Exper Karizma W258huq Laptop Kasma Sorunu

Magic_Lord

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Exper karizma w258huq türü laptop'a sahibim. 3 yıllık bilgisayar. Çok kasmasından şikayetçiydim ve içini açıp fanı temizledim. Fan o kadar tozluydu ki zor döneceğini düşünüp fanı iyice temizledim. Tekrar taktım fakat aynı fanın olduğu yerden kasma sesi geliyor. Sizce sorun ne olabilir ? Ayrıca Windows 10'da fazla kasıyorken Windows 8.1'de biraz daha az kasıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 yıl kullanılmış ise kasması normal karşılanmalı, sonuçta donanımda bi zaman sonra yavaşlıyor ve sizin bilgisayarınızında kasma vakti gelmiş. Kasma sesini tam anlamıyla anlamadım, Windows 10 daha hızlı bir işletim sistemi dir. İstersen donanım ile ilgili bilgileri paylaşırsan daha iyi olur.

• İşlemci: İntel(R) Pentium(R) CPU B940 2.00 Ghz (2 CPUs)
  • RAM: 4 GB DDR3
  • Ekran Kartı: İntel Hd Graphics Windows 10 Pro 64 bit. Donanım dediğin bunlar mı ? Birde kasma sesi derken oyun oynarken donmuyor yani oyunu etkilemiyor ancak fandan çok ses geliyor. İçini temizlemiştim ama termal macun sürsem etki eder mi ?Veya benim başka yapabileceğim birşey var mı ?

Merhaba. Evet donanım bilgileri bunlar, dediğim gibi sistem eski olduğu için pek fazla yapıcak bir şey yok, ses sorunu fan dan olabilir belki fan düz durmadığı için(yani vidalar falan yerine oturmadığı için) ses oluyor olabilir. Ses sorunu çok fazla şekilde değil ise ve sizi rahatsızsız etmiyor ise bırakın kalsın, ama bir sıcaklık değerlerine bakın eğer cihaz fazlası ile ısınıyor ise o zaman termal macunu ihtiyaç duyarız. Aynı işlemcinin bir üstü b950 benim Laptopta var i3 altı bir işlemci fazla kötüde olmasada hızlı da değil zaten ekran kartı işlemci ye bağlı olarak entegre halde bulunuyor. Eski sistem anlayacağın pek fazla yapılacak birşey yok. Ram de eklesen termal macunda sürsen uzun ömürlü değil boşa olur. Ha işimi görüyor diyorsan at sıcaklık değerini sana ne yapacağını söyleyim.

Sıcaklık değerini hangi programla ölçeyim ?

Real Temp ile ölçtüm. Boşta 50 - 57 arası bir sıcaklık değeri var. Ne yapayım ?

Boşta 50 60 derece fazla bence, birde yük altında bakalım dostum. Eğer o da fazla ise termal macunda ve fanda sorun var demek tir.

Yük altında derken bütün uygulamaları açıp öyle mi bakayım sıcaklığa ?

Şu an bilmiyorum ama Cs.1.6, kamera, virüs programı falan açık ve 44 derece. Nasıl oldu hala inanamıyorum. :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı