EVO Plus 500 GB 639 TL'ye düştü

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Taşımıyorsunuz evet, fakat ileride oyunlar m: 2'larda SATA'lardan daha hızlı açılacak. Skyrim vaktini hatırlatayim.

SanDisk Ultra 3D.

Yeni nesil konsollar bir anlam ifade etmiyor sanırım. SSD'ler ilk yaygınlaştığında da oyunların HDD ve SSD yükleme süreleri birbirine çok yakındı o dönemleri yaşadıysan eğer. Yeni nesil konsollar oyun sektöründe tıkanıklığı açar o zaman niye bu aletler 500 MB okuma yazma hızlı düz SSD'ler ile gelmedi? Uzun ömür diye fiyatları her sene düşen bir önceki teknoloji SATA SSD'lere aynı paraya vermenin mantıklı tarafı nedir?

Peki bugün alınacak SanDisk Ultra 3D'ye 200twb ömür biçilmiş( diğerinden %30 daha az ). Peki o gün gelene kadar bu SSD'nin ömrü yetmezse ne olacak? NVMe'lerin SSD - HDD farkını yakalaması 3-4 yılı bulacaktır. Bahsettiğimiz ürünlerin garanti süresi o zamana dolacak, NVMe diskler o zamana daha da ucuzlayacak. Alınabilirlikleri daha da artacak.

@DjKedi çok yanlışsınız. Bahsettiğimiz olay en geç 1 seneye gerçekleşecek. Dediğim gibi, oyun piyasasının kaderini konsollar belirler.
7 sene boyunca ara nesil konsollar dışında konsol çıkmayacak ve oyunlar PS5/XSX/XSS'e göre yapılacak, 7 sene içinde yüksek ihtimalle çıkacak 5090'a veya 6090'a göre değil.
Hep böyleydi ve böyle olacak.

@DjKedi çok yanlışsınız. Bahsettiğimiz olay en geç 1 seneye gerçekleşecek. Dediğim gibi, oyun piyasasının kaderini konsollar belirler.
7 sene boyunca ara nesil konsollar dışında konsol çıkmayacak ve oyunlar PS5/XSX/XSS'e göre yapılacak, 7 sene içinde yüksek ihtimalle çıkacak 5090'a veya 6090'a göre değil.
Hep böyleydi ve böyle olacak.

Oyunların bu kadar kısa sürede adapte olacağını düşünmüyordum. Fakat eğer dediğinizde haklısınız. O zaman söylediklerimin yanlış olduğunu kabul ederek @KusanagiKyo arkadaşımızla olan tartışmamda da haksız olduğumu kabul ediyorum. Kırıcı bir şey söylediğimi düşünmüyorum ama kırıcı bir şey söylediysem kusura bakmayın :).

Ne kaçacağım yahu. Laf anlatamadığım için konudan çıkmaya çalışıyorum Sen Samsung dininin en yobaz müridiysen ben sana ne söylesem sen karşı çıkacaksın. Git sırf Samsung diye al 500GB SATA SSD kullan.

Daha hızlı, daha güncel ve o SATA SSD'den daha performanslı.
Bana yobaz diyene bak. Tek bir kanıt sunmadan sana inanmamı mı bekliyorsun? Oh ne güzel biri senin görüşünle ters mi, yapıştır yobazı. Ülke sizin gibi bir tartışma da hemen kendini yüceltip başkasını aşağılayan kesimler yüzünden gelişmiyor. Senin dediklerin de bu saatten sonra umurumda değil.
@kino ve @Lockheed hocalarım güzelce ve bir dayanağa bağlı olarak anlatıyorlar. İstersen sen boş boş konuşmaya devam edebilirsin.

Oyunların bu kadar kısa sürede adapte olacağını düşünmüyordum. Fakat eğer dediğinizde haklısınız. O zaman söylediklerimin yanlış olduğunu kabul ederek @KusanagiKyo arkadaşımızla olan tartışmamda da haksız olduğumu kabul ediyorum. Kırıcı bir şey söylediğimi düşünmüyorum ama kırıcı bir şey söylediysem kusura bakmayın :).
Bana söylemediniz.

Vardı, hala da var.
Bence o kişiler varsa bile bilgisayardan hiç anlamıyorlardır o yüzden hiç takmamak gerek, 4-5 yıl önce eğer bu şekilde düşünenler vardıysa onlar için de geçerli, yani burada yorumlarda onlardan bahsetmeye bile gerek yok, böyle söyleyince genel algı o şekildeymiş gibi anlaşıldı benim tarafımdan.

Peki bugün alınacak SanDisk Ultra 3D'ye 200twb ömür biçilmiş( diğerinden %30 daha az ). Peki o gün gelene kadar bu SSD'nin ömrü yetmezse ne olacak? NVMe'lerin SSD - HDD farkını yakalaması 3-4 yılı bulacaktır. Bahsettiğimiz ürünlerin garanti süresi o zamana dolacak, NVMe diskler o zamana daha da ucuzlayacak. Alınabilirlikleri daha da artacak.

Ben SanDisk ve hızını direkt olarak ele almıyorum, bu Kingston da olabilir Samsung da. Diğer mesajında da dediğin gibi marka X olsun. Standart hız değerleri anormal bir durum olmazsa TDW ve garanti süresinin üzerine sıkça çıkıyor (koruyor). Oyunların ekseni SSD'ye kaydığı zaman HDD ve SSD kıyası aynı fiyata 2 kat boyuta dönmeye başlamıştı. Konsollar gereksinimleri belirler, 2021 yılında eğer elimizde ciddi boyut ve fiyat avantajı yoksa NVMe tarafına yönelmek iyidir. Şu anda geçiş sürecindeyiz, aynı fiyata 1 TB SSD mi yoksa 500 GB NVMe mi olsa hızın henüz ciddi farklar yaratmadığı günümüzde boyut avantajı gözü kapalı tercih edilen olur. NVMe son kullanıcıya hızlı inmeye başladı, işlemci, ekran kartı ve oyun grafiklerinde next-gen kısmına geçiyoruz konsollar da donanımlarıyla yolla gelsin diyor. Düşüncem SATA SSD'lerin fiyatının hızlıca düşmeye devam edeceği yönünde. Belki 2022'de 1 TB SSD almak, şu anda 500 GB SSD almak gibi olacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı