Ezberleyerek mi anlayarak mı öğrenilmeli?

Siberci07

Hectopat
Daha fazla  
Nasıl öğrenilir ezberlemek mi anlamak mı?

Arkadaşlar kafamı kurcalıyor anlamak mı ezberlemek mi sizce hangisi, ben genelde cümleyi kendime göre çevirip ezberliyorum bu hata mı veya siz nasıl yapıyorsunuz?

Bir de minik bir sorum olacak: TYT-AYT her ne ise 9-12'ye kadar olan tüm ortalamama puanımız TYT gibi sınavlarda ek puan olarak mı veriliyor yoksa sıfırdan bir puan hesabımı var, bir de fen lisesi ve meslek lisesi öğrencisi bu sınava girdiğinde liseye göre ek puan alır mı?

Ezberleyerek. Eğitim sistemi bunu gerektiriyor çünkü. Kendi imkanlarınla bir şeyi anca ezberlersin öğrenemezsin. Bazı hocalara göre de öğrenme ezberle başlıyor. Sonuç olarak ezberleyeceksin.

Ezber iyidir, Yunan filozofları da öğrencilerine ezber yaptırırlar, Ömer Hayyam İbni Sina'nın hacimli eserlerini ezberlemiştir. Teorik bilgi ezberdir, ezberledikten sonra belli periyotlarla tekrar etmek gerekir.

Nasıl öğrenilir ezberlemek mi anlamak mı?

Arkadaşlar kafamı kurcalıyor anlamak mı ezberlemek mi sizce hangisi, ben genelde cümleyi kendime göre çevirip ezberliyorum bu hata mı veya siz nasıl yapıyorsunuz?

Bir de minik bir sorum olacak: TYT-AYT her ne ise 9-12'ye kadar olan tüm ortalamama puanımız TYT gibi sınavlarda ek puan olarak mı veriliyor yoksa sıfırdan bir puan hesabımı var, bir de fen lisesi ve meslek lisesi öğrencisi bu sınava girdiğinde liseye göre ek puan alır mı?

Sistem ezberletiyor ama sınavda düşündürmek istiyor.

Geri
Yukarı