Evimin elektriğinde bilgisayar kendini kapatıyor

İsmailcitak1

Hectopat
Yer
Karatas
Daha fazla  
Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu bilmiyorum ama benim ilginç bir problemim var. Bilgisayarım arkadaşımın evine götürüp denediğimde sorunsuz çalışırken kendi evime getirdiğimde bir süre sonra yük altında kendini kapatıyor ve 5 dakika sonra tekrar açıyor. 5 dakika geçmeden hiçbir müdahalede bulunamıyorum açma düğmesine bassam bile çalışmıyor. Sadece yük altında yapıyor bunu ve arkadaşımın evinde sorunsuz çalışırken sadece bizim evde böyle bir sorun oluyor. Acaba neden? Not: Kesintisiz güç kaynağına sahibim.

Sisteminizin tüm özellikleri, PC'nin yaklaşık güç sarfiyatı, PSU ve UPS özellikleriniz nedir? Arkadaşınızda UPS mevcut mu? Evinizdeki prizde toprak hattı var mı? Daha önce sorunsuz bir şekilde çalışıyor muydu? Herhangi bir değişiklik yapmış olma ihtimaliniz var mı?

Kesintisiz güç kaynağında sorun olabilir mi? Evde hem direkt prizden hem UPS'den elektrik aldığında sorunu yaşıyorsan sorun PSU'da derdim ama arkadaşında bu sorunu yaşamıyorum demişsin.

UPS'lerin çalışma mantığını bilmiyorum. Belki prizden akım geliyorken direkt olarak prize bağlamışsin gibi akımı iletiyordur. PSU'ların çalışma mantığını bilen bir arkadaşın yardımcı olması en doğrusu olacaktır.

• MSI R9 280 ekran kartı
  • AMD FX 8320 işlemci
  • Gigabyte 970A UD3p anakart
  • 8 GB RAM
  • 600W PSU

UPS ise Tunçmatik 850VA bir UPS. Arkadaşımda UPS yok ve kesinlikle onların evindeyken sistemi ne kadar zorlarsam zorlayayım kapanma olmuyor. Evimizdeki prizde toprak hattının olup olmadığını bilmiyorum nasıl öğreneceğimi de bilmiyorum öğrenip tekrardan yazacağım buraya. Daha önce sorunsuz çalışıyordu 1 sene önce bu kapanma olayı olmaya başlamıştı askere gidip geldiğim için unutmuştum şimdi tekrar başlayınca danışmak istedim. Herhangi bir değişiklik yapmadım hocam.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile aradaki tek fark sizin ve arkadaşınızın evi arasında değil. Evde sistemi UPS aracılığı ile çalıştırıyor arkadaşınızın evinde direk prizden çalıştırıyorsunuz. Dolayısı ile kendi evinizde de prizden çalıştırın. Muhtemeldir ki UPS de sorun var.

msi R9 280 ekran kartı
amd fx 8320 işlemci
gigabyte 970a ud3p anakart
8 gb ram
600w psu

Ups ise tunçmatik 850VA bir ups. Arkadaşımda UPS yok ve kesinlikle onların evindeyken sistemi ne kadar zorlarsam zorlayayım kapanma olmuyor. Evimizdeki prizde toprak hattının olup olmadığını bilmiyorum nasıl öğreneceğimi de bilmiyorum öğrenip tekrardan yazacağım buraya. Daha önce sorunsuz çalışıyordu 1 sene önce bu kapanma olayı olmaya başlamıştı askere gidip geldiğim için unutmuştum şimdi tekrar başlayınca danışmak istedim. Herhangi bir değişiklik yapmadım hocam.
UPS Tunçmatik Lite II ise 450 Watt'lık bir UPS normalde sisteminiz için yeterli ama sınıra yakın. Sadece ekran kartı ve işlemcinin 325 Watt, PSU 80+ olsa 410 Watt çektiğini düşünürsek, UPS in zorlanmasından dolayı gibi gözüküyor. UPS'i temizlerseniz ki bahsettiğinize göre alalı 1,5 seneden fazla olmuş, belki bir faydası olabilir. Çözüm olarak, bir tık üst 1000 VA lık bir UPS ya da ekran kartını bir tık az güç tüketen ile değiştirebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı