EVGA GTX 1070 VBIOS Güncelleme (Micron VRAM Problem Fix)

Makaleler
105
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
- Intel Core i7 14700KF İşlemci
- Gainward GeForce RTX 4070 Ti Phoenix GS
- ASUS PRIME Z690-A DDR5 Anakart
- XPG 32GB (2x16GB) Lancer DDR5 6200MHz CL30 (OC) RGB RAM
- Phanteks Eclipse P600S Siyah-Beyaz Kasa
- Corsair iCUE H115i Elite Capellix RGB Sıvı Soğutma
- Samsung 980 Pro 500 GB M.2 NVMe SSD
- Samsung 980 Pro 1 TB M.2 NVMe SSD
- MSI G274QPF-QD 170 Hz 2K
- Acer Nitro VG271Pbmiipx 27" 144 Hz
- Samsung Odyssey G3 LS27AG320NUXUF 27" 165 Hz
Meslek
Technopat Haber Editörü
Micron bellek içeren GTX 1070 modellerinde, bellek modüllerine verilen voltaj değerinin az gelmesi sebebiyle OC yapıldığında mavi ekran, oyun donması, ekran titremesi vb. sorunlara sebep veriyor. Bu sorunu Nvidia, kartlar için yeni VBIOS düzenlemesi yaparak düzeltti. Bellek modüllerinin voltaj değerleri artırıldı. Her üretici, kartlarına özel düzenlemeler ile VBIOS güncellemesi yayınlıyor.

EVGA, kartları için max. TDP oranını da artırdı.

İndireceğiniz dosyalar, her modele özel VBIOS içerir. Sıkıştırılmış dosyaları masaüstüne çıkartın, daha sonra yönetici olarak çalıştırarak açın.

evga-vbios.png

Bu ekrana geldikten sonra "y" tuşuna basın ve kurulumu tamamlayın. İşlem tamamlandığında ise bilgisayarı yeniden başlatın.

Yeniden başlatma işlemi sonrası GPU-Z ile VBIOS güncellemesini doğrulayabilirsiniz.

Modellere göre VBIOS dosyaları;

Dikkat! Kart modelinize uygun VBIOS dosyasını kullanın, aksi taktirde oluşabilecek olumsuzluklardan siz sorumlusunuz!

Tek BIOS çipine sahip kartlar (86.04.50.00.70):
  • 08G-P4-5170-KR - EVGA GeForce GTX 1070 - İndir
  • 08G-P4-5171-KR - EVGA GeForce GTX 1070 ACX 3.0 Black Edition - İndir
  • 08G-P4-5173-KR - EVGA GeForce GTX 1070 SC ACX 3.0 Black Edition - İndir
  • 08G-P4-6170-KR - EVGA GeForce GTX 1070 FOUNDERS EDITION - İndir
  • 08G-P4-6171-KR - EVGA GeForce GTX 1070 ACX 3.0 - İndir
  • 08G-P4-6173-KR/KB - EVGA GeForce GTX 1070 SC ACX 3.0 - İndir
  • 08G-P4-6178-KR - EVGA GeForce GTX 1070 HYBRID - İndir

Çift BIOS çipine sahip kartlar - Her iki dosyayı da sırasıyla kurmanız gerekiyor (86.04.50.00.70/86.04.50.01.70):

Not: Çift BIOS'a sahip kartlarda kurulum sırasıyla gerçekleştirilmelidir. Ana BIOS kurulumu yapıldıktan sonra bilgisayar kapatılmalı, ikincil BIOS aktif edilmeli ve bilgisayar açılmalıdır. İkincil BIOS'un da güncellemesi yapıldıktan sonra bilgisayar tekrar kapatılmalı ve ana BIOS aktif edilmelidir.
Bu yazının alıntı yapılması yasaktır.

Kaynak: evga.com

Bilgilendirme için teşekkürler. Güzel bir kaynak olmuş. Hemen indirip güncelledim. Eline sağlık.

@Asım Demir Asım Bey ben güncelledikten sonra ekran kartımın fanları boştayken bile dönmeye başladı. Oysa güncellemeden önce fanlar boştayken dönmüyordu. Acaba durum herkeste aynı mı yoksa ben mi yanlış bir şey yaptım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Asım Demir Asım Bey ben güncelledikten sonra ekran kartımın fanları boştayken bile dönmeye başladı. Oysa güncellemeden önce fanlar boştayken dönmüyordu. Acaba durum herkeste aynı mı yoksa ben mi yanlış bir şey yaptım.
Çift BIOS'lu kart kullanıyorsan ikinci uyarıyı okumamışsın demektir.
Not: Çift BIOS'a sahip kartlarda kurulum sırasıyla gerçekleştirilmelidir. Ana BIOS kurulumu yapıldıktan sonra bilgisayar kapatılmalı, ikincil BIOS aktif edilmeli ve bilgisayar açılmalıdır. İkincil BIOS'un da güncellemesi yapıldıktan sonra bilgisayar tekrar kapatılmalı ve ana BIOS aktif edilmelidir.

Bu EVGA ne oluyor? MSI gibi bir marka mı? Öyleyse benim kart MSI GTX 1070, bu konu işime yarar mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
EVGA 1070 SC modeline sahibim. Benim kartımdaki bellekler samsung. Bu güncellemeler bendeki kart içinde geçerli mi? Kartın modeli 08G-P4-6173-KR.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı