F/P Ürünü QCY T1C Mini İncelemesi

Arkadaşlar ürünü Aliexpress'ten 1 Aralık'ta sipariş ettim. 20 Aralık'ta elime ulaştı. İnternetten fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ancak dolar kurunun etkisiyle kimi zaman 100, kimi zaman 140 TL kadar çıkan bir fiyat aralığında yurt dışı firmalarında. Uzun süre benim gibi ucuz, ancak kablo derdinize son verecek, müzik dinleme ihtiyacımı gidersin yeter diyeceğiniz bir bluetooth kulaklık arıyorsanız doğru adres "QCY ".

b97a1067b7f76c0-456x608.jpg

Bluetooth- Kulaklık bluetooth v5.0 yani en son bluetooth sürümünü destekliyor.Bu sayede kopma ihtimali çok daha düşük ve deneyim iyileşiyor.Tabii ki sizin cihazlarınız hangi bluetooth versiyonunu destekliyorsa o versiyonda çalışır.Ancak artık yavaş yavaş cihazların 5.0 sürümüne geçmeye başlayacağını düşünürsek,bir sıkıntı olmadığı sürece ileriye dönük bir kulaklık olarak da düşünebiliriz. Açık bir alanda yani bir duvar gibi sinyal engelleyici bir engel yoksa 10 metre mesafeye kadar bağlantıda sıkıntı olmuyor. Bizim evde odalar yan yana ve duvar var arada. Bir yan odaya gittiğimde bir kopma olmuyor. Ama iki odalık bir mesafe olduğunda kopma ihtimali yüksek. Yani şartlara bağlı arkadaşlar.

Ses Deneyimi ve Mikrofon- QCY T1C tiz ağırlıklı arkadaşlar. Bu fiyat bantlarındaki bir çok kulakiçi bluetooth kulaklık tiz ağırlıklı olur. Duyarlılığı 108+/-3 db olarak belirtilmiş. Basslar kötü değil, ancak bass odaklı bir kulaklığın yanından bile geçemezler. 20 Tl'lik bile kablolu bass kulakiçi kulaklık kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki iş görür ama kesinlikle bass dinleyip, saatler geçireyim hissi vermez. Yani elektro gibi müzik türleri için pek uygun değil. Tiz tarafına gelirsek fiyatının üstünde bir ses performansı sunduğunu söyleyebilirim arkadaşlar. Bu fiyattaki bir bluetooth kulaklık için çok temiz ve yüksek bir ses deneyimi sunuyor ve şunu da belirteyim kesinlikle etraftakileri rahatsız edecek bir ses yaymıyor. Kendi özellik olarak noice-cancelling özelliği vermese de kulaklık yapısı gereği, kulağımıza oturduğundan dışarı fazla ses vermiyor. Gelelim mikrofona, arkadaşlar mikrofonu yetersiz. Eğer konuşma için almayı düşünürseniz, almayın. O kadar netim.

Kulaklık Batarya Süresi- Benim gibi toplu taşımayı çok kullanıyorsanız veya bir yerden bir yere yürümeyi seviyorsanız, pilin uzun gitmesini istersiniz. Kulaklıkta Li-ion piller kullanılmış. Her biri içinde 43 mAH kapasite barındırıyor. 3.7 V'da şarj oluyorlar. Kulaklıklar standby halinde 120 saat açık kalabiliyorlar. Belirtilen kulaklığın 4 saat pil ömrü sunduğu. Bu performansı da elde ettim.

Şarj Kılıfı Batarya Süresi- Kulaklıkları kullanmadığımız takdirde yerleştireceğimiz kılıf, standart bir kılıf değil, şarjlı kılıflardan. Kılıfın şarj kapasitesi 380 mAH. Tahmin edeceğiniz gibi yoğun bir günü rahatlıkla çıkarmanızı sağlıyor. Şarj kılıfını tamamiyle kullandığınız zaman, kulaklıklara ekstra 20 saat şarj eklemiş oluyoruz, yani kılıf ile 5 kere şarj edebiliyoruz . Eğer yanılmıyorsam 15 dk bir şarj ile kulaklıklara 1 saat gibi bir dinleme süresi sunuyordu.

b9220ad80fecd29-456x608.jpg

Şarj etmesi çok kolay arkadaşlar. Kulaklık ve şarj kılıfı üstünde noktaları belli zaten. Mıknatıslı bir yapıya sahipler ve düz koyduğunuz zaman kendi kendine yerine oturuyor. Oturmama, düşme gibi bir durumla karşılaşmadım.
[caption id="attachment_1009024" align="alignnone" width="608"]

abc0008ef297525-608x342.jpg
ptr[/caption]

Son Değerlendirme- Arkadaşlar, toparlayacak olursak ben ürünü beğendim. Evet, bir çok eksiği var ama unutmayın ki 100 liralık bir kulaklık. Bu fiyatlarda bluetooth müzik dinleme adına fazla bir kulaklık yok. Olanların içinde en iyilerden biri bu. Bu yüzden f/p ürünü olarak nitelendiriliyor. En önemli özelliği bluetooth 5.0 olması. Çünkü daha kuvvetli ve daha uzun bir mesafede daha kaliteli bir ses deneyimi verebilir. Daha bir çok cihaz bile 5.0 geçmediği düşünülürse bu fiyat seviyesinde bunu görmek gayet güzel. Dengeli ve kulağı rahatsız etmeyecek bir ses seviyesi ve performansı sunuyor. Belki bluetooth teknolojisini iyi bilmeyen arkadaşlar vardır. Sizin kullandığınız cihazın bluetooth 4.2 veya 4.0 desteklemesi önemli değil. Geriye dönük bir teknoloji yani çalışır. Sadece 5.0 sürümünde vaat edilen özellikleri değil de eski sürümde vaat edilenlere sahip olursunuz. Önerim kulaklığa fazla para vermek istemiyorsanız veya veremeyecek durumdaysanız, bu kulaklığı es geçmemeniz. Genelde model ismi olarak QCY T1C mini bluetooth kablosuz kulaklık olarak geçiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İki buçuk yıldır kullandığım QCY QY12 modelinin geçen gün şarj olmamasıyla birlikte -büyük ihtimalle şarj girişi bozuldu- yeniden bluetooth kulaklıklara bakmaya başladım. T1C modeli ilgimi çekti ama fiyatı biraz tuzlu, şu an 180 TL bandında. Kafamda birkaç soru var ürünü 3-4 aydır kullandığınızı düşünerek alt alta sıralıyorum :)
  • Öncelikle ürün sizce fiyatını hak ediyor mu?
  • İki kulaklık arasında senkronizasyon/gecikme problemiyle karşılaştınız mı?
  • YouTube, Netflix, Twitch gibi platformlarda ses kayması oluyor mu?
  • Son olarak ses kalitesi sizi tatmin etti mi?

İki buçuk yıldır kullandığım QCY QY12 modelinin geçen gün şarj olmamasıyla birlikte -büyük ihtimalle şarj girişi bozuldu- yeniden bluetooth kulaklıklara bakmaya başladım. T1C modeli ilgimi çekti ama fiyatı biraz tuzlu, şu an 180 TL bandında. Kafamda birkaç soru var ürünü 3-4 aydır kullandığınızı düşünerek alt alta sıralıyorum :)
  • Öncelikle ürün sizce fiyatını hak ediyor mu?
  • İki kulaklık arasında senkronizasyon/gecikme problemiyle karşılaştınız mı?
  • YouTube, Netflix, Twitch gibi platformlarda ses kayması oluyor mu?
  • Son olarak ses kalitesi sizi tatmin etti mi?
Hayır ses kayma sorunu hiç yok.
Evet, hak ediyor ama T2C modeli çıktı. Eğer bütçeniz varsa onu almanızı öneririm, yoksa bu da alınabilir bir seçenek.
Bağlanırken ayrı ayrı bağlanıyor bu yüzden 1 sn gecikmeli bir bağlantı var, ama rahatsız edecek bir şey değil. Çünkü tek tek kullanılabilir şekilde yapılmış.
Fiyata göre düşünmek lazım, fiyatına göre performansı oldukça başarılı. Beklentiyi düşük tutarsanız, fazlasıyla memnun ediyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı