Evrim ile din çelişiyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Birbirlerini bir kaşık suda boğmaya çalışacak insanlar diyerek buradaki arkadaşlara ayıp etmişsiniz. İnsanlar tartışıyor ve aydınlanıyor sadece.

İlk olarak Kuran'ın her soruya cevap veren bir kitap olduğunu düşünmüyorum. Kuran'ı okuduktan hemen sonra aklınızda binlerce soru belireceğine sizi temin edebilirim. Eğer belirmiyorsa sorgulamayan bir kişisiniz demektir.

İkinci olarak önceki mesajımda çelişen birkaç ayet atmıştım. Siz de Kuran ile evrimin çelişmeyeceğini kanıtlayabilecek bir ayet atarsanız veya benim attığım ayetlere cevap niteliğinde bir şey yazarsanız burada islama inanan müslüman kardeşlerimiz de bundan bilgi çıkarır ve aydınlanır. Siz sadece evrimin gerçek sahibini kabul etmek neden bu kadar zor diyerek geçiştirmişsiniz. Cevabı basit, Kuran'daki bir sürü ayet ile çelişiyor ve evrime cevap niteliğinde olan ayet yok gibi bir şey. Hatırladığım Enbiya,30 var sadece. Onun da yarısı yanlış.

"İnkar edenler, göklerle yerin bitişik olduğunu görmediler mi? Sonra biz, o ikisini birbirinden ayırdık ve her canlıyı sudan yarattık. Hala inanmazlar mı?." (Enbiya,30)

Burada evrime kanıt olabilecek tek şey canlılığın sudan başlamış olmasıdır. Yine de bilimsel olarak her canlı sudan yaratılmamıştır ve dinsel olarak da insanların çamur, balçık ve topraktan yaratıldığı inancına terstir.
Kuran-ı Kerim, insanlara yol gösteren bir ışıktır fakat bu ışıkla kör olanların sayısı da bir hayli fazladır. Çünkü onlar yola değil, ışığın kaynağına odaklandılar. Mesela Kuran haricinde bir şey kabul etmeyen, hadis ve alimleri yok sayan şahsiyetler ve diğer sözde mezhepler. Oysa İslam'da büyük bir yeri olan sahih hadisler de göz önünde bulundurulmalı. Herkesin anlama kapasitesi, zekası bir değil ve zamanın alimleri bizlere Kuran'ı en doğru şekilde açıklıyor. Birkaç cümleden oluşan ayetlerin altında onlarca cümlelik açıklama olmasının sebebi budur. O açıklamalara inanır ya da inanmazsın, keyfin bilir fakat İslam'da bu işler böyle yürür. Demek istediğim, kendi aklına güvenip yola çıkan ve yarı yolda kalıp da İslam'da kusur bulduğunu söyleyen kişi, kibrini bir kenara bırakıp hatayı bir zahmet kendinde arasın.

Tarafsız olduğunu söyleyen fakat kendi ideolojilerini yaymaya çalışan ateist bilim adamlarının zırvalarını dikkate alacağımızı düşünmediniz herhalde? Bunlar tabii ki Kuran'a ters düşer. Bizler de bunun farkındayız ve böyle tiplerin inancımızı zedeleme teşebbüsünü bile çabucak savuştururuz. Nasıl dersen, onların saçmalıklarını okumayarak ve dinlemeyerek. Herhalde siz İslam'ı 1500 yıl öncesine ait bir çöl uydurmacası, bizleri de zombi falan sanıyorsunuz. Biz de araştırıyoruz, biz de gerçeği en doğru şekilde bulmaya çalışıyoruz ve çok şükür bulduktan sonra da kendimizi izole ediyoruz. En doğrusu budur. İzole etmeyenleri de her yerde görüyoruz zaten, kıpır kıpır gezip en sonunda şeytanın tuzağına yakalanıyor ve dinden çıkıyor.

Her neyse, kimse kimseyi ikna etmek zorunda değil. Sonu gelmeyecek tartışmalara da lüzum yok. Bu yüzden herkese özel cevaplar vermek yerine genel olarak cevap verdim. Forumda gezerken sağdaki kısımdan bu konu dikkatimi çekti ve girip biraz okuyunca, ben de birkaç şey yazmak istedim. Yani normalde meraklısı değilim. Herkes zamanı gelince bu dünyaya veda edecek, bakalım sonrasında ne varmış.

Kuran-ı Kerim, insanlara yol gösteren bir ışıktır fakat bu ışıkla kör olanların sayısı da bir hayli fazladır. Çünkü onlar yola değil, ışığın kaynağına odaklandılar. Mesela Kuran haricinde bir şey kabul etmeyen, hadis ve alimleri yok sayan şahsiyetler ve diğer sözde mezhepler. Oysa İslam'da büyük bir yeri olan sahih hadisler de göz önünde bulundurulmalı. Herkesin anlama kapasitesi, zekası bir değil ve zamanın alimleri bizlere Kuran'ı en doğru şekilde açıklıyor. Birkaç cümleden oluşan ayetlerin altında onlarca cümlelik açıklama olmasının sebebi budur. O açıklamalara inanır ya da inanmazsın, keyfin bilir fakat İslam'da bu işler böyle yürür. Demek istediğim, kendi aklına güvenip yola çıkan ve yarı yolda kalıp da İslam'da kusur bulduğunu söyleyen kişi, kibrini bir kenara bırakıp hatayı bir zahmet kendinde arasın.

Tarafsız olduğunu söyleyen fakat kendi ideolojilerini yaymaya çalışan ateist bilim adamlarının zırvalarını dikkate alacağımızı düşünmediniz herhalde? Bunlar tabii ki Kuran'a ters düşer. Bizler de bunun farkındayız ve böyle tiplerin inancımızı zedeleme teşebbüsünü bile çabucak savuştururuz. Nasıl dersen, onların saçmalıklarını okumayarak ve dinlemeyerek. Herhalde siz İslam'ı 1500 yıl öncesine ait bir çöl uydurmacası, bizleri de zombi falan sanıyorsunuz. Biz de araştırıyoruz, biz de gerçeği en doğru şekilde bulmaya çalışıyoruz ve çok şükür bulduktan sonra da kendimizi izole ediyoruz. En doğrusu budur. İzole etmeyenleri de her yerde görüyoruz zaten, kıpır kıpır gezip en sonunda şeytanın tuzağına yakalanıyor ve dinden çıkıyor.

Her neyse, kimse kimseyi ikna etmek zorunda değil. Sonu gelmeyecek tartışmalara da lüzum yok. Bu yüzden herkese özel cevaplar vermek yerine genel olarak cevap verdim. Forumda gezerken sağdaki kısımdan bu konu dikkatimi çekti ve girip biraz okuyunca, ben de birkaç şey yazmak istedim. Yani normalde meraklısı değilim. Herkes zamanı gelince bu dünyaya veda edecek, bakalım sonrasında ne varmış.
Hocam 2015 yapımı the vvitch diye bir film var. Ordaki aile babası adam gibi konuşmuşsunuz. İşte hepimiz müslümanız ama diğer sözde mezhepler falan var, siz bilmiyorsunuz en müslüman en iyi bilen benim gibi. Siz yanlış yoldasınız falan işte. Filmi izleyin. Bu tavrınız sizi sözde iyiye götürmesi gerekirken daha çok şeytana yaklaştırıyor farkında değilsiniz.

Hocam 2015 yapımı the vvitch diye bir film var. Ordaki aile babası adam gibi konuşmuşsunuz. İşte hepimiz müslümanız ama diğer sözde mezhepler falan var, siz bilmiyorsunuz en müslüman en iyi bilen benim gibi. Siz yanlış yoldasınız falan işte. Filmi izleyin. Bu tavrınız sizi sözde iyiye götürmesi gerekirken daha çok şeytana yaklaştırıyor farkında değilsiniz.
Öyle diyorsan öyledir kanka.

Çok karmaşık konular. Mantıklı düşünüldüğünde bir tarafta diyorlar ki ölünce hiçbir şey olmayacak. Diğer tarafta da diyorlar ki ölünce şu şu olacak.

Eh mantıklı düşünüce insan diyor en azından bir dine inanayım. Ölünce bir şey yoksa zaten yoktur varsa en azından paçayı kurtarırım.

Yine mantıklı düşününce akılda bin bir sorular adamı inandığı dindende çıkarır tarzda çelişkiler... Ne olcak bu cevapsız sorularımızın sonu acaba:(

İslam ve evrim çelişir. İnsanların İslam'i olarak primat bir atadan gelmiş olması mümkün değil. Hadisleri ve alimlerin tefsirlerini bir kenara bırakıp ayetlere yan anlamlar vererek modernize edersek tabii modernist bir Müslüman evrim ile İslam çelişmez diyebilir ama İslam derken sunni ve diğer mezheplerden bahsediyorsak çelişir.

Anında ben insan olmalıyım demiyor zaten. Bir sürü alanda yeti kaybetti ve kazandı sonra bu türler ayrıldı. Aramızdan 2 tür çıktı bir insan tarafı bir de maymun tarafı(basitçe anlatım). Şimdi evrim ilerleyecek ama neye göre? Evrimler doğal seçilime göre ilerliyor.

Bir şey soracağım evrime göre her şey bir şey geliyor değil mi size göre o zaman neden bu sandalye, koltuk canlı değil hepsi 1 yerden gelmediler mi cansız diye bir seçenek yokken nasıl seçenekler açıldı kim açtı?
Evrim olsaydı ya her şey canlı ya da cansız olurdu ne bileyim ben böyle düşünüyorum.

Çelişmektedir. Adem ile Havva masalı direkt evrime çelişkidir. Günümüzde canlıların tek bir ortak atadan geldiğini, yıllar ilerledikçe canlıların daha da geliştiğini ve yaşadığı ortama uyum sağladığı, tek hücreli canlıdan çok hücreli canlıya geçişin mümkün olduğu ve doğadaki elementlerin bazı durumlarda birleşerek hayatın yapı taşını oluşturan proteinlerin oluşmasını sağlayabildiği yıllar içinde gözlemlenmiş ve teyit edilmiştir.

Birbirlerini bir kaşık suda boğmaya çalışacak insanların burada forum kuralları gereğince medeni tavırlarla tartışması bana çok komik geliyor. Bunun haricinde, bilimsel olmaya meraklı kişiler, muhtemelen evrenin ne kadar profesyonel bir düzenle işlediğini biliyorlardır. Bunun bir sahibi olduğunu kabul etmek neden zor? Veya kabul ediyorsanız bile, ''gerçek'' sahibini kabul etmek neden zor?
Şu konuda o kadar bilinçsiz mesaj var ki, insan okudukça sadece gülümsüyor. Bir de İslam'ın her konuya bir cevabı, bir savunması olduğu halde sanki İslam çaresiz ve ortada kalmış gibi üzerine yürümeye çalışmaları tam hayret verici.
Sanırım evrenin düzeninin kusursuz olmadığı ve tanrının afetleri olarak belirtilen şeylerin aslında evrenin kusurlu olması sonucu ortaya çıkıyor olması biraz komik bir durum. Ayrıca İslam dininin kitabı olarak belirtilen kitabın 600lü yıllarda yeryüzünde bir kesim tarafından kutsal kabul edilmeye başladığını düşünürsen 1400 yılda nelerin geliştiğini ve hocalara soru sorulduğunda ayetleri günümüze yorumlamaya çalışmaları da birazcık komik sanırım.

Kur'an'ı nasıl yorumluyorsun bilmiyorum ama ilk anlamına bakacak olursan Kur'an evrim ile çelişiyor. Başka tarzda yorumlayanlar da var. Mesela Caner Taslaman. Ben onun yorumlarını doğru bulmuyorum. Ha sen bulursun ve bunu evrim ile bağdaştırırsın. Saygı duyarız.

Zaten evrime inanamazsın. Evrime inanmak diye bir kavram yok. Evrim bilgidir ve evrim teorisini biliyorum veya bilmiyorum dersin. Evrimi bilmiyorsan da kaynakları, kitapları açıp güzelce öğrenirsin. Zaten teori kelimesinin anlamını bilmediğin belli hocam. Teori kesin olmayan, kanıtlanmamış anlamına gelen bir kelime değil. Yüzlerce yıldır bilinen, araştırılan, bu bilgi bütününden elde edilen kanıtları onaylayan yasalara verilen isimdir teori. Google Scholar elinin altında. Yaz bakayım evolution kaç bin tane makale elinin altına gelecek. Hatta ben senin için yazayım dur.

Buyur.
Çelişmesini istiyorsun, çünkü ürkütücü bir yer gözüküyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı