Exper XCellerator M5X fiyatları dibe vurdu! (i5 7400 + GTX 1060 3900TL)

Ulgoray

Kilopat
Makaleler
16
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhabalar.

Uzun zamandır takip ettiğim Exper XCellerator M5X laptopların fiyatları ciddi derecede düştü. Daha düne kadar 6000 liradan aşağı olmayanlar laptoplar 3900TL kadar indi.

Aşağıdaki fiyat arama motorlarından, fiyatları takip edebilirsiniz.

Herkes gibi bende "Exper tabii, dandik laptoplar yaptığı için laptobu satılmamış, ellerinden çıkarmaya çalışıyorlar" diyordum. Fakat 1 hafta önce bir arkadaşım bu bilgisayarı aldıktan sonra incelemeye başladım ve fikrim tamamen değişti.

Detaylı bir inceleme olmayacak ama elimden geldiğince gerekli bilgileri vereceğim.

Arkadaşım bilgisayarın i5 7400 + GTX 1060'lı modelini aldı. [Exper XCellerator M5X-5060A1] i7 7700 + GTX 1070'li gibi başka daha yüksek modelleri de var. (Kesinlikle i7 7700 + GTX 1070'li olan modeli tavsiye ediyorum)

Öncelikle bilgisayar MSI MS16l1 modeli. Evet biliyorum şaşıracaksınız ama bilgisayar MSI'nın tasarlamış olduğu bir kasa ve anakarta sahip. Aslında barebone laptoplara hakim olanlar için durum pek de şaşırtıcı değil. Çünkü Exper'de olan durum ülkemizde satılan "Monster" markası içinde geçerli. Laptoplarını "Clevo" gibi markalardan seçip kendi markasını bastırıp ithal ediyor. Kişisel düşüncem olarak MSI'ın tasarımları Clevo'dan daha iyi olduğunu varsaydığımızda Exper, M5X modelini güzel bir temel üzerine inşa ediyor. :)

Yabancı forumda MSI MS16l1 için, MSI GT62VR modeli ile aynı olduğu söyleniyor. Hatta kasa içleri neredeyse birebir aynı.

56e52e11-309f-4a8c-9eb3-f6f1b4c833d9.jpeg

Bilgisayarın özelliklerine geçecek olursak, içerisinde masaüstü işlemcisi olan 1151PIN Intel i5 7400 barındırıyor. Aynı zamanda MXM bir GTX 1060'a sahip. MXM'i bilmeyenler için, MXM ekran kartları anakarta lehimli değil, modüler. Yani çıkartılabilir şekilde geliyor. Bu durumda eğer bulabilirseniz laptoba MXM bir RTX2080 bile takabilirsiniz. Aynı şekilde tabii ki işlemcide değiştirilip daha yüksek bir modele geçilebilir. Anakart Z170 çip setine sahip. Overclock yapmak için müsait.

RAM: 2 Adet Kingston 8 GB 2400MHz DDR4 KVR24s17s8 SODIMM modeli. [4 Adet RAM slotu var, 16x4=64GB kadar ram desteği var]

HDD: Seagate 2.5 1 TB Barracuda ST1000LM048 SATA 3.0 5400 RPM

SSD: Samsung PM871B 128 GB SATA M.2 [NVMe Olmasını çok isterdim :(]

Batarya: 8 Hücreli 14.4V 5225MAH Li-Ion

Ağırlık: 2.92KG (Şarj adaptörü ile birlikte 3.5KG diyebiliriz)

Ölçüler: 390x266x39.8mm / 15.6x10.64X1.59-inch

Ekran paneli: LG Philips LP156WF6 60Hz

Tüm bunların yanında klavye Exper'in resmi sitesi dahil hiçbir yerde gösterilmemesine rağmen RGB ve animasyonlu olduğunu öğrendim. Laptop geldiğinde aynı resmi sitesinde olduğu gibi düz bir şekilde beyaz renkte yanıyordu. Daha sonra bir başka sitede klavyenin yazılımı olduğunu öğrenip, değiştirebildim.

WhatsApp Image 2019-11-05 at 00.09.31.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 01.43.41.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 01.40.20.jpeg

Aslında bu laptobu aynı şekilde kendi markasını üzerine basıp satan "Eurocom" adında bir başka marka daha var. MSI MS16l1 modelini araştırdığımda, Exper M5X modeli ile Eurocom Tornado F5 birebir aynı ürün olduğunu gördüm. Ürünün incelemesini baktığımda ise birçok sürücüye sahip olduğu paylaşılmıştı. Exper M5X'de denediğimde ise sürücüler birebir uyumlu çıktı. Klavye yazılımı olan KLM'ye ise bu sayede keşfetmiş oldum.

KLM_KeyboardSoftware-300x277.jpg

Tüm sürücülere buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda İngilizce biliyorsanız, incelemesine bakmanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Marka ve işlemci, ekran kartı vs. farklı olsa da ürün her şeyi ile birebir aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Isı değerlerine laptop arkadaşta olduğu için tam olarak bakma fırsatım olmadı. Ama kendisi 85 dereceyi gördüğünü söyledi. Fanlar'n sesi haliyle çok ısındığında coşuyor. Aynı zamanda Turbo fan butonu ile fanların RPM değeri arttırılıp daha iyi soğutuyor.

FPS testlerini de yapamadım. :( Tek bildiğim Red Dead Redemption 2 optimizasyon sorunu yüzünden laptop'un canını okudu. Şu an orta ayarlarda 35-40FPS arası alıyor.

WhatsApp Image 2019-11-04 at 16.29.24.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 00.43.53.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 01.12.14.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 01.15.57.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 01.16.18.jpeg WhatsApp Image 2019-11-05 at 01.16.38.jpeg

Şu an için görünen sıkıntıları kaba görüntüsü, kalınlığı ve biraz fazla ağırlığı. Ama hele şu anki güncel fiyatlarını baz aldığımızda bu fiyata hem masaüstü işlemci, hem de bu kadar güçlü bir ekran kartlı laptop almanız imkansız. Herkes gibi bende "Madem bu kadar iyi, neden fiyatı ucuz? " Diye kendi kendime sordum. Bir teori yürüttüğüm de ise büyük ihtimalle Exper'in kötü şöhreti, kalitesiz ürünleri ile birlikte bu ürün için kötü bir imaj yaratmış gibi gözüküyor. Haliyle de bu üründe bu durumdan nasibini alıp, satışta çuvallamış. Aynı zamanda ürün her ne kadar günümüz için güçlü gözükse de, piyasa için eski bir laptop. 10. nesil Intel işlemcilerin yeni yeni çıktığını varsaydığımız da bu ürün 3 nesil önceki işlemciyi barındırıyor. (Ama tabii ki eski bile olsa, masaüstü işlemcisi olduğu için gücü ortada) Tüm bu argümanlar doğrultusunda da satıcılar bir an önce ürünleri ellerinden çıkarmak istiyor olabilirler.

Sonuç olarak büyük ihtimalle Exper kendisinin bile haberi olmadan güzel bir ürüne imza atmış. Güzelliği elbetteki tartışılır. Exper 2 sene resmi distribütör garantisi veriyor. Ama Exper'in garanti ve servis desteği nasıl olur bilmiyorum. Zira ürünün sürücülerini bile paylaşmamış, ürününde RGB klavye olduğundan bile bihaber olan bir marka. Ama sonuç olarak MSI'ın tasarladığı bir ürün olduğu için, laptoba laf atmak doğru olmaz. Exper markasını ortadan kaldırdığımızda geride kalan ürün gerçekten fiyatına göre kaliteli duruyor. Geri kalan kararı ve yorumu sizlere bırakıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ürünle ilgili en detaylı şekilde bilgileri yazmışsınız gerçekten çok işime yaradı. Şu an exper xcellerator m5x-5061a1 den yazıyorum. Ürün bende de var ama o dediğiniz klavye ledini değiştirme uygulamasını bulamadım. Bana da linki paylaşır mısınız? Bu arada üründen gerçekten fazlasıyla memnunum. Tek sorunu biraz kalın olması 😁 ama bu fiyata muhteşem bir cihaz.

Arkadaşınız şimdiye kadar herhangi bir sorunla karşılaştı mı? Oyun performansından memnun mu? Bir de panelde ışık sızması çok var mı? Hatta ışık sızmasını deneyip fotosunu atarsa çok memnun olurum.

Ürünle ilgili en detaylı şekilde bilgileri yazmışsınız gerçekten çok işime yaradı. Şu an exper xcellerator m5x-5061a1 den yazıyorum. Ürün bende de var ama o dediğiniz klavye ledini değiştirme uygulamasını bulamadım. Bana da linki paylaşır mısınız? Bu arada üründen gerçekten fazlasıyla memnunum. Tek sorunu biraz kalın olması 😁 ama bu fiyata muhteşem bir cihaz.
Merhaba ben ürünü sipariş ettim şuan kargoda geliyor.Urunu hangi satıcıdan aldınız ve üründen memnunmusunuz?Bu özellikleri görünce kacirmayayim dedim.

Merhaba ben ürünü sipariş ettim şuan kargoda geliyor.Urunu hangi satıcıdan aldınız ve üründen memnunmusunuz?Bu özellikleri görünce kacirmayayim dedim.

Şöyle oyunlarda fps değerlerinden bahsediyim. Lolde full ayarlarda 100-200 fps alıyor. GTA 5 full ayarlarda 80-100ün altına düşmüyo ama ben 60a sabitliyorum görüntüde kırılmalar olmasın diye. Klavye ışık yazılımını buldum gerçekten çalışıyo çok güzel ışık modları var. Ses kalitesi yüksek ve net bassları çok iyi veriyo üstündede sound blaster cinema3 yazıyo çok araştırmadım ama güzel. Ben n11 üzerinden aldım. İyikide kaçırmamışsınız bu arada ben ekran kartı özelliklerine bakınca şunu gördüm 6gb vram 8 gb paylaşımlı toplamda 14 gb ekran kartı var. Ben üründen gerçekten memnunum

Şöyle oyunlarda fps değerlerinden bahsediyim. Lolde full ayarlarda 100-200 fps alıyor. GTA 5 full ayarlarda 80-100ün altına düşmüyo ama ben 60a sabitliyorum görüntüde kırılmalar olmasın diye. Klavye ışık yazılımını buldum gerçekten çalışıyo çok güzel ışık modları var. Ses kalitesi yüksek ve net bassları çok iyi veriyo üstündede sound blaster cinema3 yazıyo çok araştırmadım ama güzel. Ben n11 üzerinden aldım. İyikide kaçırmamışsınız bu arada ben ekran kartı özelliklerine bakınca şunu gördüm 6gb vram 8 gb paylaşımlı toplamda 14 gb ekran kartı var. Ben üründen gerçekten memnunum
Teşekkür ederim cevap için.Marka olarak bakınca biraz korkuyordum ama bence hiçbir sorun olmayacak.Fps değerleri güzelmiş bu arada.Degeri niye bilinmiyo anlamadim :D. Birde cidden cok iyi fiyata aldim bence 4 bin liraya aldım güle güle kullan

Geri
Yukarı