Evrim kanunu ve teorisi

Aynı mantıkla müslüman olup boş konuşuyor diye bütün müslümanların işe yaramaz olduğu tümevarımı yapılamaz bence. Ki Kuran'da o önemler için önemli sayılabilecek bilgiler de veriliyordu (Bebeğin anne karnındaki gelişimi, gezegenlerin yörüngede süzüldüğü, sütün kan ve dışkı arasında oluştuğu vs vs..) Yani yine Kuran'ın bilimden tamamen uzak olduğu da söylenemez.

Yani kendin tümevarım yapmanın yanlış olduğu vurgulamak için tümevarım yapıyorsun dostum :)

Hayir, eger tumevarim yapacaksak oyle ornekler uzerinden yola cikabiliriz ki dinlerin bilime engel oldugunu da, destek oldugunu da iddia edebiliriz. Bunu anlatmaya calisiyorum, tumevarim yapmak gibi bir derdim yok. Senin yaptigin seyin aynisini karsi ornek icin kullandim yanlisligini vurgulamak icin, hepsi bu.

Sonuc olarak Kuran'in bilimden uzak ya da yakinligi beni ilgilendirmiyor, ben Islam ozelinde degil konsept olarak din genelinde konusuyorum ki inancla bilimin kesismesi mumkun degil.

Bilim konusuna "Benim kitabimda bu yaziyor" diye gelen henuz duzgun lise seviyesinde egitim dahi almamistir.

Evrim tartisiliyorsa, ki oyle, burada Islamin da, Kuran'in da yeri yok. Biyoloji bilen gelsin.

Konu tamamen amacından çıkmış. Asıl değinmek istediğim nokta kanun olan evrim ile teori olan evrimin herkesce karıştırılıyor olması ve "maymundan geldik" lafının evrim sanılmasını anlatmaktı.

Ben bunu biyolog bir hocamla uzun uzun konuşmuştum. Onun bile tereddüt ettiği noktalar vardı. Kimsenin bu kadar emin yaklaşması taraftarı değilim hala ben.

Yasanın şüphesi olmaz. Birisi çıkıp arkadaşım kütle çekimi yok inanmyıyorum dese onu deli ilan edersiniz. Evrim bir yasadır. Bir canlıyı istersen kafese koy istersen 1 milyar ışık yılı uzaktaki bir gezegene koy evrim geçirir. Senin biyoloji hocana göre şekillenmez.

Yasanın şüphesi olmaz. Birisi çıkıp arkadaşım kütle çekimi yok inanmyıyorum dese onu deli ilan edersiniz. Evrim bir yasadır. Bir canlıyı istersen kafese koy istersen 1 milyar ışık yılı uzaktaki bir gezegene koy evrim geçirir. Senin biyoloji hocana göre şekillenmez.
Hayırdır neden herkes bu kadar gergin? En bilim adamı sizsiniz. Yok hocana göre şekillenmez bilmem ne. Allah allah ya, gerçekten mi? Ben kimsenin bu kadar emin yaklaşması "TARAFTARI DEĞİLİM" demişim. İstersen emin ol bana ne. Bu ülkede herkes siyasetçi, futbolcu, bilim adamı, din insanı zaten. Şayet ben en azından dalında uzman birinden fikir almışım senin hangi uzvundan geliyor fikrin?

Ben kimseyi kütle çekimi yok dese deli ilan etmem bu arada, varsa aksine kanıtın gel konuşalım derim. Unutma ki zamanında dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyenler de deli ilan edilmişti. Sizin gibiler bilimin ilerleyişini yavaşlatmak dışında bir şey yapmıyor. Dinleri eleştirip, bilimi dogmatik hale getiriyorsunuz. Sonra da kendi bildiğinize tapıyorsunuz.

Son düzenleme:
Hayırdır neden herkes bu kadar gergin? En bilim adamı sizsiniz. Yok hocana göre şekillenmez bilmem ne. Allah Allah'ya, gerçekten mi? Ben kimsenin bu kadar emin yaklaşması "taraftarı değilim" demişim. İstersen emin ol bana ne. Bu ülkede herkes siyasetçi, futbolcu, bilim adamı, din insanı zaten. Şayet ben en azından dalında uzman birinden fikir almışım senin hangi uzvundan geliyor fikrin?

Ben kimseyi kütle çekimi yok dese deli ilan etmem bu arada, varsa aksine kanıtın gel konuşalım derim. Unutma ki zamanında dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyenler de deli ilan edilmişti. Sizin gibiler bilimin ilerleyişini yavaşlatmak dışında bir şey yapmıyor. Dinleri eleştirip, bilimi dogmatik hale getiriyorsunuz. Sonra da kendi bildiğinize tapıyorsunuz.

