Evrim ile tanrı ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evrim inanılacak bir şey değil. Yerçekimine inanmıyorsun sonuçta, yerçekimi evrenin bir yasasıdır. Kuran'da yaratılış vardır (topraktan yarattık, balçıktan yarattık) ilk insan Adem'in de ismi çokça geçer. Kuran bilim ile çeliştiği için ikisini bağdaştırmak saçma oluyor. Evrimi kabul edip müslüman olabilirsin fakat onca yaratılış ile ilgili ayet varken insan biraz kendisini kandırmış oluyor. Evrimi de "Allah'ın yaratma şekli" olarak savunan bir sürü müslüman var (çelişmiyormuş onlar için).

Evrim bir inanç değil doğa yasasıdır. Kütleçekimine de inanmıyor olmanız onu yok saymıyor. Saçma bir soru.
Tam yazacaktım yazıldığını gördüm. Eğer inancınızın evrim ile çeliştiğini söylüyorsanız burada yanlış olan maalesef inandığınız değerler olduğunu düşünüyorum.

Bu zamana kadar Müslüman olup sorgulamayan arkadaşlar dinlerini sorgulamaya başlayınca bu soru akla geliyor.

Evrim bir inanç değil doğa yasasıdır. Kütle çekimine de inanmıyor olmanız onu yok saymıyor. Saçma bir soru.

Katılıyorum.

@muzan hocam "kütle çekimi" kelimesi ayrı yazılır. Ceza almadan düzenlemelisiniz.

Bence evrim ile İslam uyuşuyor.
@bitwise

Evrimsel biyoloji calismalari sayesinde ogrendiklerimiz:

- Tum canlilar akraba. Istisnasiz hepsi. Hamam bocegi ile maydanoz akraba. Hucresel ya da fizyolojik seviyede pek cok seyi ortak gerceklestiriyoruz.
- Kusursuz canli diye bir sey yok. ( Evrende kusursuz bir sey yok, canliyi birak )
- Canlilar zamanla degisiyorlar. Bugun bilinen kopek turlerinin eski fotograflarina bakarak kopeklerin son 100 yildaki degisimini gorebiliyoruz. 100 sene onceki Alman Kurdu ile bugunku ayni degil.
- Canlilar birbirlerinden evrimlesiyorlar. Bu sureci butunuyle gozlemlemek imkansiz cunku uzun sure aliyor. Tek hucrelilerde kolay. Sofistike canlilarda ise fosillere gore yorum yapiliyor. Balina ve Yunus baliginin korelmis arka ayaginin olmasi ornegindeki gibi.
1645016072597.png

Hal boyle olunca dindarlarin asagidaki iddialari yalanlanmis oluyor:

- Her canli mukemmel sekilde yaratilmistir.
- Her canli birbirinden bagimsiz ayri ayri yaratilmis.
- Canlilar yaraticinin onlar icin olusturdugu dizaynin disina cikamazlar.

Simdi burada isler karisiyor. Ustun akilli super bir tanri, evrimi yaratmasina bir "arac" olarak kullaniyor ve bunu evrimin arkasina saklayarak bizim inancimizi test ediyor olabilir mi? Belki. Bilemeyiz.

Ama cogu dinde tasvir edilen ve mucizelerle "Bakin ben buradayim" diyen tanri tanimiyla ortusmuyor. Eger inandiginizi tanri yukaridaki iddialari yapiyorsa celisiyor. Yapmiyorsa celismiyor.

Muslumanlarin cogu evrimi inancina tehdit olarak algiliyor ve hemen defansiflesiyor. Manyetizma teorisi tartisirsaniz konuda bir tane ayet goremezsiniz ama evrim konularina copy-paste selam ve dua ile geliyorlar. Sadece buradan bile en azindan Muslumanlarin kafasindaki evrim algisina gore celisiyor.

Son düzenleme:
Simdi burada isler karisiyor. Ustun akilli super bir tanri, evrimi yaratmasina bir "arac" olarak kullaniyor ve bunu evrimin arkasina saklayarak bizim inancimizi test ediyor olabilir mi? Belki. Bilemeyiz.

Ama cogu dinde tasvir edilen ve mucizelerle "Bakin ben buradayim" diyen tanri tanimiyla ortusmuyor. Eger inandiginizi tanri yukaridaki iddialari yapiyorsa celisiyor. Yapmiyorsa celismiyor.

