Ezilen internet kablosu

Crispen

Hectopat
Daha fazla  
4-5 ay önce eve internet bağlantısı yapıldığı zaman gelen abi bina eski hız kaybına uğrarsın balkondan çekelim kablo dedi okey dedim. Balkonda pvcden delik açamadık makine olmadığı için kendisi pencereden geçirelim daha sonra delik açtırırsın dedi. Bu kabloda pencerenin arasında kaldığı için temassızlık oluyor bunu bantla falan düzeltmiştim birkaç kez sorun olmuştu. Bugün mutfağa cam balkon yapmak için ustalar geldi bende pvcyi deldirdim. Kabloyu geçirdim ama ezilen yerlerden dolayı internet gelmiyor. Işık yanıyor yanıyor tam yeşile geçmek üzere iken gidiyor. Bunu bantlamak dışında nasıl çözebilirim? İnternet icin birini çağırmadan.

Sorunun kablodan kaynaklandığına eminsen yeni kablo alman gerek yada çok iyi ek yapman lazım. Lehim kullanarak en iyi eki yapabilirsin ama yoksa kabloları birbirine iyi şekilde ek yaparsan da olur.

50 TL'ye al tak abicim.
Hocam ucuna takılı şeyi nasıl birlestirecegimi bilsem alır takarım ethernet kablosu değil internet kablosu sıkıntı

Sorunun kablodan kaynaklandığına eminsen yeni kablo alman gerek yada çok iyi ek yapman lazım. Lehim kullanarak en iyi eki yapabilirsin ama yoksa kabloları birbirine iyi şekilde ek yaparsan da olur.
Kablodan kaynaklı çünkü internet vardı zaten kabloyu oynamadan önce 2 saat öncesine kadar

Hocam ucuna takılı şeyi nasıl birlestirecegimi bilsem alır takarım Ethernet kablosu değil internet kablosu sıkıntı

Kablodan kaynaklı çünkü internet vardı zaten kabloyu oynamadan önce 2 saat öncesine kadar

Hazır ucu takılı kablolar satılıyor ama elektrikçiden alırsan istediğin uzunlukta ve kalitede kablo alabilir ve uç taktırabilirsin. Uğraşmak istemiyorsan ek yapmayı dene bence ilk olarak.

Hazır ucu takılı kablolar satılıyor ama elektrikçiden alırsan istediğin uzunlukta ve kalitede kablo alabilir ve uç taktırabilirsin. Uğraşmak istemiyorsan ek yapmayı dene bence ilk olarak.
Ezilen arayı kesip kalan uçları lehim yapmaya çalıştım ama uçları birbirine temas etmiyor yine internet gelmiyor tam gelecekken gidiyor yine. Doğru lehim nasıl yapılır

Ezilen arayı kesip kalan uçları lehim yapmaya çalıştım ama uçları birbirine temas etmiyor yine internet gelmiyor tam gelecekken gidiyor yine. Doğru lehim nasıl yapılır?

Bence ara servis yapsın benim de PC Wi-Fi gözükmedi 1 gün direk kablo taktırdım diğersi gün geldi D:

Bence ara servis yapsın benim de PC Wi-Fi gözükmedi 1 gün direk kablo taktırdım diğersi gün geldi D:
Aradim dün akşam netspeed'i 24 saat içinde değerlendirilecek diyor sonrasında 1-4 gün içinde servis gelecek diyor😐 kardeşimin online dersi oluyor bakalım bugün bir çözüm bulmaya çalışacağım

Dostum lehimle olmaz o. Kabloyu hasarlı yerinden kısaltman ya da değiştirmen gerek. Sonra da konnektörle bağlaman lazım. İnternet için kullanılan kablolarda ek iyi değildir. Mahallendeki herhangi bir elektrikçi yapar onu. Bu gibi olaylardan sıkılıp konnektör çakma pensesi aldım zamanında. Evde bulundurmak lazım.

Doğru lehim için kaliteli malzeme lazım. İyi bir lehim teli ve lehim pastası. Pasta kaliteliyse kabloyu pastaya batırıp çıkarırsın. Havyayı bakıra değdirdiğinde pasta asidik yapısıyla bakırı temizler ve lehim daha iyi tutar. Ama dumanını sakın soluma. Havyanı yeterli ısıya ulaştırdığında (ben genelde 300 ile 315 derece arası kablo lehimlerim) bakırı havya ile ısıtıp, lehimi bakıra değdiriyorsun. Lehim eriyip yüzeyi kaplayınca teli ve havyayı hızlıca çekiyorsun. Lehim kabloya tamamen yayıldıysa ve parlak görüntüsü varsa olmuştur.

Dostum lehimle olmaz o. Kabloyu hasarlı yerinden kısaltman ya da değiştirmen gerek. Sonra da konnektörle bağlaman lazım. İnternet için kullanılan kablolarda ek iyi değildir. Mahallendeki herhangi bir elektrikçi yapar onu. Bu gibi olaylardan sıkılıp konnektör çakma pensesi aldım zamanında. Evde bulundurmak lazım.

Doğru lehim için kaliteli malzeme lazım. İyi bir lehim teli ve lehim pastası. Pasta kaliteliyse kabloyu pastaya batırıp çıkarırsın. Havyayı bakıra değdirdiğinde pasta asidik yapısıyla bakırı temizler ve lehim daha iyi tutar. Ama dumanını sakın soluma. Havyanı yeterli ısıya ulaştırdığında (ben genelde 300 ile 315 derece arası kablo lehimlerim) bakırı havya ile ısıtıp, lehimi bakıra değdiriyorsun. Lehim eriyip yüzeyi kaplayınca teli ve havyayı hızlıca çekiyorsun. Lehim kabloya tamamen yayıldıysa ve parlak görüntüsü varsa olmuştur.
Hocam evde yapabildiğim bu şekilde ancak 😅 bilgisayarcı bir abim var mahalleden tanıdığım kendisi olmuş dedi buna ama internet gelmiyor aynı şekilde.
Ezilen arayı kestim zaten dediğimiz gibi kalan uçları bağladım bu şekilde ama olmadı.

Dosya Ekleri

• IMG-20230320-WA0007.jpeg
    IMG-20230320-WA0007.jpeg
    71,1 KB · Görüntüleme: 24

Geri
Yukarı