Exper EasyPad T7Q - 179 TL - İlk İzlenimler ve Tabletlerde İlk Şarj Hakkında

ERDEM İRİ

Kilopat
Daha fazla  
İşletim SistemiAndroid 4.4
Ekran Boyutu7 inç
Ekran TipiLED IPS
Ekran Çözünürlük1024 x 600
İşlemci TipiARM Cortex A7
İşlemciALLWINNER A31S
İşlemci Hızı1.2 GHz
Bellek1 GB
Disk Kapasitesi8 GB
WLANVar
HDMIVar
USBVar
WebcamVar
Ön Kamera0.3 MP
Arka Kamera1.3 MP
Kart OkuyucuVar
[TBODY] [/TBODY]

Arkadaşlar 06.02.2015 Cuma günü itibariyle BİM Mağazasından 179 TL'ye 1 adet Exper EasyPad T7Q satın aldım...
Cihazı almaktaki amacım hem 179 TL gibi uygun bir fiyatı olması,
hem de yapacak olduğum işlemler, daha çok arşivimde bulunan 2500 küsür adet Epub formatlı kitapları okumak ve ara sıra da film izlemek...
Film dedik de; kutusunun içerisinden "Micro HDMI to HDMI" dönüştürücü aparatı da çıktı...
Bunu gördüğümde açıkçası şaşırdım. Her ne kadar piyasada bu aparatları uygun fiyata bulmak kolay olsa da, beni elektronik mağazalarına gitmekten kurtardığı için bu ufak detay oldukça sevindirdi.
Böylelikle tableti HDMI ile televizyona bağlayıp filmlerinizi büyük ekrandan izleyebilirsiniz...
Bu açıdan bakarsak,
Allwinner A31 4 çekirdekli işlemci ve 8 çekirdekli bir grafik birimine sahip olmasından dolayı, en azından benim isteklerim için (özellikle film konusunda) yeterli olacağını düşünüyorum.
Ekran bileşeni demişken, yukarıda cihazın teknik özellikleri yer alıyor,
fakat ekran kartı bileşeni yer almadığından onu da ben not olarak ekliyorum:
8 Çekirdekli PowerVR SGX544 grafik birimine sahip bir cihaz...
Cihazın tasarımı özellikle en çok hoşuma giden detaylarından,
tabletin arka bölümünün alüminyum bir yapıdan oluşması, bana ısınma konusunda sorun çıkarmayacağı hissi veriyor.
Dokunduğumda hissettiğim soğukluk nedense beni mutlu ediyor :)
Cihazı henüz açmadım fakat özellikleri ve fiyatı itibariyle tam bir fiyat-performans cihazı olarak gözüküyor...
Ek bilgi olarak:
Kullanım kılavuzunda;
"Kullanmadan önce en az 4 saat süre ile şarj ediniz" şeklinde bir ibare vardı.
Ben de "Ne olur ne olmaz, ilk günden işi sağlama alalım ki pilimiz sağlıklı olsun" düşüncesiyle cihazı kapalı vaziyette saat 11:00'de şarja taktım. Saat 15:00 gibi şarjdan alacağım.
Araştırdığımda Android cihazların sistem klasöründe "batterystats.bin" isimli bir dosya varmış.
Yeni alınan tablet ya da android telefonların ilk açılışında bu "batterystats.bin" isimli batarya istatistik dosyası yeni oluşturulduğu için o anki pil seviyesini baz alıyormuş.
Dolayısıyla ilk alınan ya da yeni rom/yazılım yüklenen cihazlarda batarya kalibrasyonu ve şarj yüzdesinin doğruluğu açısından bu önemliymiş.
Öğrendiğim bu ayrıntılar ne kadar sağlıklı ya da doğru bilemiyorum.
Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda beni aydınlatırsa daha mutlu olurum.
Cihazı henüz açmadım.
Şu an kapalı şekilde şarj olmakta.
Açıp kullanmaya başladıktan itibaren görüşlerimi sizinle paylaşırım.

Tabletin performansı süper. Asphalt 8'i akıcı olarak oynayabiliyor ancak bataryası çok kötü. 3-4 aydır kullanıyorum ama bataryası yetmiyor ona. Hatta güç yetmediği gibi wifi den düşmeler yapıyor. Ben bunu fark ettim. Bataryanın amperi yetersiz ama diğer her şeyi süper.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de saat 15:30'da şarjdan aldım, şu an bu yazıyı yazarken saat 18:00... 2.5 saattir kurcalıyorum, güncelleştirmeleri yaptım, uygulamaları yükledim, 2500 adet e-kitabımı kopyaladım OTG kablosu ile;
şu an kalan pil %58 hocam. İlk şarj için iyi gibi durumu sanki,
henüz oyun deneme fırsatım olmadı, ama performans konusunda şüphem yok, bu akşam yükleyip deneyeceğim..
179 liralık bir tabletin böyle bir performans vereceğini düşünmüyordum açıkçası. Bataryanın ilk şarjı zaten, bir kaç dolumdan sonra daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı