Ezel Dizisinin Kritiğini Yapıyoruz

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Vakti zamanında izlenen ve tutulan Ezel... Hala izleyeni ve seveni bulunmakta. 38. bölümdeyim şu an ve başlamadan önce geniş özetini izledim. Yani konuya genel olarak hakimim.
Ezel mi daha iyi yoksa Kurtlar Vadisi mi konusu değil burası lütfen KV ilk 97 bölüm bin basar demeyin.

Neden bu kadar sevildi dersek de aklıma direk şunlar geliyor. Güzel ve bir bakıma tanıdık bir konu. Karakterlerin hikayesi sağlam ve arada geçmişe götürerek iyice sağlamlaştırmışlar. Oyunculuk desen gerçekten güzel. Bahar, K9 Meliha ve Eyşan ile Kenan'ın sahneleri sinirimi bozup atlasam da güzel bir dizi. Ancak hikayede bazı yerlerde eksikler ve saçmalıklar var.

Mesela torun olan Ramiz Karaeski'nin daha genç olmasını beklerdim. Dizideki torun Ramiz kelli felli sakallı bir asker. Babası öldürüldüğünde daha bir çocuk iken o hale gelmesi bana saçma geldi. Keşke aramızdan erken ayrılmasaydı.(okuduğum birkaç yoruma göre Kuzey Güney'de oynamak için ayrılmış diziden Kıvanç) Ben olsam Sekiz, Dayı'yı bıçakladığında öldürürdüm dayıyı ve Sekizi bir şekilde Ezel'in tarafına sokardım. Kenan'dan intikamını torun Ramiz alırdı.

Dayı çok sevilen bir karakter. Gerek dizide gerek gerçek hayatta. Abartılıyor gibime geliyor. Tamam delikanlı adam, son kabadayı tamam, ağzı laf yapıyor tamam ama sonuçta bir katil. Kenan Birkan ile aralarında geçen tartışmada (geniş özeti izlediğime göre ve hatırladığıma göre) Kenan Birkan haklı.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Merakla yazı yazmanızı bekliyorum.

Kıvanç zaten konuk oyuncu olarak gelmişti, yani Kuzey Güney için gitme gibi bir olayı yok. Biraz daha kalsa dizinin gidişatı değişirdi. Bence iyi bağladılar. Yanlış hatırlamıyorsam dayının oğlu zaten çok genç yaşta çocuk sahibi oluyor. Flashback'te görmüşük, okula geliyordu Sekizi almak için, çok gençti.

Benim şahsi olarak bayıldığım çok bir karakter yok, dediğin gibi senaryo ve oyunculuklar çok iyi. Kurgusu güzel. Dava olayında en başta Kenan haklı, Selma ve Ramiz cidden maymun ediyorlar adamı. Sonra işler değişiyor(Selmaya tecavüz etmesi gibi)

Dizinin başka bir güzelliği ise her karakterin şerefsizlikler yapmış olması bence. Yani hatasız, kusursuz bir karakter yok. Ezel, Ali, Eyşan, Cengiz, Dayı, Kenan. Hepsinin hataları var birbirinden farklı karakterler, insan kendini birine yakın görebiliyor tabii.

Dizinin çok saçma yerleri, kendinden soğutan sahneleri de vardı tabii. Yani ilerletesim geliyordu izlerken, onlara da katlandık bir şekilde.

Bence Türkiye standartlarının çok ötesinde bir diziydi. Oyunculuk, senaryo, kurgu, müzikler. Bir daha Ezel gibisi gelir mi ? Sanmıyorum, zor. Bugünkü dizilere baktığımızda zaten bir daha öyle bir iş çıkmayacağını görebiliyoruz. Oyunculuk artık sosyal medya hesabındaki takipçi sayısına göre verilir oldu.

Son olarak ise yanlış bilmiyorsam Ezel'in senaryosu başka bir ülkeye satılmıştı. Yabancı ülkelerde de takipçileri vardı.
Baktım 20th Century Fox satın almış.

Geri
Yukarı