Muslumanlarin cogu evrimi inancina tehdit olarak algiliyor ve hemen defansiflesiyor. Manyetizma teorisi tartisirsaniz konuda bir tane ayet goremezsiniz ama evrim konularina copy-paste selam ve dua ile geliyorlar. Sadece buradan bile en azindan Muslumanlarin kafasindaki evrim algisina gore celisiyor.
Hepsi antropomorfik düşünüyor, şöyle bir geri çekilip büyük resme bakmıyorlar. "Dünya tam insanlar için yaratılmış" argümanını sunuyor mesela adam, tamam ilk bakışta mantıklı gibi duruyor değil mi (insanların oksijene ihtiyaç duyması, suya ihtiyaç duyması ve dünyanın 4/3'nün su olması gibi)? Biraz büyük resme baktığın zaman dünya insanlar için yaratılmamış, insanlar dünya koşullarına göre evrimleşmişler. Mesela Tanrı evreni insan için yaratmış ama atmosfer dışına çıkınca hemen ölüyoruz. 😀

Bütün canlıların tek atadan gelmesi ve hepimizin bulunduğumuz gezene göre adapte olmamızı insanlar sırf inançları reddediyor diye kabul etmiyorlar. Dünya bizim için yaratılmadı, biz de dinozorlar gibi olabiliriz bir gün (kafamıza bir meteor yersek). Bu dünya dinozorlara kalmamış bize mi kalacak. 😀 (Net konuşmayayım ama belki kalabilir, meteor bize gelmeden biz onu yok edecek bir teknoloji geliştirirsek neden olmasın.)

Evrimsel biyoloji calismalari sayesinde ogrendiklerimiz:

- Tum canlilar akraba. Istisnasiz hepsi. Hamam bocegi ile maydanoz akraba. Hucresel ya da fizyolojik seviyede pek cok seyi ortak gerceklestiriyoruz.
- Kusursuz canli diye bir şey yok. ( Evrende kusursuz bir şey yok, canliyi birak )
- Canlilar zamanla degisiyorlar. Bugün bilinen kopek turlerinin eski fotograflarina bakarak kopeklerin son 100 yildaki degisimini gorebiliyoruz. 100 sene onceki Alman Kurdu ile bugunku ayni degil.
- Canlilar birbirlerinden evrimlesiyorlar. Bu sureci butunuyle gozlemlemek imkansiz cunku uzun sure aliyor. Tek hucrelilerde kolay. Sofistike canlilarda ise fosillere gore yorum yapiliyor. Balina ve Yunus baliginin korelmis arka ayaginin olmasi ornegindeki gibi.
Eki Görüntüle 1306652

Hal boyle olunca dindarlarin asagidaki iddialari yalanlanmis oluyor:

- Her canli mukemmel sekilde yaratilmistir.
- Her canli birbirinden bagimsiz ayri ayri yaratilmis.
- Canlilar yaraticinin onlar icin olusturdugu dizaynin disina cikamazlar.

Müslüman'larin cogu evrimi inancina tehdit olarak algiliyor ve hemen defansiflesiyor. Manyetizma teorisi tartisirsaniz konuda bir tane ayet goremezsiniz ama evrim konularina copy-paste selam ve dua ile geliyorlar. Sadece buradan bile en azindan Müslüman'larin kafasindaki evrim algisina gore celisiyor.

Tehdit olarak neden göreyim ki sen inanmasan İslam'ya da diğer dinler bitmeyecek. Benim bu kadar uğraşmamın sebebi medyadaki algı. Kafası karışık birisi senin yorumunu okuyup İslam'dan çıkabilir biz dinimizi yaymak ile ve korumak ile sorumluyuz. En başta yazdığım gibi evrimin varlığı Tanrının tercihidir sen buna tembellik desende bence asıl meselenin evrim ya da insanın maymundan türemesi ya da çamurdan oluşmamasından kaynaklanır. Eğer asıl mesele bu olsaydı kuranda birkaç sayfa fazlalık ağırlık yapmazdı diye düşünüyorum. ( bu benim son tartışmada yazdığın cevabına cevabım fakat modlar sağ olsun paylaşamadım )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı