenlik açığı Windows sistemlerdekinden daha fazla. Ama tedbirini iyi alabiliyorsa Linux kullansın, mutlaka iyi olacaktır.

Ek olarak birçok Linux sistemde güvenlik duvarı default olarak aktif gelmiyor, özel ayar yapıp açmak geliyor.
Hocam UPnP dışında kapatılması gerekenler var mı?
Varsa açık portlar, uzaktan yönetim, açıksa SNMP, Telnet falan. Ayrıca Firmware güncel değilse güncellenmesi.

Ek olarak Wi-Fi güvenliği için WPS'in kapatılması, destekleniyorsa WPA3 desteklenmiyorsa WPA2/PSK kullanılması, MAC filtreleme aktifleştirilmesi, SSID gizlenmesi.

Varsa açık portlar, uzaktan yönetim, açıksa SNMP, Telnet falan. Ayrıca Firmware güncel değilse güncellenmesi.

Ek olarak Wi-Fi güvenliği için WPS'in kapatılması, destekleniyorsa WPA3 desteklenmiyorsa WPA2/PSK kullanılması, MAC filtreleme aktifleştirilmesi, SSID gizlenmesi.
Sağolasın hocam, eyvallah.

Geri
Yukarı