Elektronik Ezdıy-fab grafik kartı tutucu PCI-e 3.0 beyaz 434 TL

3-4 FPS'ten fazla kaybınız olmaz. Ama dikey kullanacağınız zaman kasa kurgunuza göre GPU birkaç derece daha serin çalışabilir, buradan telafi etmeniz mümkün.
Şimdi bir konuda eksiğim var. Gen 4'ten yararlanmak için anakart işlemci dahil hepsinin uyumluluğu söz konusu. Biz PCİ 4.0 için bu kadar uğraşıyoruz 3.0 kullanmamak için. Bu diket tutacağının performans kaybı nasıl bu kadar az olabiliyor?

Ben bu markanın 4.0 modelini almıştım, ama 4.0'da oyun başladıktan bir süre sonra mavi ekran veriyor. BIOS'tan 3.0'a ayarlayıp öyle kullanmak gerekiyor. 3.0 modelinde bir sorun olmadan rahatlıkla kullanırsınız.
Yalnız dikkat edin, anakartın altında PSU kapağı olmayan veya fan olan kasalarda bu desteğin yükseklik ayarlı ayağını alttan dayayacak bir yer bulamayabilirsiniz.
Hocam ben de 4.0 olanını almayı düşünüyorum. Sorun olursa iade yapar sanırım Amazon öyle değil mi? Karta zarar verme ihtimali var mı?

Atıyorum ben bundan aldım , RX 6600 Gen 4 olduğu için ne kadar performans kaybı yaşarım?
Hocam YouTube da rx 6400 pcie 3 vs pcie 4 diye aratın. Oyundan oyuna göre değişir çünkü net bilemem. Ama pci e hattının x16'sını kullanmayan kartlarda performans farkı olur burası kesin.

Ekran kartını düz takmanın ne gibi bir yararı var ?

Şimdi bir konuda eksiğim var. Gen 4'ten yararlanmak için anakart işlemci dahil hepsinin uyumluluğu söz konusu. Biz PCİ 4.0 için bu kadar uğraşıyoruz 3.0 kullanmamak için. Bu diket tutacağının performans kaybı nasıl bu kadar az olabiliyor?
YouTube'da detaylıca açıklayan yabancı teknoloji kanalları var, onlarda görmüştüm. NVidia 3000 serisine kadar olan kartlar 4.0 veriyolunun tamamını kullanacak kadar transfer ihtiyacı duymuyor. Ancak ucu ucuna 3.0 veriyolunu dolduruyorlar. Ama mesela konu nvme SSD'lere gelince 4.0'ı daha verimli değerlendirebiliyorlar. PCIe x16 ve x8 arasında çok fark oluyor, ama 3.0 ve 4.0 arasında o kadar fark yok.
Ayrca @Moon7Shine 'ın dediği gibi ekran kartınız, işlemciniz ve ekran çözünürlüğünüze göre yapılmış 3.0/4.0 kıyaslamaları illa ki vardır, bunları arayıp görebilirsiniz.

Para veresim gelmiyor böyle şeylere 😁

Ekran kartını düz takmanın ne gibi bir yararı var ?
Kartların daha güzel olan ön kısımlarının gözükmesini bir kenara koyarsak; kartın soğutma bloğunun yapısına, kasa içindeki hava akışına ve kasa fanlarının konumlarına göre yatay veya dikey takmak daha serin çalışmasını sağlayabilir. Bunu ancak kasanızda iki türlü de takarak denediğinizde görebilirsiniz. Örneğin dikey taktığınızda cam ile GPU fanları arasında yeteri kadar boşluk olması çok önemli. Öte yandan kasanın altında bulunan fanlar kartı dik taktığınızda sıcak havayı GPU soğutma bloğunun içinden yukarıya üfleyerek daha rahat tahliye etmeyi sağlayabilir. Normal taktığınızda ise alttaki fanlar ile GPU fanlarının hızları uyuşmazsa GPU'yu kötü etkileyebilir de. Sıvı soğutmada push/pull konfigürasyonda radyatörün önüne farklı arkasına farklı hızlarda ayrı set fanlar taktığınızda ters etki ediyor mesela.

Sıcaklık yönünden tabi ki kasa yapısına göre farklar olacaktır. O da genelde yıllara dayanan tecrübeme dayanarak birkaç dereceyi geçmiyor diyebilirim, özellikle havadar kasalarda. Yalnız özellikle 6400 XT gibi 4.0 veriyolunu kullanan kartlar dışında birkaç FPS dışında fark göremezsiniz. Daha önce birçok 3.0 kablo kullandım. (Ali Express'ten aldıklarım, Phanteks, Thermaltake gibi) Kullandığım 3.0 kabloları 2060'tan 3090'a kadar deneyimledim. 6900 XT gibi kartlarla da deneyimledim, birkaç FPS fark oluyor, anlamıyorsunuz dahi. RTX 4000 serisi ve sonrasında işler biraz değişiyor sanırım, % olarak farkı bilmiyorum ama 4000 serisine yakın zamanda geçecek veya geçmiş kişiler iyice araştırıp öyle alsın. Onun dışında 6400 gibi birkaç kart hariç sorunsuz şekilde kullanırsınız, kaybı farketmeden.

Hocam ben de 4.0 olanını almayı düşünüyorum. Sorun olursa iade yapar sanırım Amazon öyle değil mi? Karta zarar verme ihtimali var mı?
1 ay içinde her türlü iade alır Amazon şüpheniz olmasın. Karta zarar verme ihtimali oldukça düşük, bilindik bir marka.

Para veresim gelmiyor böyle şeylere 😁

Güzel çalışma, elinize sağlık ama zevk meselesi. Ek olarak sadece aparat değil bu, kablo da dahil.

3080 de ne kadar bir performans kaybına sebep olur acaba?
Sıfıra yakın.

Yalnız özellikle 6400 XT gibi 4.0 veriyolunu kullanan kartlar dışında birkaç FPS dışında fark göremezsiniz.
RX 6600'de PCI 3.0 vs 4.0 çok büyük fark yaratıyor mu?

Geri
Yukarı