Evdeki her şey bozuldu

Bir an önce derken bu tehlikeli bir durum mu? Ve şu an öğrendim ki bizim alt katın 2 gün önce bizim sorunumuz başladıktan sonra klimaları yanmış. Acaba bir alakası var mıdır?

Hocam alakası vardır çünkü bu kadar rastlantı olmaz. Neredeyse evdeki bütün aletleriniz yanmış ya da bozulmuş

Nötr kopması olduğu zaman bütün cihazlara yüksek voltaj gelir. Bu da cihazların bozulmasına yol açar. En iyisi elektrikçi çağırın. Ve bu sürede sigortaları kapalı tutun.

Yüksek güç çeken cihazlar çalışamıyor gibi görünüyor. Ya nötr zayıf ya da gerilim düşümü var. Bölgenizdeki dağıtım firması kimse onlarla iletişime geçin ve ölçüm talep edin. Eğer onlardan kaynaklı bir arıza ise zararı karşılarlar muhtemelen.

Nötr kopması olduğu zaman bütün cihazlara yüksek voltaj gelir. Bu da cihazların bozulmasına yol açar. En iyisi elektrikçi çağırın. Ve bu sürede sigortaları kapalı tutun.
Anladım sağolun. Bir an önce elektrik sağlayıcımı arayacağım ve bir elektrikçi çağıracağım.
Hocam alakası vardır çünkü bu kadar rastlantı olmaz. Neredeyse evdeki bütün aletleriniz yanmış ya da bozulmuş
Alakasızdır diye eklemedim ama çamaşır makinemiz çamaşırı sıkması gerekirken bile su almaya ve çamaşırları kurutmamaya başladı. Aynı zamanda bulaşık makinemiz düzgün yıkamamaya başladı. Bozuldular galiba. Şimdi elektrikçi ara gelene kadar bekle dert yapılmasını bekle dert. Oysa bilgisayarda acil işim vardı.
Yüksek güç çeken cihazlar çalışamıyor gibi görünüyor. Ya nötr zayıf ya da gerilim düşümü var. Bölgenizdeki dağıtım firması kimse onlarla iletişime geçin ve ölçüm talep edin. Eğer onlardan kaynaklı bir arıza ise zararı karşılarlar muhtemelen.
Size de teşekkür ederim bir an önce arayacağım. Bu sorunu yaşayan başka arkadaşlar için durum netleşince bilgilendirim. Tekrardan herkese teşekkürler.

Çok beklemeyin. Eğer dağıtım firması ile alakalıysa yardımcı olurlar. Apartmandan kaynaklı ise de size bunu söylerler. Bir elektrikçi tutar derdinizi çözdürürsünüz. Cihazları da kullanmayın, biraz konuyu hızlandırın. Dolapsız da olmaz bu zamanlarda.

Çok beklemeyin. Eğer dağıtım firması ile alakalıysa yardımcı olurlar. Apartmandan kaynaklı ise de size bunu söylerler. Bir elektrikçi tutar derdinizi çözdürürsünüz. Cihazları da kullanmayın, biraz konuyu hızlandırın. Dolapsız da olmaz bu zamanlarda.
Dağıtım firması 10 dakika önce gelip apartmana baktılar. Herşeyin normal olduğunu söylediler. Elektrikçi çağırıp evinize baktırın dediler :/
Durum güncellemesi;

Elektrikçi eve geldi ve çalışmayan bilgisayarımın fişine bir kablo bağladı. Fotoğrafını atacağım zaten. Bilgisayarı bu şekilde fişe takınca bilgisayar çalıştı.

Apartmandaki bizim daireye bağlı devrede kablolardan birisi yanmış ve oksitlenmiş ki bununda fotoğrafını atacağım.

Sonuç olarak topraklama ve nötr ile alakalı birşeyler söyledi. Sorun ya oksitlenmedir yada bu apartmanda dairelerin birisinin toprak ve nötr'üyle alakalı kablolarda yanlışlık olabileceğini söyledi. Devre mühürlü olduğundan ve açmak yasadışı olduğundan illa elektrik dağıtım firmasının gelmesi gerekliymiş. Ben bu konulardan pek anlamadığım için elektrik dağıtım firmasını arayacağım ve geldiklerinde elektrikçiyi arayıp sorunu anlattıracağım. Eğer siz ne olduğunu çözdüyseniz yazarsanız çok memnun olurum en azından aynı sorunu yaşayanlara bir aydınlatma olur.

Dosya Ekleri

• IMG_20210729_135657.jpg
    IMG_20210729_135657.jpg
    151 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20210729_135042.jpg
    IMG_20210729_135042.jpg
    69,2 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı