Excalibur G770 Detaylı İnceleme [Video + CineBench]

Technopat'dan herkese merhaba ben @AntonVanko, Bu gün sizlerle birlikte Laptop incelemesi yapacağız...🙂

Cihazı 02/2020 tarihinden bu yana 4 aydır kullanıyorum.Deneyim ve fikirlerim bu süre içerisinde oluştu.
Fiyat: 5566 TL
Casper Excalibur G770.9300-A5H0X
Üretici:
Quanta Computer.
CPU: i5-9300H
GPU: GTX 1650 GDDR5

RAM: Samsung DDR4 2666MHz [8+4]
SSD: Kingston 240GB M.2 SATA SSD
HDD: WD Blue 1TB 5400 RPM
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ağırlık: 2, 1 kğ

*******************************************************************************************************
Cihaz Tasarımı;
*Laptopun elimizin temas ettiği klavye zemini metal, geri kalanı kısımlar plastik.(-)
*Metal kısım maalesef parmak izi bırakıyor.(-)
*Touchpad kısmı'da yine parmak izi bırakıyor. Elim fazla terlediği için uzun kullanımda algılama hassaslığı düşüyor ve kuru bezle silmem gerekiyor.(-)
*CPU, GPU ve PCH entegreleri klavyenin Numpad kısmının altında, yani klavyenin çok kullanılan kısımlarda ısı hissi yok.(+)
*Fan çıkışları arkada ve direk olarak arkaya üflüyor.(Ekrana üfleme söz konusu değil)(+)
*Tuşlarda uzun süredir yazı yazıyorum renk atma veya silinme sorunu oluşmadı.(+)
*3 Bölge RGB klavye aydınlatması mevcut, 6 farklı efekt seçilebiliyor.(+)

foto.PNG

foto2.PNG

G770 inside.PNG

811a3cd8-3f9d-4a8e-8a6e-8ba149aeb988.jpg

26b86264-b25a-42e2-a822-0f3b6de3d8b0.jpg

0c01cdba-04a2-4462-a93b-b18241f4483e.jpg

35be50e2-bb28-43df-8874-098b56ce981f.jpg

241e94bc-11ba-465f-bc3c-eea0ba3c8642.jpg

*******************************************************************************************************
Cihaz yönetimi[CONTROL CENTER];
Cihazın güç modları genel olarak işlemcinin Power Limit değerlerini sınırlamaya dayanıyor.

aefwsdgv.PNG

information.PNG

makro.PNG

rgb.PNG

Cihaz 3 farklı modda oyunları akıcı şekilde oynata biliyor.[H.Performance - Gaming - Text ]
Text mod'da en düşük işlemci sıcaklığı dolayısıyla en az fan sesini sunuyor. [GTA V =CPU :65 - 75 C GPU : 60-65 C ]
Gaming mod önerilen moddur şu an için oyunlarda gayet yeterli performansta [GTA V = CPU :77-85C GPU: 63-69 C ]
High Performance mod bu modda işlemci 60 - 70 Watt arasında çalışıyor ve 97C dereceye gelmeden 4.0GHz Turbo frekansını asla kısmıyor. [GTA V= CPU: 85 - 95 C GPU: 67-72C derece arası.

*Tabiki bunlar arasında oda sıcaklığına mevsime göre seçimler yapabilirsiniz.
Gaming mode ile yaptığım testleri birzdan göreceksiniz.

Batarya performansı;
*52WH bataryaya sahip ve test sırasında Extreme ayarlamalar yapmadım, normal kullanım senaryosuyla test ettim.
*Arka planda cihazın kendi programları ve Chrome'da 2 sekme açık şekilde;
%70 Parlaklık, kulaklık bağlı, Wi-Fi bağlantısı, Control Center'ın TEXT(dengeli mod oluyor.) modunda, 1080P kalitede iki film ve yarım saatlik YouTube izleyerek bitirdim.
4 Saat 50 dk civarında bir kullanım sundu.

*Çevrim dışı yapılan(Kodlama, film müzik, yazı yazma vs.) testlerde aralıksız 5-6 saat kullanım sunabilmekte.

********************************************************************************************************
Cinebench Testleri;
High Performance moduyla yapıldı.

Testlerden herhangi bir şüpheniz olmaması için Stok(Fabrika ayarı) ve Undervoltlu testleri ayrı ayrı paylaşacağım.
Öncelikle i5 9300H'ın genel puanlarına bakınız.
Excalibur'un değerleri de altdadır.
Görsellerden anlayacağınız üzere Excalibur ortalamanın bayağı üzerinde puanlar alarak performansını göstermekte.

CBR scores.PNG

Stok(Undervoltsuz) Cinebench skoru;

CBR15 (2).PNG

undervoltsuz CB20 puanı (2).PNG

Undervolt'lu Cinebech TESTLERI _[-0,125V XTU] ;

CBR15under.PNG

CBR20under.PNG

ThrottleStop ile ince ayar yaparak daha yüksek skorlar alınabilir ancak gerek olduğunu sanmıyorum.

Gelelim en önemli mevzuya;
Oyun Performansı;

b7c02e10-882c-480f-beec-f4a42c187e0d.jpg

Oyunlar soldaki resimdeki şekilde, Cihaz'ın altına destek yerleştirilerek arka kısmı havada olacak şekilde test edildi.

Oyunlar Gaming modunda test edildi.
Testlerden kimsenin şüphesinin olmasını istemem bu yüzden HWiNFO IA Voltges Ofsett değerini RTSS ile oyun ekranına yansıttım.
Yani Voltage ayarları cihazın stok(0, 000 V) halinde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Soğutma performansı özellikle ekran kartı konusunda bayağı başarılı. Bunun yanında aynı işlemci için açılan konulara bakarsanız CPU sıcaklıklarınında iyi seviyelerde olduğu söylenebilir.

Cihaz ve Firma Hakkındaki fikirlerim;
-Cihazı, son günlerde kronik sorunlarıyla öne çıkan Acer Nitro 5 yerine tercih ettim Bu yüzden mutluyum.
-Cihaz çoğu rakibine göre uygun fiyatlı ve performanslı.
-Soğutmasından memnunum Undervolt ile çok daha verimli hale gelir. Ancak gerek duymuyorum şu an için.
-Teknik servisin ilgisi her şubede farklı ancak daha önce arıza için giden kişiler büyük şehirlerdeki servislerden memnunlar ama geri kalan küçük şubelerin bilgisiz elemanlarından yakınıyorlar.
(Servis konusunda Monster kadar iyi olamazlar diye düşünüyorum.)
-Cihaza Upgrade yapmak garanti sıkıntısı çıkarmıyor(WhatsApp Hattından gerekli bilgiler edinilebiliyor.)
-Ömür boyu bakım garantisi var, ana servis şubelerinde yaptırmanız tavsiye edilir.
-Cihazı kullanan kişilerin bir WhatsApp grubu mevcut, henüz bahsedilen kronik bir sorun göremedim.

Son olarak firmanın bu modeller için sunduğu performans ve hizmet bence gayet iyi.
G770 / G780 / G900 gibi üst Segmentde'de başarılı olduğunu düşünüyorum.

Daha önce Recep Baltaş Monster için "Ucuz etin yahnisi" sözlerini kullanıyordu. Ancak son yıllarda, Monster'ın başarısından dolayı Technopat'da incelemeler gelmeye devam ediyor.
Yani önümüzdeki yıllarda Technopat'da bu ürünleri de görebiliriz.

Laptop alacaklar için Ryzen 4.seri öneriyorum. Ancak yine de Intel almak isteyenler için Excalibur serisi tercih edilebilir.

*Cihaz hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı beklerim...😉
*Daha iyi soğutmaya sahip olduğunu düşündüğünüz laptopları stok haliyle Watt ve Volt değerlerini görünür biçimde videosunu paylaşabilirsiniz.
Böylece laptop seçimlerinde yeni fikirlere sahib olabiliriz.

SAYGILAR...😎

Dosya Ekleri

• ee8603a7-021a-4423-8519-f2663ddba355.jpg
    ee8603a7-021a-4423-8519-f2663ddba355.jpg
    140,2 KB · Görüntüleme: 707
Son düzenleme:
Ortamlarda dolaşan ısınma problemine rağmen TUF A15 mi almalıyım sizce yoksa Excalibur G770 mi?
Asus'un işlemcisi çok üst ve kötü bir hava akışına sahip olmasına rağmen intel ile aynı ısınıyor...
İntele ne yaparsanız yapın ısınacak bu durumda Asus'u tercih ederdim .
Hiç olmassa daha az toz tutar. Çünkü intel işlemci için yapılan termal dizaynlarda fan direk açıkta.
Aceleniz yoksa bekleyin diğer firmalrın ürünleri yakın zamanda çıkacak.
Sen bunu hazır programla ayarlanmış şekilde geçici arttırıyor.
Burda ne demek istediğinizi anlamadım.😐

Burda ne demek istediğinizi anlamadım.
Benim AMD mobil için kullandığımdan örnek vereyim.

U işlemcili AMD bilgisayarım var. Bunun dahili GPU güçlü ancak verilen varsayılan TDP değeri küçük olunca az performans alıyorsun. 15TDP varsayılan değere sabitlemiş Lenovo. Başka X markası 25 TDP'e çıkarmış, o cihaz benden daha iyi FPS ve puan alıyor. Ben de Ryzen Controller ile bu değeri 45 TDP'e kadar turbo mesafesine çıkarıp, için de bulunan Vega 8 GPU'un ister istemez de gücü artıyor. Yani ben bu programla çıkarabiliyorum, ama ben bu programı silersem veya cihaz açılınca uygulansın bu profil gibi ayar yapmazsam 15 TDP varsayılan değere düşüyor. Yani BIOS'da böyle ayar yoksa, yazılımlarla kalıcı bir ayar olmuyor demek istemiştim.

Excalibur yazılımda bir nevi Ryzen Controller gibi hazır profil yapmışlar onu ayarlıyorsun. Sen cihaza format at veya dosyayı kaldır yine cihazın Standart ayarı ne ise o oluyor demek istedim.

Bu işi bilmeyen cihazı alınca aynı donanım bende neden düşük diyor, anladın ;)

Cihazın soğutma performansına güveniyorsan yükselt veya üretici ona göre de ayarlıyor ısınma olmaması için.

Şu yukarıda ki 4800H'ı da Ryzen Controller ile ısınma dengesini stabil ayarlanabilir aslında. Ya varsayılan TDP değerden fazla güç vermişler cihaza, ya da soğutma performansı kötü :D

Son düzenleme:
Excalibur yazılımda bir nevi Ryzen Controller gibi hazır profil yapmışlar onu ayarlıyorsun. Sen cihaza format at veya dosyayı kaldır yine cihazın Standart ayarı ne ise o oluyor demek istedim.
Tamam işte bende onu söyledim. Excalibur Control merkeziyle isterseniz High performance moduna , isterseniz Gaming moduna alırsınız.
Yazılımı kaldırıp windows'un güç modlarınıda kullanabilirsiniz.

Her firmanın yazılımında bu sınırlama mevcut;

4.PNG
maxresdefault.jpg
b1dea5584eb702e00314e63786ee646b.jpg

herhangi bir laptop'da silent modu seçtiğinizde veya oyun modu seçtiğinizde size farklı Watt değerleri ile güç kısıtlaması yapar zaten.
Excalibur'a özgü değilki. 🤓

Cihazın soğutma performansını aynı gücü tüketen laptoplar arasında değerlendirdim.
Bir de soğutma performansını en iyi anlamanın yolu ekran kartı tam yükteyken kaç derecede çalıştığıdır bence.
Mesela Asus Rog GTX 1650 50 Watt tüketirken 75-78C derecelerde çalışırken.
Excalibur ve MSI'da 64-70 C dereceler arasında aynı güç tüketiminde çıkıyor.
Şu yukarıda ki 4800H'ı da Ryzen Controller ile ısınma dengesini stabil ayarlanabilir aslında. Ya varsayılan TDP değerden fazla güç vermişler cihaza, ya da soğutma performansı kötü :D
Yani bir miktar düşürülerek güzel ayarlar sağlanabilir.👍

Cihaz elimde olmadığı için bu cihaz hakkında net bir cevap veremem maalesef. Cihazlar elime geçince ve iyi bir araştırma sonrası daha net sonuçlar verebiliyorum.

Demek istediğini de ben anladım rahat ol :) Aynı işlemci ile verilen güç değerleri aynı tutularak test yapmak daha doğru olacak. Benim elimde olsa cihaz güzel ısıtırdım:D Benim ısı ve testlere dayanırsa ve fan görünüş tasarımı falan da hoşuma giderse cihaz tamamdır.

Bugün Lenovo'nun yeni cihazların fan sistemi ve dereceleri izlerken de ağzım sulandı zaten :) İstediğim ve şikayetlerim de işe yaramış sanırım. Forum da zaten güzelim cihazları mahvetmişti ve genel bir şikayet vardı, düzeltmiş gibi en düşük sistemi bile.

@SunSet
Şu sıvı metal macun işlemini firmalar halletsede ,bizde böyle şeylerle uğraşmasak.😀

Öbür türlü bu kadar ince cihazlarda gözümüzü korkutmayacak sıcaklıklar mümkün görünmüyor.
Asus sıvı metal üzerine çalişıyordu ama ne zaman bir sonuca ulaşılacak bilmiyorum.

@AntonVanko Mobil tarafında da gelecektir. Mobil tarafı istediğim hali alıyor. Lenovo cihazları ısınma problemleri az duyulan marka. Adamların sürücü desteği de geniş. Normal bir ultra cihazında bile bir oyuncu bilgisayarda kullanılan bir kaç ayarlamalar mevcut(Turbo Fan ve temizleme gibi).

Bakalım Asus servisi ülkemiz de kötü, bu yüzden şuan ona uzak gibiyim. Acer servisi ile yan yana zaten Ümraniye tarafında olan.

Technopat'dan herkese merhaba ben @AntonVanko, Bu gün sizlerle birlikte Laptop incelemesi yapacağız...🙂

Cihazı 02/2020 tarihinden bu yana 4 aydır kullanıyorum. Deneyim ve fikirlerim bu süre içerisinde oluştu.
Fiyat: 5566 TL
Casper Excalibur G770.9300-A5H0X
Üretici:
Quanta Computer.
CPU: i5-9300H
GPU: GTX 1650 GDDR5

RAM: Samsung DDR4 2666MHz [8+4]
SSD: Kingston 240GB M.2 SATA SSD
HDD: WD Blue 1TB 5400 RPM
Ekran: 15.6" FHD IPS
Ağırlık: 2, 1 kğ

Cihaz Tasarımı;
*Laptopun elimizin temas ettiği klavye zemini metal, geri kalanı kısımlar plastik.(-)
*Metal kısım maalesef parmak izi bırakıyor.(-)
*Touchpad kısmı'da yine parmak izi bırakıyor. Elim fazla terlediği için uzun kullanımda algılama hassaslığı düşüyor ve kuru bezle silmem gerekiyor.(-)
*CPU, GPU ve PCH entegreleri klavyenin Numpad kısmının altında, yani klavyenin çok kullanılan kısımlarda ısı hissi yok.(+)
*Fan çıkışları arkada ve direk olarak arkaya üflüyor.(Ekrana üfleme söz konusu değil)(+)
*Tuşlarda uzun süredir yazı yazıyorum renk atma veya silinme sorunu oluşmadı.(+)
*3 Bölge RGB klavye aydınlatması mevcut, 6 farklı efekt seçilebiliyor.(+)

Eki Görüntüle 579296

Eki Görüntüle 579297

Eki Görüntüle 579299

Eki Görüntüle 579294

Eki Görüntüle 579288

Eki Görüntüle 579287

Eki Görüntüle 579289

Eki Görüntüle 579290

Cihaz yönetimi[CONTROL CENTER];
Cihazın güç modları genel olarak işlemcinin Power Limit değerlerini sınırlamaya dayanıyor.

Eki Görüntüle 579182

Eki Görüntüle 579179

Eki Görüntüle 579180

Eki Görüntüle 579181

Cihaz 3 farklı modda oyunları akıcı şekilde oynata biliyor.[H.Performance - Gaming - Text ]
Text mod'da en düşük işlemci sıcaklığı dolayısıyla en az fan sesini sunuyor. [GTA V =CPU :65 - 75 C GPU : 60-65 C ]
Gaming mod önerilen moddur şu an için oyunlarda gayet yeterli performansta [GTA V = CPU :77-85C GPU: 63-69 C ]
High Performance mod bu modda işlemci 60 - 70 Watt arasında çalışıyor ve 97C dereceye gelmeden 4.0GHz Turbo frekansını asla kısmıyor. [GTA V= CPU: 85 - 95 C GPU: 67-72C derece arası.

*Tabiki bunlar arasında oda sıcaklığına mevsime göre seçimler yapabilirsiniz.
Gaming mode ile yaptığım testleri birzdan göreceksiniz.

Batarya performansı;
*52WH bataryaya sahip ve test sırasında Extreme ayarlamalar yapmadım, normal kullanım senaryosuyla test ettim.
*Arka planda cihazın kendi programları ve Chrome'da 2 sekme açık şekilde;
%70 Parlaklık, kulaklık bağlı, Wi-Fi bağlantısı, Control Center'ın TEXT(dengeli mod oluyor.) modunda, 1080P kalitede iki film ve yarım saatlik YouTube izleyerek bitirdim.
4 Saat 50 dk civarında bir kullanım sundu.

*Çevrim dışı yapılan(Kodlama, film müzik, yazı yazma vs.) testlerde aralıksız 5-6 saat kullanım sunabilmekte.

********************************************************************************************************
Cinebench Testleri;
High Performance moduyla yapıldı.

Testlerden herhangi bir şüpheniz olmaması için Stok(Fabrika ayarı) ve Undervoltlu testleri ayrı ayrı paylaşacağım.
Öncelikle i5 9300H'ın genel puanlarına bakınız.
Excalibur'un değerleri de altdadır.
Görsellerden anlayacağınız üzere Excalibur ortalamanın bayağı üzerinde puanlar alarak performansını göstermekte.

Eki Görüntüle 579580

Stok(Undervoltsuz) Cinebench skoru;

Eki Görüntüle 579206

Eki Görüntüle 579207

Undervolt'lu Cinebech TESTLERI _[-0,125V XTU] ;

Eki Görüntüle 579576

Eki Görüntüle 579577

ThrottleStop ile ince ayar yaparak daha yüksek skorlar alınabilir ancak gerek olduğunu sanmıyorum.

Gelelim en önemli mevzuya;
Oyun Performansı;

Eki Görüntüle 579295

Oyunlar soldaki resimdeki şekilde, Cihaz'ın altına destek yerleştirilerek arka kısmı havada olacak şekilde test edildi.

Oyunlar Gaming modunda test edildi.
Testlerden kimsenin şüphesinin olmasını istemem bu yüzden HWiNFO IA Voltges Ofsett değerini RTSS ile oyun ekranına yansıttım.
Yani Voltage ayarları cihazın stok(0, 000 V) halinde.

