Excalibur G770 Excalibur yazısından sonra açılmıyor

SAMUR4I

Kilopat
Merhaba, geçenlerde Mint kuramadığıma dair bir konu açmıştım ona çözüm bulamayınca Arch Linux'u tekrar kurmak istedim önceden onu sorunsuz kurmuştum çünkü. Neyse yeni sürümünü indirip etcher ile USB hazırladım kurulum videosu izliyordum her şey sorunsuz ilerliyordu hatta kurulum bitti, cihazı rebootladım videodaki gibi fakat Excalibur yazısında kaldı ve açılmıyor şu an yardım edebilir misiniz?

Cihaz: Casper Excalibur G770 i7-9750H olan modeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen öyle hocam, önceden dönen bir şey çıkardı yazının altında yükleme ekranı gibi orası da çıkmıyor ve ek olarak F tuşları çalışmıyor ne BIOS ne de boot ekranına girebiliyorum hata kodu vs. yok bu arada.

BIOS bozmuşsun. Eh bende birkaç gün önce satacağım masaüstü Casper bilgisayarda yaşadım bunu. Casper'in kötü anakartları işte... Servise verin.

Merhaba, geçenlerde Mint kuramadığıma dair bir konu açmıştım ona çözüm bulamayınca Arch Linux'u tekrar kurmak istedim önceden onu sorunsuz kurmuştum çünkü. Neyse yeni sürümünü indirip etcher ile USB hazırladım kurulum videosu izliyordum her şey sorunsuz ilerliyordu hatta kurulum bitti, cihazı rebootladım videodaki gibi fakat Excalibur yazısında kaldı ve açılmıyor şu an yardım edebilir misiniz?

Cihaz: Casper Excalibur G770 i7-9750H olan modeli.

Dostum aynı sorunu ben de yaşıyorum. Bende de G770 var. Manjaro kurduktan sonra yeniden başlattım ve Excalibur yazısında kaldı. Teknik servisi aradığımda: Bizim Linux ile bir anlaşmamız yok o yüzden Windows işletim sistemi kurmanızı öneririz dediler. Sen sorununu çözdün mü çözdüysen nasıl yaptığını söyler misin?

@BetaMash hocam öncelikle geç cevap için kusura bakmayın son zamanlarda pek aktif değilim ne yazık ki, soruna gelecek olursak bundan önceki konumda belirtmiştim benim cihazımda SSD ve HDD bulunmakta ben Linux'u SSD'ye kurmuştum meğersem SSD anakart'ta takılıyken açılmıyormuş cihaz (HDD çalıştırmak istesem bile) SSD'yi söküp HDD'ye Windows 11 yükleyince laptop açıldı ve şu an sorunsuz kullanıyorum, eğer senin sorun anakart'ta ise çözümü hiç bilmiyorum o dönem çokça araştırdım fakat bizim cihaz için çözüm sunanları bulamadım maalesef. Ben anlattığım şekilde çözdüm anakartımda değil SSD'de imiş sorun senin sorun anakartsa çözümü dediğim gibi bilmiyorum, umarım çözebilirsin sorunu.

@BetaMash hocam öncelikle geç cevap için kusura bakmayın son zamanlarda pek aktif değilim ne yazık ki, soruna gelecek olursak bundan önceki konumda belirtmiştim benim cihazımda SSD ve HDD bulunmakta ben Linux'u SSD'ye kurmuştum meğerse SSD anakartta takılıyken açılmıyormuş cihaz (HDD çalıştırmak istesem bile) SSD'yi söküp HDD'ye Windows 11 yükleyince laptop açıldı ve şu an sorunsuz kullanıyorum, eğer senin sorun anakartta ise çözümü hiç bilmiyorum o dönem çokça araştırdım fakat bizim cihaz için çözüm sunanları bulamadım maalesef. Ben anlattığım şekilde çözdüm anakartımda değil SSD'de imiş sorun senin sorun anakartsa çözümü dediğim gibi bilmiyorum, umarım çözebilirsin sorunu.

Laptop İstanbul'a gitti teknik servise ve dedikleri şey " Cihazın Linux Desteği Yok ". Şaka gibi. WhatsApp'tan Excalibur'a yazdığımda kurabilirsiniz diyorlar. Ankara'daki serviste de kurabilirsiniz diyorlar. Bana bazı yönelgeler attılar. Flash bellekle EFI desteği sorun çıkarabiliyor o yüzden DVD'ye kurmanızı öneririz. Yıl 2022, laptopta CD girişi yok adam bana DVD'ye kur dedi. Sorun şeyden kaynaklanıyor sanırım. Windows başlangıç ayarlarında Fast Boot var onun kapanması lazım sanırım. Bir de BIOS'ta Secure Boot'un kapalı olması gerekiyor. Onun dışında başka bir şey bulamadım. Bugün tekrar deneyeceğim, bana Ubuntu kur dediler. Bir gelişme olursa yazarım o7
@BetaMash hocam öncelikle geç cevap için kusura bakmayın son zamanlarda pek aktif değilim ne yazık ki, soruna gelecek olursak bundan önceki konumda belirtmiştim benim cihazımda SSD ve HDD bulunmakta ben Linux'u SSD'ye kurmuştum meğersem SSD anakart'ta takılıyken açılmıyormuş cihaz (HDD çalıştırmak istesem bile) SSD'yi söküp HDD'ye Windows 11 yükleyince laptop açıldı ve şu an sorunsuz kullanıyorum, eğer senin sorun anakart'ta ise çözümü hiç bilmiyorum o dönem çokça araştırdım fakat bizim cihaz için çözüm sunanları bulamadım maalesef. Ben anlattığım şekilde çözdüm anakartımda değil SSD'de imiş sorun senin sorun anakartsa çözümü dediğim gibi bilmiyorum, umarım çözebilirsin sorunu.
Laptop İstanbul'a gitti teknik servise ve dedikleri şey " Cihazın Linux Desteği Yok ". Şaka gibi. WhatsApp tan Excalibur a yazdığımda kurabilirsiniz diyorlar. Ankara'daki serviste de kurabilirsiniz diyorlar. Bana bazı yönelgeler attılar. Flash bellekle EFI desteği sorun çıkarabiliyor o yüzden DVD ye kurmanızı öneririz. Yıl 2022, laptopta cd girişi yok adam bana dvd ye kur dedi. Sorun şeyden kaynaklanıyor sanırım. Windows başlangıç ayarlarında Fast Boot var onun kapanması lazım sanırım. Bir de BIOS ta secure boot un kapalı olması gerekiyor. Onun dışında başka bir şey bulamadım. Bugün tekrar deneyeceğim, bana ubuntu kur dediler. Bir gelişme olursa yazarım o7

Dual boot ile hem ubuntu hemde windwos kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.
Sadece saat sıkıntısı yaşıyorum geçiş yaptıktan sonra windows ta saat senkron etmem gerekiyor.

Geri
Yukarı