Ben bilimi dogmatik hale getirmiyorum. Yasaların anlamı budur. Kütle çekiminin olmadığına inanan insan ya kara cahildir ya da delidir. Birisi çıkıp Einstein'ın genel görelilik teorisinin yanlış olduğunu savunabilir ama yasaların yanlış olduğunu savunamaz. Yasalar evrenin neresine gidersen git hangi teknolojide olursan ol sabittir. Tıpkı fizik sabitleri gibi değişmezler. Ayrıca bana gerginsin demişsin ama gergin olan sensin. Ben senin yazdığın yanlış bir cümleyi düzelttim. Benim ne iş yaptığımı bilmeden bilimi yavalşatıyor diye sallamışsın. Emin ol okul kitapları dahil okuduğun kitaplar kadar lisans fizik ve matematik kitapları bitirdim. Bana gelip burada boş boş bilimi dogmatik hale getiriyorsun ya da yavaşlatıyorsun diyemezsin. Bilimin önüne geçen birileri varsa onlarda 2 ayet atıp bakın burada 1400 yıl önce yazıyordu diyenlerdir. Bilime taptığımız filan yok. Bilimin temelinde yanlışlanabilirlik vardır. Bilim anti-dogmadır. Burada işinize gelince yasa teori diye sallarsınız, iş evrim olunca yav aslında bir şüphelenmedim değil yav oluyor. Aynı ayetleri 270 derece kıvırdığınız gibi dönüyorsunuz.

Ek olarak konuyu başlatan kişi teori ve yasaları anlatmış zahmet edip okusaydın bari :D.

Kanun: Hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde teyit edilmesi ve herkes tarafından kabul edilmesidir.
Teori ise bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.

Son düzenleme:
Ben bilimi dogmatik hale getirmiyorum. Yasaların anlamı budur. Kütle çekiminin olmadığına inanan insan ya kara cahildir ya da delidir. Birisi çıkıp Einstein'ın genel görelilik teorisinin yanlış olduğunu savunabilir ama yasaların yanlış olduğunu savunamaz. Yasalar evrenin neresine gidersen git hangi teknolojide olursan ol sabittir. Tıpkı fizik sabitleri gibi değişmezler. Ayrıca bana gerginsin demişsin ama gergin olan sensin. Ben senin yazdığın yanlış bir cümleyi düzelttim. Benim ne iş yaptığımı bilmeden bilimi yavalşatıyor diye sallamışsın. Emin ol okul kitapları dahil okuduğun kitaplar kadar lisans fizik ve matematik kitapları bitirdim. Bana gelip burada boş boş bilimi dogmatik hale getiriyorsun ya da yavaşlatıyorsun diyemezsin. Bilimin önüne geçen birileri varsa onlarda 2 ayet atıp bakın burada 1400 yıl önce yazıyordu diyenlerdir. Bilime taptığımız filan yok. Bilimin temelinde yanlışlanabilirlik vardır. Bilim anti-dogmadır. Burada işinize gelince yasa teori diye sallarsınız, iş evrim olunca yav aslında bir şüphelenmedim değil yav oluyor. Aynı ayetleri 270 derece kıvırdığınız gibi dönüyorsunuz.

Ek olarak konuyu başlatan kişi teori ve yasaları anlatmış zahmet edip okusaydın bari :D.
Benim ayet kıvırdığım falan yok arkadaşım. Ben dini konulara girmeyi fazla sevmem çok anlamam da. Sadece dini inancı olan insanlara cahil salak muamelesi yapılmasından rahatsızım. Aynı şekilde inanmayanlara bu ülkede yapılan muamele de malum, buna da hep dik duruş sergiledim, babamla bile bu konu yüzünden tartıştığım çok olmuştur.

Buradaki arkadaşların bir kısmı özgürlük nidaları sıkıp daha sonra kendi işerine geldiği şekilde insanları ayırıyor. Bu konuya fazla girmek istemeyorum. Ne iş yaptığınızı da evet bilmiyorum, şu an bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Benim demek istediğim şey, yasa, kural, ayet de olsa bunun üzerine tartışmanın bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Merak etmeyin, evrim zaten gerçekse, yasaysa, kanun veya her neyse değişmeyecektir o zaman zaten. TArtışmaktan çekinen insanlara isyanım. Siz de onlardan biriyseniz bilemem.

Dediğim gibi zamanında kütle çekimi savunanlar, düz dünyaya karşı çıkanlar asılıp kesilmiş bu dünyada. İnanmayacak olsanız bile karşınızdakini dinlemekte fayda var. Sonra ister mal deyin ister deli, orası size kalmış.

Benim ayet kıvırdığım falan yok arkadaşım. Ben dini konulara girmeyi fazla sevmem çok anlamam da. Sadece dini inancı olan insanlara cahil salak muamelesi yapılmasından rahatsızım.

Kusura bakma ama inancınız bilimselliğin önüne geçerse olacağı budur. Evrime karşı sizin atalarınız maymun bizimkisi insan diye dalga geçerseniz olacağı yine budur. Bilimi adamakıllı öğrenmeyip burada sanki biz aptalmışız gibi davranan da sizsiniz.

Benim demek istediğim şey, yasa, kural, ayet de olsa bunun üzerine tartışmanın bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Merak etmeyin, evrim zaten gerçekse, yasaysa, kanun veya her neyse değişmeyecektir o zaman zaten. Tartışmaktan çekinen insanlara isyanım. Siz de onlardan biriyseniz bilemem.

Tekrar söylüyorum yasalar değişmezler. Evrenin yapısı-dokusu değişmedeği sürece hep sabit kalırlar. Bunlardan bazıları termodinamik yasaları kütleçekim yasası vb. birisi kalkıp ısı soğuktan sıcağa doğru aktarılır dese bu saçma olur çünkü evrenin başlangıcından bu yana hep aynı. Evrim yok demek ya da saçma demek kütleçekim yok demekle eş değer. Burada tartışmaya açık olan nokta evrim teorisidir ki evrim teorisi de 200 yıldır birçok çalışma, deney ve makale ile desteklenmektedir. Kaldı ki evrim teorisi yanlış olsa bile bir sonraki teori önceki teoriyi kaldırıp çöpe atmaz. Aynı Einstein'ın görelilik teorisini ortaya attıktan sonra bizim hala Newton mekaniğini kullanmamız gibi.

Dediğim gibi zamanında kütle çekimi savunanlar, düz dünyaya karşı çıkanlar asılıp kesilmiş bu dünyada. İnanmayacak olsanız bile karşınızdakini dinlemekte fayda var. Sonra ister mal deyin ister deli, orası size kalmış.

Zamanında kütleçekimini ve dünyanın düz olduğunu ya da güneş etrafında döndüğünü savunanları asıp kesenler de dinciydiler. Bilimciler birilerini bu yüzden asmadı, kesmedi ya da öldürmedi. Biz burada modern bilim tartışması yapıyoruz. O adamlar ya modern bilimin babasıydı ya da antik çağda yaşamış adamlardı. Burada biz seni asıp kesmiyoruz. Yanlış olduğunu söylüyoruz. Kaldı ki modern bilim ile Orta Çağ bilimi arasında dağlar kadar fark varken bunu örnek vermen çok saçma.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kusura bakma ama inancınız bilimselliğin önüne geçerse olacağı budur. Evrime karşı sizin atalarınız maymun bizimkisi insan diye dalga geçerseniz olacağı yine budur. Bilimi adamakıllı öğrenmeyip burada sanki biz aptalmışız gibi davranan da sizsiniz.
Kardeşim ben nerde demişim öyle bir şey alıntılasana mesajı. Alttaki yazdıklarına cevap vermeyi düşünüyordum ama senin bu siz şöyle yaptınız böyle dediniz tavrın sinirime dokunmaya başladı. Hayatım boyunca saydıklarından hiçbirini söylemedim, söyleyenleri de ciddiye almadım. Ben evrimin gerçek olduğunu zaten kabulleniyorum. Sadece kabullenmeyen insanların kendini ifade edebilmesini istedim.

O zaman ben de genelleme yapıyorum; sen ve senin gibi birkaç bir şey biliyorum diye kendini ilah zannederlerle muhattapı kesiyorum. Hiçbir farklılığa tahammülünüz yok.

Daha geçtiğimiz gün gördüm, bir kadın sırf başı kapalı diye başka bir kadına or**pu diye hitap edip otobüsten kovuyordu. Burası Türkiye burada böyle gezemezsin diyordu. Sorsak en özgürlükçü ve laik odur eminim. Şimdi bu inançsız insanın yaptığı hareketi tüm gayrimüslimler/inançsız insanlar böyleymiş gibi davranmanın mantığı nedir?

Aynı şey mesajın için de geçerli, 3-5 cahil dedi diye ben mi demişim tüm bunları?

Kardeşim ben nerede demişim öyle bir şey alıntılasana mesajı. Alttaki yazdıklarına cevap vermeyi düşünüyordum ama senin bu siz şöyle yaptınız böyle dediniz tavrın sinirime dokunmaya başladı. Hayatım boyunca saydıklarından hiçbirini söylemedim, söyleyenleri de ciddiye almadım. Ben evrimin gerçek olduğunu zaten kabulleniyorum. Sadece kabullenmeyen insanların kendini ifade edebilmesini istedim.

O zaman ben de genelleme yapıyorum; sen ve senin gibi birkaç bir şey biliyorum diye kendini ilah zannederlerle muhatapı kesiyorum. Hiçbir farklılığa tahammülünüz yok.

Daha geçtiğimiz gün gördüm, bir kadın sırf başı kapalı diye başka bir kadına or**pu diye hitap edip otobüsten kovuyordu. Burası Türkiye burada böyle gezemezsin diyordu. Sorsak en özgürlükçü ve laik odur eminim. Şimdi bu inançsız insanın yaptığı hareketi tüm gayrimüslimler/inançsız insanlar böyleymiş gibi davranmanın mantığı nedir?

Aynı şey mesajın için de geçerli, 3-5 cahil dedi diye ben mi demişim tüm bunları?

Konu evrimden başörtüsüne geldiğine göre ben out.

Yeni konular

Geri
Yukarı