Soğutma performansı özellikle ekran kartı konusunda bayağı başarılı. Bunun yanında aynı işlemci için açılan konulara bakarsanız CPU sıcaklıklarınında iyi seviyelerde olduğu söylenebilir.

Cihaz ve Firma Hakkındaki fikirlerim;
-Cihazı, son günlerde kronik sorunlarıyla öne çıkan Acer Nitro 5 yerine tercih ettim Bu yüzden mutluyum.
-Cihaz çoğu rakibine göre uygun fiyatlı ve performanslı.
-Soğutmasından memnunum Undervolt ile çok daha verimli hale gelir. Ancak gerek duymuyorum şu an için.
-Teknik servisin ilgisi her şubede farklı ancak daha önce arıza için giden kişiler büyük şehirlerdeki servislerden memnunlar ama geri kalan küçük şubelerin bilgisiz elemanlarından yakınıyorlar.
(Servis konusunda Monster kadar iyi olamazlar diye düşünüyorum.)
-Cihaza Upgrade yapmak garanti sıkıntısı çıkarmıyor(WhatsApp Hattından gerekli bilgiler edinilebiliyor.)
-Ömür boyu bakım garantisi var, ana servis şubelerinde yaptırmanız tavsiye edilir.
-Cihazı kullanan kişilerin bir WhatsApp grubu mevcut, henüz bahsedilen kronik bir sorun göremedim.

Son olarak firmanın bu modeller için sunduğu performans ve hizmet bence gayet iyi.
G770 / G780 / G900 gibi üst Segmentde'de başarılı olduğunu düşünüyorum.

Daha önce Recep Baltaş Monster için "Ucuz etin yahnisi" sözlerini kullanıyordu. Ancak son yıllarda, Monster'ın başarısından dolayı Technopat'da incelemeler gelmeye devam ediyor.
Yani önümüzdeki yıllarda Technopat'da bu ürünleri de görebiliriz.

Laptop alacaklar için Ryzen 4.seri öneriyorum. Ancak yine de Intel almak isteyenler için Excalibur serisi tercih edilebilir.

*Cihaz hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı beklerim...😉
*Daha iyi soğutmaya sahip olduğunu düşündüğünüz laptopları stok haliyle Watt ve Volt değerlerini görünür biçimde videosunu paylaşabilirsiniz.
Böylece laptop seçimlerinde yeni fikirlere sahib olabiliriz.

SAYGILAR...😎

Emeğine sağlık hocam benim de aklında son dönemde sıkça reklamını gördüğüm Excalibur G900 var. Tabi gırtlak dolu paketi alamam o kadar param yok ama. Konfigüre ederek daha uygun versiyonlarından birini alabilirim. Ne dersin Excalibur G900 alınır mı?

@Silinen üye
G900 kullanan birisini tanıyorum, ona gerekli detayları sorarım.
Ona göre bir karar veririm. Kullanmadığım için al veya alma diyemem
Ancak iyi bir cihaz olduğunu düsünüyorum...

Eyvallah hocam merakla bekliyorum haberini. Bana da özellikle ekran hertzinden dolayı FPS Oyunlarında iyi iş çıkarır mış gibi geldi. Şu akıllı termal soğutma olayları yeterince başarılıysa tabii...

Merhaba dostum gerçekten güzel bir inceleme konusu oluşturmuşsun, çaban için teşekkür ederim. Ben HP, Monster, Acer Nitro ve Excalibur arasında kaldım fakat şu an tercihimi Excalibur'dan yana kullanmak istiyorum. Bilgisayarı Trendyol veya Casper resmi sitesi üzerinden alacağım. Eğer laptopu kullanıp memnun kalmazsam 14 gün içinde iade şansım mevcut mu? Yoksa hiç dokunmadan mı iade etmek zorundayım?

Laptopu aldıktan sonra da iletişime geçersek çok olumlu olur, malum modelin kullanıcısı sınırlı sayıda ve bu benim ilk Gaming FreeDOS laptop deneyimim olacak biraz yardıma ihtiyacım olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı