F-35 ambargosunun ardından: Yerli savaş jeti projesine devlet desteği

ABD yönetiminin, Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğunu gerekçe göstererek Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatını engellemeye yönelik kararı konuşulurken, yerli savaş uçağı projesini hızlandıracak adım atıldı. Habertürk muhabiri Fırat Tur'un haberine göre TUSAŞ/TAI’nin gerçekleştireceği milli muharip savaş uçağı projesine önemli devlet desteği sağlayacak karar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Habere göre verilecek destekler şöyle:

1516473448_n4pbuk.jpg

Ankara’da yapılacak olan milli muharip uçak üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet desteği verilecek. 5 milyar 659 milyon 670 bin TL sabit yatırım tutarıyla hayata geçirilecek proje 15 yıl içinde tamamlanacak. Bu süre yeterli olmazsa Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yarısı kadar ek süre verilecek. Proje tamamlandığında TAI yılda 12 savaş uçağı üretecek. Proje için toplam 3 bin kişi istihdam edilecek. Bunlardan 300’ü nitelikli personel olacak.

Milli savaş uçağı yatırımı için önemli destekler sağlanacak. Proje KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi, faiz ve kar payı desteği sağlanacak. 350 milyon TL’yi aşmamak koşuluyla enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si devlet tarafından karşılanacak.
Projede görev alacak nitelikli personel için 5 yıl süreyle asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere personel desteği uygulanacak. Bu tutar azami 660 milyon TL olacak. Kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl, 440 milyon TL’yi aşmamak üzere faiz desteği ve/veya kar payı desteği uygulanacak.

Kaynak: F-35 ambargosunun ardından: Yerli savaş jeti projesine devlet desteği

Son düzenleyen: Moderatör:
O İHA ve SİHA'lar da kullanılan yazılım ,program Türkiye'nin değil. O zaman %100 yerli diyemeyiz. Gövde birleştirmekle yerli olunmuyor. Bizim buradaki bobinajcı yaşar da parça , gövde, kuyruk birleştiriyor, montaj yapıyor. Yerli dedikleri İHA, SİHA, ve tankların montajlaması dışında her şeyi ithal. Kısacası bir dünya para bayılıp alınan amerikan skorsky lisansı yani. Bugün 52 TL verdim 10 dolar aldım, 10 dolara 10 litre kola aldım, su ile karıştırdım, duble yaptım , duble yollara döktüm abd ve israili protesto ettim. geriye 2 TL kaldı ona da 2 ekmek alamadım, 1 ekmek aldım, birazda çekirdek aldım, hem çitleriz hem de hükümetin harikalarını izler eğleniriz.

O İHA ve SİHA'lar da kullanılan yazılım ,program Türkiye'nin değil. O zaman %100 yerli diyemeyiz. Gövde birleştirmekle yerli olunmuyor. Bizim buradaki bobinajcı yaşar da parça , gövde, kuyruk birleştiriyor, montaj yapıyor. Yerli dedikleri İHA, SİHA, ve tankların montajlaması dışında her şeyi ithal. Kısacası bir dünya para bayılıp alınan amerikan skorsky lisansı yani. Bugün 52 TL verdim 10 dolar aldım, 10 dolara 10 litre kola aldım, su ile karıştırdım, duble yaptım , duble yollara döktüm abd ve israili protesto ettim. geriye 2 TL kaldı ona da 2 ekmek alamadım, 1 ekmek aldım, birazda çekirdek aldım, hem çitleriz hem de hükümetin harikalarını izler eğleniriz.
Bu devirde yüzde yüz yerli kendi uçak, SİHA, helikopter, arabasını üreten ülke yok. Kim yüzde yüz kendi helikopterini, uçağını üretiyor örnek verebilir misin? Gurur duyacağınıza, en azından bir altyapı oluşmasına sevineceğinize anca muhalefet edersiniz.

