Ezik ve bükük Ethernet kablosu hızı etkiler mi?

Moon 21

Decapat
Yer
KKTC Girne
Herkese merhaba, Ethernet kablosunun (modem ile bilgisayar arasında bağlantı sağlayan kablo) ezik veya bükülmüş, sökülmüş olması (dış koruyucu kısmı) bir sorun yaratır mı?

20210605_145218.jpg

Kablonun tamamı neredeyse bu şekilde bükük, ama sadece resimde gösterdiğim kısımda dış kısımda yırtılma var, internet hızım iyi, ama kuzey Avrupa sunucularında 95-120 ping alıyorum, Türkiye sunucularında ise 40-60 (lokasyonum KKTC)

Son düzenleme:
Aynı şekilde, benimde modem ayrı bir odada ve kabloyu kapı arasından geçirmem gerekiyor.
Önceden modem ile bilgisayar yan yana kullanıyordum. Şimdi ise odamı taşıdığım için kablo çekmem gerekti. Görüntü kirliliği yapmamak için kabloyu köşelerden büke büke verdim. Eski konumundaki değerleri alıyorum. Buda bükülmenin performansa etki etmediğini gösteriyor. Kablonuzun CAT6 olup olmadığına bakın. Eğer değilse almanızı tavsiye ederim.

Edit: Yırtılma dış koruyucu tabakadaysa sorun yok fakat içindeki ince renkli kablolarda varsa sıkıntı yaratır. Yırtılmış dış tabakayı elektrik bandı ile kaplamanızı tavsiye ederim. Dışarıdan gelecek darbeleri bir müddet korur.

Önceden modem ile bilgisayar yan yana kullanıyordum. Şimdi ise odamı taşıdığım için kablo çekmem gerekti. Görüntü kirliliği yapmamak için kabloyu köşelerden büke büke verdim. Eski konumundaki değerleri alıyorum. Buda bükülmenin performansa etki etmediğini gösteriyor. Kablonuzun CAT6 olup olmadığına bakın. Eğer değilse almanızı tavsiye ederim.

Edit: Yırtılma dış koruyucu tabakadaysa sorun yok fakat içindeki ince renkli kablolarda varsa sıkıntı yaratır. Yırtılmış dış tabakayı elektrik bandı ile kaplamanızı tavsiye ederim. Dışarıdan gelecek darbelere bir müddet korur.
Kablo CAT6'mı veya değil mi nasıl anlayabilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı