F/P 1TB M.2 SSD önerisi

Bütçe
1300

BeratKaya00

Femtopat
Katılım
16 Nisan 2023
Mesajlar
15
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Anakart
Asus Prime b450M-A II
Arkadaşlar merhaba, M.2 SSD almak istiyorum 1 TB ne alabilirim uygun fiyatlı? Şu an 1 TB HDD ve 240 GB SSD var SATA HDD de oyun kurulu SSD de Windows hem oyun hem Windows için istiyorum M.2 SSD'yi. En olmadı 500 GB'lık Kioxia Exceria alabilirim. HDD yine durur ama şu anlık 1 TB M.2 SSD.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Crucial P3 1TB PCIe Gen3 3D NAND NVMe M.2 SSD, 3500 MB/s'ye kadar - CT1000P3SSD8 Amazon.com.tr
Kendim kullanmadım ancak yorumları iyi gibi. Not: üründe DRAM yok
 
ssd konusunda samsunglara yönelmeni öneriririm. uzun vadeli ve f/p olarak geçiyor. Samsungun bütün modelleri çok sattığı için hoşuna gideni ya da sana uygun olanının direkt yorumlarına bakıp alabilirsin. -Expre-442341
 
Daha bugün taktım bu diski, gayet güzel. Standart bir kullanıcı için fazlasıyla yeterli.
 
Evet ama hızı düşük. Daha düşük fiyata daha yüksek hız veren @Xantern hocamın attığı daha mantıklı olur diye düşünüyorum. DRAM yok tabii SDRAM var. Kontrolcüler hakkında fikrim yok.

SATA SSD'ler bile render almayan kullanıcıya hız olarak yeterken NVMe için hızı düşük demek saçma. Kaldı ki DRAM demek daha hızlı veriye erişim, daha uzun ömürlü disk demek.

Performansına diskin teorik ve sıralı okuma yazma değerleri ile karar verilmez.
 
SSD teknolojisi çok hızlı ilerliyor ama karşılayacağı bir ihtiyaç yok bu yüksek hızlar DRAM'ler çok nadir kişinin işine yarıyor, standart bir kullanıcı için yada oyun için daha doğrusu müzik, video, film vb. işleriyle uğraşmayan biri için bir fark oluşturmayan özellikler örneğin 500mb/s ile 3000mb/s arasındaki farkı oyunda veya genel kullanımda hissedebilen var mı? Gözlemlediğim kadarıyla ömrüde genel kullanıcı için bir anlam ifade etmiyor sürekli oyun indirip silmiyorsanız ki burada indirip silme olayı düşük kapasiteden dolayı bir ihtiyaç oyun için 500GB DRAM'li çok hızlı SSD almak yerine ortalama hızda 1TB almak daha mantıklı belkide silip indirme olayı yapılmadığı için daha uzun ömürlü olur.

Teknolojinin ilerlemesi güzel bir şey tabi ki ancak şuan bu teknolojilerin potansiyeline nadir insanlar erişebiliyor.
 
Geri
Yukarı