Bu devirde yüzde yüz yerli kendi uçak, SİHA, helikopter, arabasını üreten ülke yok. Kim yüzde yüz kendi helikopterini, uçağını üretiyor örnek verebilir misin? Gurur duyacağınıza, en azından bir altyapı oluşmasına sevineceğinize anca muhalefet edersiniz.
Biz sadece montaj yapıyoruz. O zaman %100 yerli demeyecekler. Programını, yazılımını, aerodinamiğini vs yapmadıktan sonra bir önemi yok. Dediğim gibi bizim bobinajcı yaşar da montaj yapıp, parça birleştiriyor. Nasıl işinize geliyorsa öyle yorumluyorsunuz. Bari millete %100 yerli denilmesin. 3. dünya ülkeleri de montaj, birleştirme yapıyor. Gerçi biz de 3. dünya ülkesiyiz.

Son senelerde savunma sanayi alanında baya iyi işler çıkartıyoruz, gerçekten emeği olan herkese teşekkür etmek lazım.

Bir yandan dolar, euro, suriyeliler, asgari ücret konularında hükümeti eleştirsem de bu savunma sanayi işini iyi yapıyorlar. Yerli jet ve Altay tankı beni çok heyecanlandırıyorlar.

Bobinci Yaşar, vidanın hangi tork ve hangi sırayla takılması gerektiğini bilmiyor ama bir uçağı birleştirken bunları öğrenmek için AR&GE yapmanız ve para saçmanız gerekli. Kafanıza göre Yaşar gibi yaparsanız bu uçağa bakım yapan "SUBAY" perişan olur.

Montaj deyip geçme, zamanında montaj şehri olan Hindistan şuan kendi markasını üretip kendi montajlını yapıyor, yani kendi üretiyor.

Sadece montaj yapılarak %100 yerli demek ve sunmak yanlış ama montaj işlemini bu kadar basite almanızda yanlış.

Meşhur hatta efsane kasa Corolla diye geçen arabının kullanım kılavuzuna bakarsanız size hangi vidanın hangi sırayla, hangi torkla, hangi malzemeyi söktükten sonra takıp veya çıkarabileceğinizi gösterir. Montaj basit bir işlem değildir.

Biz sadece montaj yapıyoruz. O zaman %100 yerli demeyecekler. Programını, yazılımını, aerodinamiğini vs yapmadıktan sonra bir önemi yok. Dediğim gibi bizim bobinajcı yaşar da montaj yapıp, parça birleştiriyor. Nasıl işinize geliyorsa öyle yorumluyorsunuz. Bari millete %100 yerli denilmesin. 3. dünya ülkeleri de montaj, birleştirme yapıyor. Gerçi biz de 3. dünya ülkesiyiz.
Yüzde yüz desinler yahu zorunuza giden nedir? Ülken üretiyor ülken. Hala bizim bobinajcı da montaj yapıp birleştiriyor diyorsunuz. Şaka gibisiniz.

Bir ülkenin ayakta sağlam durmasını sağlayan en büyük güç kaynaklarının başı savunma sanayisindeki gücüdür. Bu bakımdan üretimi ülkemize güç ve güvendir. Daha ne diyeyim.

@vicekonsul SİHA ve İHA'lar 100% yerli diye biliyorum.

Ayrıca bu konularda parti meselesini bir kenara bırakmalısın sonuçta bu ürünleri Türk Silahlı Kuvvetleri kullanacak herhangi bir partinin genel başkanları değil.

@vicekonsul SİHA ve İHA'lar 100% yerli diye biliyorum.

Ayrıca bu konularda parti meselesini bir kenara bırakmalısın sonuçta bu ürünleri Türk Silahlı Kuvvetleri kullanacak herhangi bir partinin genel başkanları değil.
ANKA, İHA ve SİHA'lar yüzde 95 yerlilik oranına sahip.

Kardeş savunma sanayi alanında 100 sene yatıp bişey deneyince elbet destek alacaksınız. Bugün Amerika bile Almanya'dan tank topu vs alıyor. Hindistan kendim %100de100 yerli tank olacak diye 39 sene uğraştı ne oldu? Şu an 250 adet üretildi ve orduda kullanılmamasına karar verildi sadece eğitim için kullanılacak çünkü savaşta kullanılacak kadar kaliteli değil bunlar...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı