F/P İşlemci ve Anakart önerisi

Merhabalar. AMD veya Intel önerilerinize açığım. Oyunlarda sıkıntı yaratmayacak fiyat/performans anakart ve işlemci önerilerinizi bekliyoruz.

Fiyat performans olarak her zaman önerim i3 işlemcilerdir. Biraz daha yüksek fiyata i5 10400f alabilirsiniz.

Anakart önerim de bu şekildedir:

Bütçe max 4000₺.
i3 10105f işlemci oyun performansında sıkıntı yaratmaz değil mi? Önceki işlemcim i7 5820k idi. Bundan daha iyi performans verir mi? Intel hakkında bilgi sahibi değilim pek, RAM olarak bir sınırlama getirir mi bu işlemciler acaba?

@Ethal @MagicinofMars @Brnden

RAM konusunda problem yaşamazsınız. Daha fazla performans vereceğini düşünüyorum. İşlemciler arasında 5-6 nesil var.

Peki Intel Core i3-10105F için ileride RAM almak istersem bunun için F/P RAM öneriniz olur mu?
Bu anakart için tabiki.

@Ethal
3200 MHz 2x8 GB bellek işinizi görecektir. G.Skill, Corsair, XPG, Kingston gibi markalar sizi üzmez. Takarken farklı bellekleri karıştırmayın, mümkünse aynısından iki tane kullanın. Satın alırken MHz değerinin yanında, CL değerinin 15-18 arasında olmasına dikkat edin. Ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Ben bu bellekleri kullanıyorum. Gayet güzel gibi ama markayı uzun süredir bilmediğim için öneremem. Fiyat performans olduğunu düşünüyorum, bir süre kullandıktan sonra hakkında yorum yapabilirim.

Buradan da diğer belleklere ve fiyatlarına göz atabilirsiniz. Önerilerimi dikkate alırsanız pişman olmazsınız.

Bütçe maksimum 4000₺.
i3 10105F işlemci oyun performansında sıkıntı yaratmaz değil mi? Önceki işlemcim i7 5820K idi. Bundan daha iyi performans verir mi? Intel hakkında bilgi sahibi değilim pek, RAM olarak bir sınırlama getirir mi bu işlemciler acaba?

@Ethal @MagicinofMars @Brnden

Bu işlemci oyun için sorun yaratmaz fakat render 3D tasarım vb. işlemlerde iş değişir. Fakat oyun açısından sorun yaratmayacaktır. Eski işlemcinizden %30 kadar daha iyi olacağını düşünüyorum. Şöyle bir şey de var ki eski işlemcinizden çok daha az ısınacaktır. Bu da performansa direkt etki eder. RAM olarak önerim 2 adet Kingston Value 8gb 3200 MHz'dir. Bütçeniz açısından sorun yaratırsa 1 adet alıp sonrasında ekleyebilirsiniz ikinci RAM'i.

Bu işlemci oyun için sorun yaratmaz fakat render 3D tasarım vb. işlemlerde iş değişir. Fakat oyun açısından sorun yaratmayacaktır. Eski işlemcinizden %30 kadar daha iyi olacağını düşünüyorum. Şöyle bir şey de var ki eski işlemcinizden çok daha az ısınacaktır. Bu da performansa direkt etki eder. RAM olarak önerim 2 adet Kingston Value 8gb 3200 MHz'dir. Bütçeniz açısından sorun yaratırsa 1 adet alıp sonrasında ekleyebilirsiniz ikinci RAM'i.

Notebook içinmiş önerdiğim RAM. Yanlışlık oldu.

Kingston Fury Beast 8gb 3200 MHz alabilirsiniz 2 adet. Dediğim gibi, önce bir adet alıp sonradan ekleyebilirsiniz. Bütçenizi aşmamaya çalışıyorum. Yalnız mümkünse iki RAM uyumluluk açısından aynı olsun, işi riske atmayınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı